Reklama

Niedziela plus

Szczecin

Janek i jego rodzina

Interaktywna kolorowanka, karty z kodami QR i główny bohater Jaś – to nowy projekt Fundacji Małych Stópek.

Niedziela Plus 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Fundacja Małych Stópek

fundacjamalychstopek.pl/materialy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doktor Jack Willke – wybitny amerykański obrońca życia, nazywany ojcem ruchów pro-life na całym świecie, podkreślał, że działania obrońców życia powinny sprowadzać się do czterech punktów: 1 – modlitwy, 2 – uczenia się, 3 – uczenia innych, 4 – pomagania. Rola modlitwy jest fundamentalna w obronie życia człowieka i powinna towarzyszyć wszystkim przedsięwzięciom mu służącym. Aby nasze zaangażowanie w obronę życia było mądre, oparte na argumentach, należy zdobywać rzetelne informacje. Mając wiedzę medyczną, historyczną, prawną czy demograficzną, należy „uczyć innych”, czyli przekazywać prawdę o początku życia człowieka, informacje o rozwoju dziecka przed narodzeniem, prawdę o aborcji... W dziele obrony życia nie powinno zabraknąć pomocy świadczonej matkom, rodzinom, ale także organizacjom pro-life.

Budowanie świadomości

Reklama

Te zadania w zakresie obrony życia znakomicie wypełnia Fundacja Małych Stópek. Powstała w 2012 r. w Szczecinie, a swoją nazwę zaczerpnęła od Bractwa Małych Stópek powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka. Bractwo to inicjatywa zrzeszająca w sposób nieformalny kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia z kraju i spoza ojczyzny, natomiast fundacja ma szeroki zakres działania i niesie konkretną pomoc. Zdaniem Marii Drąg – rzeczniczki fundacji – podstawą obrony życia, obok jego uznania i poszanowania już od poczęcia, jest szeroko rozumiana edukacja. – Budowanie świadomości już od wczesnych lat dziecięcych nie jest łatwym tematem zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli oraz wychowawców. Stąd zrodził się pomysł, aby powstały materiały oparte na rzetelnych źródłach naukowych, które w przystępny, dostosowany do wieku sposób będą mówiły o życiu człowieka przed narodzeniem, czyli rozwoju prenatalnym. Pierwszym duży projektem Fundacji Małych Stópek, skierowanym do młodzieży szkół średnich i nauczycieli, była książka Genesis. Początek życia człowieka, która przedstawiła fakty naukowe o rozwoju prenatalnym człowieka m.in. z wykorzystaniem nowinek technicznych. Chcąc poszerzyć grupę odbiorców naszych materiałów o dzieci ze szkół podstawowych, stworzyliśmy karty edukacyjne „Moja Rodzinka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fakty i technologia

Dzięki interaktywnym kartom edukacyjnym młodzi odbiorcy dowiadują się, jak się rozwija dziecko w okresie prenatalnym. Na szesnastu kartach zawarte są ważne przełomowe momenty w rozwoju dziecka, tydzień po tygodniu przedstawione są informacje o rozwoju dziecka w sposób zrozumiały i łatwy do zapamiętania. Na każdej z kart podany jest rzeczywisty rozmiar rozwijającego się dziecka porównywany do owoców czy warzyw. Ponadto karty zawierają informację o tym, jak przebiega rozwój dziecka, kiedy zaczyna bić jego serce, kiedy pojawiają się kończyny, odruch ssania czy połykania itd. Zdania na kartach są krótkie, zrozumiałe. Na odwrocie każdej z kart znajduje się też kod QR, który odsyła użytkowników do filmików wykonanych w technologii 3D. Ich głównym bohaterem jest Jaś, który oprowadza widzów po świecie w środku brzucha mamy. Z pewnością historia życia opowiedziana przez małego Janka wpłynie na wyobraźnię młodych adresatów kart. Wszystkie filmiki znajdują się na stronie: www.mojarodzinka.pl . Połączenie faktów z rozwoju prenatalnego z nowatorską technologią sprawia, że karty są niezmiernie ciekawą i atrakcyjną propozycją dla dzieci dorastających w obecnym, cyfrowym świecie.

Dla najmłodszych

Reklama

Pomysłodawcą i projektantem kart edukacyjnych „Moja Rodzinka” jest Adrian Perec. Autor projektu, grafik, zebrał pozytywne recenzje od pierwszych czterech odbiorców. – Postęp pracy nad animacjami konsultowałem ze swoimi małymi pomocnikami, czyli z moimi dziećmi. Efekt jest taki, że moja 6-letnia córka Julia wie, co to jest „morula” i potrafi wytłumaczyć, jak rozwija się dziecko w okresie prenatalnym. Myślę, że to jest elementarna wiedza, ponieważ dotyczy każdego z nas – zaznacza Adrian Perec. – Przy pracy nad animacjami wiedziałem, że mierzę się z dużą odpowiedzialnością. Efekty tej pracy mają w końcu trafić do naszych dzieci. Musi to więc być bezpieczna animacja, niosąca rzetelną wiedzę, dostosowaną do wieku odbiorcy i dobrą jakościowo. Dobrze wiemy, że przez zabawę, a także animacje możemy przekazywać dziecku wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszego funkcjonowania. Myślę, że karty edukacyjne „Moja Rodzinka” wraz z animacjami spełniają te wymogi. Odbiór przez najmłodszych jest bardzo dobry – podkreśla autor projektu.

Obok kart edukacyjnych została również opracowana kolorowanka Moja Muzyczna Rodzinka. Jej bohaterami jest pięcioosobowa umuzykalniona rodzina, której jednym z członków jest właśnie Jaś. Kolorowanka jest pięknie przygotowana, dopracowana pod względem graficznym, miła dla oka, a dodatkowo wprowadza podstawowe elementy wiedzy o instrumentach muzycznych. Z pewnością materiały edukacyjne oferowane przez Fundację Małych Stópek ułatwią rodzicom i wychowawcom rozmowy z dziećmi na tak ważny temat, jakim jest wartość życia.

Dla życia

Kształtowanie w dzieciach postawy pro-life od najmłodszych lat jest bardzo ważne, bo zgodne z wiedzą naukową. Wiele osób ze środowisk lewicowych powtarza nienaukowe stwierdzenia na temat początku ludzkiego życia i zaprzecza, że człowiek istnieje od momentu poczęcia. Grupy proaborcyjne twierdzą, że naukowcy nie są w stanie zdefiniować momentu, w którym rozpoczyna się istnienie człowieka. Taki pogląd jest absurdalny. „Jak to możliwe, że habilitowani i profesorowie nie wiedzą, kiedy zaczyna się życie człowieka? Przecież dzieci w podstawówce się tego uczą!” – pytał przed laty znany polski obrońca życia inż. Antoni Zięba.

Reklama

Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia – to fakt naukowy, medyczny, niepodważalny. A informowanie dzieci o tym fakcie nie jest ideologią – jak twierdzą środowiska proaborcyjne – lecz przekazywaniem rzetelnej wiedzy. Temu właśnie służy projekt edukacyjny „Moja Rodzinka”.

15 sierpnia 1991 r. Jan Paweł II powiedział do młodych: „Waszym posłannictwem jest zabezpieczenie w jutrzejszym świecie wartości takich jak ochrona prawa człowieka do życia, począwszy od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Jakie wartości dzisiejsze przedszkolaki przekażą „jutro” kolejnym pokoleniom?

Pomoc i wsparcie

Doktor Jack Willke, jeżdżąc po całym świecie i wygłaszając liczne wykłady, podkreślał, że w dziele obrony życia nie powinno zabraknąć konkretnej, także materialnej pomocy świadczonej samotnym matkom i rodzinom wielodzietnym. Fundacja Małych Stópek znakomicie wywiązuje się z tego zadania. Jak zaznacza Maria Drąg, pomoc jest szeroka i kompleksowa. Dzięki wsparciu darczyńców na pomocną dłoń mogą liczyć matki z dziećmi, które znalazły się na życiowych zakrętach. Fundacja wspiera matki przed narodzinami i po narodzinach dziecka, do momentu, kiedy będą mogły samodzielnie funkcjonować w swoim otoczeniu. Niesie pomoc rzeczową, dba o dach nad głową, spokojne miejsce do życia, a często zastępuje rodzinę, której niejednokrotnie brakuje podopiecznym.

Tematem przewodnim jest dla fundacji obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, dlatego przeprowadzane są wielokrotne akcje na rzecz osób bezdomnych, samotnych, niepełnosprawnych, także intelektualnie. – Spektrum działania fundacji jest naprawdę szerokie – wyjaśnia Maria Drąg – ale w centrum wszelkich poczynań zawsze są życie człowieka i troska o nie. Nie wolno nam zapomnieć słów św. Jana Pawła II: „Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia”.

2022-11-07 17:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Małych Stópek: akcja „Wielkopostne Porządki”

[ TEMATY ]

Fundacja Małych Stópek

apel o pomoc

Adobe Stock

W Wielkim Poście Fundacja Małych Stópek zaprasza, by dać coś z siebie bezinteresownie drugiemu człowiekowi. Dlatego organizuje akcję „Wielkopostne Porządki”.

„Do Świąt Wielkanocnych chcemy zdążyć zaopatrzyć domy pomocy społecznej w całej Polsce w niezbędną do przedświątecznych porządków chemię gospodarczą. Niby nic, a jednak wiele i praktycznie, zważając na potrzeby tego typu placówek” - wyjaśnia szczecińska organizacja.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan modlitwy – wspomnienie ks. kan. Bogdana Żurka

2025-01-27 11:55

[ TEMATY ]

Lubojna

śp. ks. Bogdan Żurek

Archiwum parafii św. Józefa w Częstochowie

„Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana” (Rz 14, 7). Te słowa z Listu św. Pawła do Rzymian wybrzmiały zdecydowanie mocniej niż zazwyczaj, towarzyszyły bowiem uroczystościom pogrzebowym Ks. Kan. Bogdana Żurka, które odbyły się 19 stycznia br. w parafii NSPJ w Lubojnie i 20 stycznia br. w parafii św. Józefa w Częstochowie.

W symboliczny sposób streszczają one życie i śmierć niezwykłego Kapłana, jakim był Ks. Kan. Bogdan Żurek, który odszedł do Pana w dniu 17 stycznia 2025 r. w 80 roku życia (ur. 12.04.1944 r.) i 57 roku kapłaństwa (wyświęcony na kapłana 18 czerwca 1967 r.).
CZYTAJ DALEJ

Zachęta do czynów miłosierdzia

2025-01-27 19:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wlkp.

Rok Święty

Adobe Stock

Jubileuszowa Księga Miłosierdzia zostanie wyłożona w kościołach parafialnych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w niedzielę 2 lutego 2025. - Będzie ona zewnętrznym znakiem odpowiedzi wiernych na wezwanie papieża Franciszka, aby stać się namacalnymi znakami nadziei - napisał Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Rozpoczęty niedawno pod hasłem "Pielgrzymi nadziei" Rok Jubileuszowy 2025 związany jest także z dziełami miłosierdzia. Jak napisał papież Franciszek w bulli (Spes non confundit, 10), rok ten stanowi szczególną zachętę do podejmowania czynów miłości i miłosierdzia na rzecz potrzebujących oraz odkrywania na nowo uczynków miłosierdzia względem ciała (głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, chorych nawiedzać, więźniów pocieszać, umarłych pogrzebać) i względem duszy (wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, urazy chętnie darować, krzywdy cierpliwie znosić, modlić się za żywych i umarłych).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję