Reklama

Niedziela Kielecka

Ołtarz oznacza Chrystusa

W Kościele jesteśmy dla świata, aby go leczyć naszą ufną modlitwą i otulać go w jego niedostatkach miłością, prawdą i nadzieją i pokojem – mówił bp Jan Piotrowski w parafii Ducha Świętego w Kielcach w 35. rocznicę jej istnienia.

Niedziela kielecka 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

K.D.

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 5 czerwca bp Jan Piotrowski dokonał poświęcenia kościoła Ducha Świętego w Kielcach. W homilii bp Jan podkreślał, że „ten kościół od dziś przez uroczyste poświęcenie będzie wyłącznym miejscem oddawania czci Bogu”.

Do źródła miłości i prawdy

Mówiąc o symbolice obrzędu namaszczenia ołtarza powiedział, że „jest najważniejszym miejscem w świątyni. On oznacza Chrystusa, który jest kamieniem węgielnym swojego Kościoła. Na ołtarzu, jak na skale Golgoty, składana jest paschalna ofiara Ciała i Krwi Zbawiciela”. Tłumaczył, na czym ma polegać rozwijanie w sobie życia wiary. – To znaczy żyć Chrystusem w każdych okolicznościach, będąc otwartym na działanie Ducha Świętego. On bowiem jest naszą pamięcią o Bogu, który w Jezusie Chrystusie objawia swoją miłość – mówił. – Pozwólmy więc, aby Duch Święty był naszym nauczycielem i życiowym przewodnikiem. On prowadzi człowieka do źródła miłości i prawdy. Niech On nas napełnia swoim światłem, leczy serca rany, rozgrzewa twarde serca i daje szczęście bez miary – nauczał biskup. Podkreślał również rolę kościołów i kaplic, które „nie są miejscem spisku przeciw światu ani miejscem, aby się w nich ukrywać”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najcenniejsze kamienie

Historię parafii na os. „Na Stoku” przybliżył ks. proboszcz Marek Czarnota. Powstała ona dekretem bp. Stanisława Szymeckiego 20 grudnia 1986 r. dla blisko 12 tys. jego mieszkańców.

Reklama

Szybko zorganizowano katechezę i wzniesiono kaplicę. Budowę kościoła rozpoczęła się w 1994 r. z inicjatywy śp. ks. Józefa Dońca. Pomagał mu Społeczny Komitet Budowy kościoła, który wybrał projekt architektów Jacka i Tomasza Kwiecińskich. Większość prac wykonywali sami parafianie społecznie, a ich ofiarność pozwoliła przezwyciężyć trudności. Prace we wnętrzu, związane z wyposażeniem kościoła prowadził już ks. kan. Marek Czarnota, proboszcz od 12 lat. Wyraził on wdzięczność budowniczym, architektom, projektantom i ofiarodawcom, kapłanom, dobrodziejom, parafianom oraz Wspólnocie Sióstr Służek Maryi Niepokalanej, którzy przez długie lata pracowali i tworzyli ten kościół. – Wkład i życie ich wszystkich kryje się za widzialnym wymiarem tej świątyni i to są jej żywe i najcenniejsze kamienie – powiedział.

W poświęconym ołtarzu złożone zostały relikwie męczenników z Pariacoto – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Podczas Mszy św. zabrzmiała skomponowana na tę uroczystość pieśń „Kamień węgielny” ze słowami ks. Jana Kaczmarka w wykonaniu artystów: Renaty Drozd – sopran, Adriana Janusa – baryton, Pawła Łukowca – organy i chóru Adoramus pod jego dyrekcją.

Duchowe przygotowanie do uroczystości stanowiły tygodniowe wieczorne spotkania lectio divina „Biblijne obrazy Kościoła”, które prowadził ks. dr hab. Tomasz Siemieniec.

Radość ze świątyni

W rozmowie z „Niedzielą” inżynier Danuta Zabielska powiedziała: – Uroczystość poświęcenia kościoła jest dla mnie wyjątkowym dniem. Zwieńczeniem wielu lat pracy, trudu wielu osób i całej parafii, która razem z budową naszej świątyni jednoczyła się i wzrastała duchowo. Wierzymy, że Duch Święty nas wspierał i nadal prowadzi. Czasy były trudne, jednak kościół był bardzo potrzebny. Jesteśmy wdzięczni budowniczemu kościoła śp. ks. prob. Dońcowi, który podjął się dzieła i doprowadził do powstania świątyni. Ks. Marek Czarnota pracujący jako proboszcz od 12 lat w parafii przy wsparciu specjalistów, architektów, budowniczych zajął się ukończeniem wnętrza i wystrojem. Dziś możemy się cieszyć z tej pięknej świątyni. Razem z innymi parafianami działałam wiele lat w Społecznym Komitecie Budowy Kościoła, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą jako inżynier. Do pracy były wyznaczane bloki i ludzie chętnie przychodzili, aby pomóc w budowie, porządkowaniu terenu. Była wielka mobilizacja. Parafianie dołożyli również starań aby zagospodarować plac wokół kościoła. Najbardziej cieszy nas to, że parafia rozwija się duchowo, że jest tak wiele wspólnot, które otaczają parafian, chorych, rodziny i zmarłych modlitwą. Jest m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające od wielu lat, liczne koła różańcowe, Apostolstwo Pomocy Duszom w Czyśćcu Cierpiącym, wspólnota „W Imię Jezusa” i inne . Ta modlitwa jednoczy nas.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz

Niedziela toruńska 37/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

50 lecie

Archiwum parafii w Cierpicach

Kościół powstał w zaledwie osiem miesięcy

Kościół powstał w zaledwie osiem miesięcy

W tym roku mija 50 lat od konsekracji świątyni w Cierpicach przez Prymasa Tysiąclecia, który zapisał się nie tylko na kartach historii, ale przede wszystkim w sercach zwykłych ludzi.

Świątynia wzniesiona została w 1938 r. według projektu Wiery i Kazimierza Sylwestrowiczów. Do jej powstania przyczyniły się środki zebrane przez mieszkańców za pośrednictwem Towarzystwa Budowy Kościoła. Teren pod budowę został ofiarowany przez Lasy Państwowe z Nadleśnictwa Cierpiszewo. 3 grudnia tegoż roku dekretem prymasa kard. Augusta Hlonda z terenów należących wcześniej do parafii Podgórz powołana została parafia w Cierpicach. Pierwsza Msza św. została odprawiona 4 grudnia 1938 r. Na początku II wojny światowej został aresztowany pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła ks. Bernard Sadecki, który 3 sierpnia 1940 r. zmarł w obozie w Stutthoffie. W okresie wojny kościół służył okupantowi za magazyn zboża, a od 1945 r. znów zaczął pełnić rolę domu Bożego. W wieży kościoła znajduje się dzwon ufundowany przez przedwojennego biskupa gnieźnieńskiego. Z chwilą powstania diecezji toruńskiej na początku lat 90. parafia Cierpice stała się jej częścią.
CZYTAJ DALEJ

Jak katolicy reagują na gregoriański śpiew generowany przez sztuczną inteligencję?

2026-06-23 09:44

Karol Porwich/Niedziela

Na platformach muzycznych, takich jak Spotify, pojawiło się nowe zjawisko: śpiew przypominający chorał gregoriański, generowany przez sztuczną inteligencję. Teksty bywają mieszaniną słów brzmiących jak łacina, a zamiast ludzkich głosów słyszymy komputerową symulację. Jak katolicy powinni odnosić się do tego nowego fenomenu, który hymnista (twórca hymnów) Alan Hommerding nazwał „Chant GPT”? Głosy różnych specjalistów na ten temat zebrała dziennikarka portalu EWTN Kate Quinones.

Zdaniem katolickich teologów i muzyków chorał nie jest czymś przeznaczonym do biernej konsumpcji, jak media społecznościowe czy rozrywka. Jest przede wszystkim formą modlitwy i kultu Bożego. “Chorał nie został stworzony po to, by być wykonywanym dla artystycznej przyjemności słuchaczy, ale po to, by z biegiem czasu dostrajać nasze serca do Boga” - przypomina o. Phillip Alcon Ganir SJ, wykładowca muzyki sakralnej w Boston College.
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję