Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różaniec murem obronnym

„Modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej” (bł. Stefan Wyszyński). To wezwanie prymasa, wypowiedziane w czasie milenium chrztu Polski, podjął o. Bronisław Matyszczyk, paulin z Jasnej Góry, i odrodził tu nurt modlitwy różańcowej. Założył Jasnogórską Rodzinę Różańcową, która została prawnie ustanowiona i zatwierdzona przez Prymasa Tysiąclecia w 1974 r. Wcześniej, bo już w 1968 r., Wspólnota Różańca Świętego działająca na terenie Jasnej Góry dokonała zawierzenia Królowej Polski, co zostało uznane za datę jej powstania. Apostolstwem wspólnoty jest szerzenie misji Jasnej Góry w Polsce i na świecie przez modlitwę różańcową. Wśród stałych intencji są: modlitwa za papieża, biskupów i kapłanów, o wierność naszych rodaków Bogu i błogosławieństwo dla ojczyzny, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Nabożeństwa różańcowe są odprawiane przez cały październik w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 19.

Pielgrzymki maturzystów

Reklama

Na Jasnej Górze rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. To już tradycja, że z różnych stron Polski przed egzaminem dojrzałości, z modlitwą zawierzenia i prośbą o światło Ducha Świętego na wybory życiowych dróg, przybywają uczniowie ostatnich klas szkół średnich. Ten rok szkolny zainaugurowali młodzi z diec. rzeszowskiej. Dotarli już też uczniowie z arch. lubelskiej. – Prosimy przede wszystkim o pomyślne zdanie matury, bo jest trochę stresu, zwłaszcza ze względu na zmiany, czyli ustną maturę, ale jesteśmy dobrej myśli. Modlimy się też o łaski potrzebne na dalsze życie, bo matura to furtka do przyszłości – powiedziały Wiktoria i Oliwia z II LO w Jaśle. Przy okazji pielgrzymki poznawały też Jasną Górę, bo – tak jak wielu maturzystów – były tu po raz pierwszy. Wyznały, że przyjazd do Częstochowy jest dla nich kontynuowaniem „pobożnego zwyczaju”, który praktykowali ich rodzice, a nawet dziadkowie. Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, na Jasną Górę będą przybywać uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by prosić Matkę Bożą o łaski na czas życiowych wyborów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pamięci gen. Maczka i jego dywizji

Nazywali go Bacą, bo jak pasterz troszczył się o swoich żołnierzy. Choć komuniści chcieli, by ślad po nim zaginął, trwale wpisał się w historię polskiego oręża. Msza św. w intencji gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy była sprawowana 23 września w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i rozpoczęła uroczystość – „Generał Maczek w Częstochowie”. Za aktywne działania w upowszechnianiu czynu orężnego i pielęgnowanie tradycji Jasna Góra została wyróżniona Odznaką Honorową 80-lecia 1. Polskiej Dywizji Pancernej. W kaplicy Pamięci Narodu złożono urnę z ziemią z cmentarzy wojennych 1. Dywizji. Ojciec Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległościowych, nazwał gen. Maczka „żołnierzem niepokonanym, którego losy odzwierciedlają historię Polski i obrazują niedolę, której doświadczyli Polacy”. Podkreślił też, że „prawdę o tym bohaterze wyrażają najpiękniej jego słowa, iż żołnierz polski walczy o wolność wszystkich, ale umiera tylko dla Polski”.

Jasnogórski flesz

• 3-4 października – pielgrzymka maturzystów arch. warszawskiej;

• 4-6 października – rekolekcje kapelanów służby zdrowia;

• 7 października – pielgrzymka maturzystów arch. białostockiej;

• 8 października – spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań; pielgrzymki: służby więziennej, Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika, Środowisk Twórczych, Rycerzy Kolumba, Rodziny Rodzin; procesja różańcowa z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę: „Z Maryją dla Polski”;

• 9 października – pielgrzymki: pracowników wodociągów i kanalizacji, drogowców.

2022-09-27 13:11

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba na Jasnej Górze

Kilkuset Rycerzy Kolumba wraz z rodzinami i przyjaciółmi przyjedzie na Jasną Górę w dniach 17-18 listopada, aby uczestniczyć w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę.

W piątek, 17 listopada odbędzie konferencja prasowa poprzedzającą rozpoczęcie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. W przeddzień I Światowego Dnia Ubogich Rycerze spotkają się w Częstochowie i kontynuują akcję wsparcia Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Od 1 marca 2017 roku w ramach obchodów Roku św. Brata Alberta Rycerze prowadzą peregrynację relikwii i obrazów tego świętego połączoną z dziełem charytatywnym - zbiórką koców i pościeli dla noclegowni prowadzonych przez albertynki.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję