Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Raz na sto lat

Została zamknięta karta historii 100-letniej świątyni w Kobylnicy Wołoskiej, a otwarta drugiego stulecia, którą zaczął pisać ks. Stanisław Gorczyński.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica powstania parafii

Archiwum parafii w Potoku Jaworowskim

Wyjątkowa uroczystość zgromadziała w murach świątyni wielu parafian i gości

Wyjątkowa uroczystość zgromadziała w murach świątyni wielu parafian i gości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Potoku Jaworowskim 28 sierpnia przeżywała potrójną uroczystość: 100-lecie filialnego kościoła w Kobylnicy Wołoskiej, odpustu ku czci jego patronki Matki Bożej Królowej i bierzmowanie młodzieży. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński. Na świętowanie przybyło duchowieństwo dekanatu Lubaczów z dziekanem ks. kan. Andrzejem Stopyrą. Byli też sąsiedzi z archidiecezji przemyskiej, proboszczowie: ks. Józef Florek – wicedziekan dekanatu Radymno II, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach, ks. Wiesław Słysz z Korczowej, ks. Józef Pietroński z Miękisza oraz proboszcz greckokatolicki z parafii Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu ks. Paweł Szady, który odprawia też Msze św. w Kobylnicy Wołoskiej. Delegacja rodziców prosiła biskupa o udzielenie ich dzieciom sakramentu bierzmowania. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Leszczyński, który udzielił sakramentu bierzmowania 17 młodym parafianom. W podziękowaniu za sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, oprócz młodzieży i ich rodziców, dziękował też sołtys Piotr Jacyk.

Pamięć i zawierzenie

Pod koniec Eucharystii bp Leszczyński dokonał aktu zawierzenia, a piękne jubileuszowe święto zakończyło się procesją eucharystyczną. Proboszcz ks. Stanisław Gorczyński, z okazji jubileuszu 100-lecia kościoła, przygotował dwa foldery poświęcone historii kościoła i dziejom miejscowości Kobylnica Wołoska, które rozdawali ministranci dla wszystkich wiernych. Dla osób szczególnie zasłużonych przygotowane zostały pamiątkowe karty ze zdjęciem świątyni i logo 100-lecia jej budowy, parafia Potok Jaworowski jako nadawca. Na ścianie przy wejściu do świątyni umieszczona została tablica pamiątkowa o treści: „1922 + 2022 Bogu Wszechmogącemu i Maryi Królowej, Świętym Pańskim: Dymitrowi i Jozafatowi z racji 100-lecia budowy świątyni w Kobylnicy Wołoskiej. Wdzięczni Duszpasterze i Wierni Kościoła Greckokatolickiego i Rzymskokatolickiego. Kobylnica Wołoska 28 VIII 2022 r.”. Tablicę poświęcił biskup pomocniczy diecezji.

Przeszłość i teraźniejszość

Obecna cerkiew św. Dymitra z tablicą fundacyjną z 1922 r. wzniesiona została na planie krzyża z półokrągłą absydą i dwiema zakrystiami. Nad skrzyżowaniem wznosi się ogromna kopuła na ośmiobocznym drewnianym bębnie, wnętrze jej ozdabia polichromia. Od 2009 r. proboszczem parafii w Potoku Jaworowskim jest ks. Stanisław Gorczyński. Oprócz parafialnej świątyni troszczy się o kościół filialny w Kobylnicy Wołoskiej. W ostatnim dziesięcioleciu wraz z wiernymi wykonano takie prace, jak: malowanie kopuły i dachów kościoła, wymieniono blachę nad zakrystiami, zakupiono piec na olej opałowy, pomalowano i przeniesiono zakrystię. Po 42. latach wykonano malowanie wnętrza kościoła, zamontowano pancerne tabernakulum i pozłocono je, zamontowano ogrzewanie podłogowe, położono styropian pod wylewkę i płytki, zakupiono dzwony elektroniczne. Wielkim dziełem było odnowienie ołtarzy bocznych i wykonanie trwałego ogrodzenia placu kościelnego o długości 170 m z bramą wjazdową i 3 furtkami. Świątynia wzbogaciła się o nowe obrazy, portret św. Jana Pawła II, płaskorzeźbę Ostatniej Wieczerzy, figury Matki Bożej Fatimskiej, św. Jana Chrzciciela, św. Franciszka, św. Antoniego, odnowione feretrony. Ostatnim nabytkiem jest instalacja fotowoltaiczna i ułożona kostka brukowa koło kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie Bogu i ludziom

Niedziela wrocławska 25/2023, str. II

[ TEMATY ]

rocznica powstania parafii

Marzena Cyfert/Niedziela

Podczas wspólnej modlitwy

Podczas wspólnej modlitwy

Świątynia, którą komuniści pozwolili wybudować jedynie na obrzeżach wsi (...) wolą Opatrzności Bożej znalazła się w samym centrum miasta – mówił abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z okazji 50 lat od rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Dwa silne trzęsienia ziemi w Wenezueli, według ekspertów mogły zginąć tysiące osób

2026-06-25 07:03

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP

Dwa silne trzęsienia ziemi nawiedziły Wenezuelę w środę wieczorem czasu miejscowego, powodując poważne zniszczenia m.in. w Caracas. Władze ogłosiły stan wyjątkowy, ale dotąd nie podały bilansu ofiar. Według amerykańskich ekspertów mogły zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

Według danych amerykańskiej służby geologicznej USGS pierwsze trzęsienie miało magnitudę 7,2, a kolejne - 7,5. „Prawdopodobna jest wysoka liczba ofiar i duże zniszczenia” – napisano w komunikacie agencji. Według niej mogły zginąć dziesiątki tysięcy, a nawet ponad 100 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję