Reklama

Niedziela Przemyska

Z Maryją nieśmy pokój

Metropolita przemyski w specjalnym słowie zachęty zaprasza diecezjan do uczestnictwa w Diecezjalnym Spotkaniu Rodzin oraz w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Niedziela przemyska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Radio Fara

Abp Adam Szal co roku pielgrzymuje z wiernymi

Abp Adam Szal co roku pielgrzymuje z wiernymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kończącym się trzyletnim cyklu duszpasterskim poświęconym Eucharystii, naszym diecezjalnym refleksjom patronowali św. Józef Sebastian Pelczar, bł. ks. Jan Wojciech Balicki i bł. ks. Bronisław Markiewicz. Każdy z nich charakteryzował się wielkim kultem tajemnicy obecności Chrystusa w Eucharystii. Święty Józef Sebastian Pelczar uważał, że „nie ma sprawy świętszej i korzystniejszej, jak Msza święta, w której Pan Jezus ponawia w sposób bezkrwawy Ofiarę krzyżową i przyswaja nam jej owoce”. Błogosławiony ks. Jan Wojciech Balicki powiedział o Eucharystii, że jest to „cud nad cudami, który ma się powtarzać do końca świata. Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza święta; już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie...”.

Reklama

Nasi Święci charakteryzowali się również ogromną pobożnością maryjną. Wśród wielu sposobów czci, jaką otaczali Maryję, Matkę Pana Jezusa, warto wspomnieć o ich pielgrzymowaniu do sanktuariów maryjnych. Święty Józef Sebastian Pelczar pielgrzymował po raz pierwszy będąc pod sercem matki do Leżajska, a później wielokrotnie do różnych sanktuariów maryjnych w Polsce i na świecie. Błogosławiony ks. Jan Wojciech Balicki, zatroskany o kult maryjny, przywiózł w 1892 r. z Rzymu do katedry przemyskiej wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którym zapewne wiele razy się modlił. W jego zapiskach czytamy: „Po Boskim Mistrzu i Jego Matce nie ma innej drogi. Wpatrzeni w te wzory pójdziemy Ich drogą, a zajdziemy do Ich chwały” (2 lutego 1940 r.). W rodzinie Markiewiczów modlono się rodzinnie przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej, a bł. Bronisław pielgrzymował regularnie do sanktuarium Matki Bożej w Jodłówce. Opiece Maryi przypisywał swoje nawrócenie i powołanie kapłańskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasach dziejowych zawirowań, ludzkich niepewności i obaw, szukamy zawsze źródeł nadziei i pokoju, odnowy wiary i poczucia bezpieczeństwa. Na horyzoncie naszego „dziś”, naznaczonego tyloma dramatami i obawami, widnieje dla chrześcijańskiej Ojczyzny niezmącone źródło nadziei: Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Tam, pośród obecnych burzowych nawałnic, możemy odnaleźć schronienie, przypomnieć sobie o dziejowych zwycięstwach, zarówno tych osobistych, jak i narodowych.

W świadomości Polaków, Jasna Góra jest postrzegana jako miejsce pamięci narodowej i główny cel pielgrzymich szlaków. Ale jest też – a może przede wszystkim – alegorią biblijnej Kany, gdzie Maryja zaradza naglącym potrzebom przybywających tam dzieci. To nie tyle „miejsce”, co „przestrzeń” formowania ludzkich serc i umysłów oraz kształtowania ewangelicznych postaw. To tutaj z całą mocą wybrzmiewa wypowiedziane przez Nią polecenie: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Maryja, zatroskana i czuwająca, strzeże, naucza i wychowuje kolejne pokolenia Polaków.

Reklama

Skomplikowana sytuacja, w jakiej przyszło nam żyć, przynagla nas, abyśmy pospieszyli do naszej narodowej Kany, do Częstochowy, ale także do naszych lokalnych sanktuariów maryjnych, które mamy w archidiecezji przemyskiej. Pielgrzymujmy więc, aby szukać umocnienia w wierze, pociechy w strapieniach oraz uczyć się miłości do Pana Boga i ludzi.

Zachęcam wszystkich wiernych, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów, osoby głęboko wierzące, ale również wątpiące i poszukujące, abyśmy wspólnie wyruszyli drogą wiary, na której – dzięki Maryi i z Maryją – w „sanktuarium” własnego serca, w sumieniu, odnajdziemy bliskość Boga i Jego Słowo. Zatroszczmy się w sposób szczególny o dzieci i młodzież. Zachęcajmy ich do udziału w pielgrzymkach, najlepiej poprzez własny przykład i zaangażowanie.

Szczególnym czasem rekolekcji w drodze jest pielgrzymka z Przemyśla na Jasną Górę. W 2022 r., 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę ponownie przyjmie formę tradycyjnego wędrowania, z zakwaterowaniem w domach, szkołach i innych miejscach przyjmujących pielgrzymów. Zaplanowaliśmy dziesięć grup pielgrzymkowych: św. Alberta Chmielewskiego wyruszająca z Jarosławia; św. Andrzeja Boboli z Leska; św. Jacka i św. Kazimierza z Przemyśla; św. Jana z Dukli z Krosna; św. Józefa Sebastiana z Radymna; św. Rafała z Przeworska; św. Urszuli z Łańcuta; św. Wojciecha z Brzozowa oraz bł. Marii z Leżajska. Dla pielgrzymów duchowych zostanie zorganizowana grupa pod wezwaniem bł. ks. Jana Balickiego. Zachęcam, aby wybrać dogodną dla siebie grupę i zgłosić gotowość wyruszenia w drogę. Bądźmy przy tym apostołami i proponujmy udział w pielgrzymce innym: rodzinie, sąsiadom, współpracownikom.

Reklama

Pielgrzymką, do wzięcia udziału w której zapraszam wszystkie rodziny archidiecezji przemyskiej, będzie VI Diecezjalne Spotkanie Rodzin, połączone z uroczystym zakończeniem Roku Rodziny, które odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce.

W obu wspomnianych pielgrzymkach będą nam towarzyszyć intencje Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny oraz archidiecezji. Będziemy prosić o pokój na Ukrainie i na całym świecie, o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne, będziemy modlić się w intencji rodzin naszej archidiecezji.

Wszystkich wiernych, którzy nie będą mogli wyruszyć na pielgrzymi szlak, wiodący na Jasną Górę lub do Jodłówki, zapraszam, aby włączyli się w duchowe pielgrzymowanie. Możemy to uczynić poprzez tzw. „Pielgrzymkę Duchową” oraz „Sztafetę Różańcową”. Szczegóły tych inicjatyw przybliżą w stosownym czasie redaktorzy Radia Fara oraz przewodnicy grup. Można się z nimi również zapoznać na stronach internetowych przemyska.pl i pielgrzymka.przemyska.pl. Dzięki Radiu Fara, każdy dzień pielgrzymowania będziemy mogli śledzić w transmisjach radiowych i internetowych (fara.tv).

Warto podjąć wysiłek pielgrzymowania po to, aby doświadczyć wspólnotowego doświadczenia wiary. Prośmy Maryję, by pomagała nam w wędrówce przez życie.

Matko Pocieszenia, nieba, ziemi Pani!/ Tobie my, grzesznicy, serca niesiem w dani./ I w opiekę się oddajem,/ starych ojców obyczajem;/ hołd Ci niesiem uwielbienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Reklama

Matko Pocieszenia, szczerą daj nam skruchę,/ uproś nam u Syna łaskę i otuchę!/ Ucz nas szukać Bożej woli/ w każdej sprawie, w każdej doli/ i na straży stój sumienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia,/ od powietrza, wojny, ognia i przednowia!/ O, błogosław, jak kraj długi,/ nasze prace, nasze pługi,/ strzeż naszego domu, mienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Z nadzieją na wspólne pielgrzymowanie do Częstochowy i Jodłówki,

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezent dla Maryi

Przeszło 18 tys. zdjęć papierowych, prawie 14 tys. nadesłanych drogą elektroniczną – każde z dołączonym postanowieniem złożonym Matce Bożej, ok. 30 tys. duchowych darów ofiarowanych Maryi przez aplikację „Diament z Korony”. Wszystko w darze na „Żywą Koronę Maryi”

W roku jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej paulini z Jasnej Góry zaproponowali inicjatywę pt. „Żywa Korona Maryi”. Zaprosili do składania Matce Bożej duchowych darów, czyli postanowień przemiany życia, aby nabrało ono ewangelicznego blasku.
CZYTAJ DALEJ

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował: „Technologia może być bardzo dobra i przydatna do wielu rzeczy, ale kiedy jesteśmy razem, nie musimy mieć cały czas w rękach telefonu komórkowego czy tabletu. Takie chwile mogą cieszyć”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję