Reklama

Niedziela Lubelska

Pieśń życia

Parafia św. Józefa w Cycowie ma 24-głosowe organy.

Niedziela lubelska 24/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

organy

muzyka organowa

Grzegorz Jacek Pelica

Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski

Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbudowany z 1200 piszczałek, sprowadzony z Niemiec instrument, wypełniający przestrzeń parafialnej świątyni dźwiękiem i elegancką kubaturą, został poświęcony przez abp. Stanisława Budzika w niedzielę 29 maja. Było to swoiste preludium sakramentu bierzmowania ok. 80-osobowej grupy młodzieży.

Podwójna uroczystość

Metropolitę powitali rodzice kandydatów, prosząc o udzielenie młodym sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, poprzez który Duch Święty da im rozeznanie w trudnych sprawach. Zapewnili, że starali się „przygotować ich do dojrzałych wyborów, poczucia odpowiedzialności, okazywania wrażliwości oraz wierności chrześcijańskiej hierarchii wartości”. Proboszcz ks. kan. Zbigniew Szcześniak powiedział: – Oto młodzież, która potrzebuje ognia Ducha Świętego; Tego, który rozpala, i wichru, który nadyma żagle nadziei. Jest On potrzebny we współczesnym świecie, w którym kuleje świadectwo wiary. Potrzeba, aby młodzież dawała piękne świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa i przynależności do Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wraz z młodzieżą modlili się darczyńcy, którzy ufundowali instrument, przede wszystkim parafianie cycowscy. Na uroczystość przybyli starostowie powiatu łęczyńskiego Krzysztof Niewiadomski i Michał Pelczarski, wójt Wiesław Pikuła oraz dyrektorzy szkół i instytucji. Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ksiądz arcybiskup; sprawowali ks. Tadeusz Bodak i proboszcz. Oprawę liturgii przygotowała młodzież pod kierunkiem katechetek, ks. Dariusza Lipskiego i organisty, który poprowadził również chór parafialny.

Kierunek: niebo

Arcybiskup Stanisław Budzik zwrócił się najpierw do młodzieży oczekującej na bierzmowanie. – Przez tajemnicę Wcielenia Jezus Chrystus sprowadził niebo na ziemię, a poprzez Wniebowstąpienie podniósł ziemię do wysokości nieba i wskazał kierunek naszej drogi. Odszedł, ale nas nie opuścił; został z nami w Eucharystii. Odszedł, ale obiecał nam zesłać Ducha Świętego. Dzisiaj to Zesłanie dokona się w tej świątyni. Duch Święty napełni was radością, blaskiem i światłem – powiedział. W homilii metropolita przywołał imperatyw misji chrześcijan. – Idźcie i dajcie świadectwo o Mojej miłości; idźcie i czyńcie wszystkich ludzi Moimi uczniami. Wszyscy powinniśmy być apostołami; starać się o to, aby jak najwięcej ludzi przyciągnąć do Chrystusa i Kościoła, nie zadowalać się jedynie troską o swoje zbawienie – nauczał. – Podczas każdej liturgii spotykamy się z Chrystusem zmartwychwstałym, który idzie z nami po kamienistej drodze życia, odkrywa przed nami sens słowa i w Eucharystii karmi nas Chlebem Życia – powiedział, apelując do wiernych o stałe rozwijanie wiary, umacnianie nadziei i okazywanie miłości. Nawiązując do poświęcenia organów, abp Budzik zwrócił uwagę, że instrument jest pięknie wkomponowany w architekturę kościoła. – To jeden z najwspanialszych instrumentów, jakie wymyślił człowiek. Będzie podnosić wasze serca ku Bogu i uczucia ku niebu; będzie wspierać w modlitwie wspólnotowej – powiedział. – Niech organy podnoszą dusze ku Bogu i jednoczą nas w rodzinie Kościoła oddającego Bogu chwałę. Niech Duch Święty uczyni nasze życie pieśnią nową dla Pana, pieśnią śpiewaną w głębi serc ku chwale Boga Ojca, który posłał na świat swojego Syna i Ducha Świętego. Śpiewajmy tę pieśń nie tylko głosem, ale i sercem, i życiem! – życzył pasterz.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izrael: w Betlejem rozpoczęto remont najstarszych organów świata

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

organy

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Prawdopodobnie najstarsze na świecie organy kościelne, które w XII wieku były używane w bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, są obecnie intensywnie badane i odtwarzane. Instrument, który – jak się wydaje – sprowadzili tam francuscy krzyżowcy, zostanie zrekonstruowany w ciągu pięciu lat.

Organy w bazylice betlejemskiej, nad tradycyjnym miejscem narodzenia Chrystusa, odkryli archeolodzy na początku XX wieku. Obecnie znajdują się one w Jerozolimie i wkrótce zostaną wystawione w tamtejszym muzeum zakonu franciszkanów. Odpowiedzialny za projekt hiszpański historyk muzyki David Catalunya potwierdził, że piszczałki instrumentu są w takim stanie, jakby wykonano je wczoraj.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Trwa uroczystość święceń biskupich ks. Przemysława Szulca

2026-06-27 11:02

[ TEMATY ]

uroczystość

święcenia biskupie

ks. Przemysław Szulc

Diecezja pelplińska

Święcenia biskupie

Święcenia biskupie

W sobotę, 27 czerwca 2026 roku, w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kościół Pelpliński przeżywa doniosłe wydarzenie. O godzinie 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie odbędą się święcenia biskupie ks. kan. dr. Przemysława Szulca, mianowanego przez Ojca Świętego Leona XIV biskupem pomocniczym tej diecezji.

Głównym konsekratorem nowego pasterza będzie biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Jako współkonsekratorzy posługiwać będą: nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję