Reklama

Niedziela Lubelska

Rodzina drogą Kościoła

Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie zainauguruje działalność 9 czerwca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalne sanktuarium zostanie ustanowione w parafii Świętej Rodziny na Czubach, w miejscu naznaczonym obecnością św. Jana Pawła II. Uroczystości pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika rozpoczną się 9 czerwca o godz. 18.00. Poprzedzi je festyn rodzinny w Parku Jana Pawła II (5 czerwca) i modlitewne triduum (6-8 czerwca), połączone z muzycznymi wieczorami uwielbienia.

Umocnienie rodzin

– Święty Jan Paweł II powiedział, że „rodzina jest drogą Kościoła”. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzeba nam takich rodzin, w których będą realizowane chrześcijańskie wartości – mówi ks. prał. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie. – W rodzinie na świat przychodzi człowiek, w niej kształtuje się serce i sumienie; z rodziny wynosi się podstawy moralne. Jeśli człowiek zostanie dobrze ukształtowany w rodzinie, wówczas idąc w życie będzie mógł dokonywać właściwych wyborów, będzie świadkiem Chrystusa – podkreśla kapłan. Jak zauważa, pedagogiczna, katechetyczna i duszpasterska praca z dziećmi i młodzieżą wydaje dobre owoce wówczas, gdy katecheci i księża budują na fundamencie położonym w rodzinie. Do tego potrzeba wytrwałej modlitwy i konkretnych wzorów życia. – Ustanowienie sanktuarium Świętej Rodziny stanowi odpowiedź na panujący we współczesnym świecie kryzys rodziny, a zarazem zachętę do gorliwej modlitwy i życia na wzór Święte Rodziny – wyjaśnia ks. Pajurek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowe sanktuarium

Reklama

Parafia Świętej Rodziny jest jedną z największych w archidiecezji. Powstała w 1984 r., ale już dwa lata wcześniej na obrzeżach miasta wzniesiono kaplicę dla mieszkańców nowo powstających osiedli. Szczególnym wydarzeniem scalającym wspólnotę była wizyta św. Jana Pawła II w czerwcu 1987 r. Od tamtego czasu do świątyni na Czubach często przybywają pielgrzymi, którzy uczestniczyli w historycznym spotkaniu z Ojcem Świętym. Wielu dziadków i rodziców przyprowadza swoje wnuki i dzieci przed papieski krzyż, który jest świadkiem minionych wydarzeń, i modli się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

Jak wyjaśnia ks. Tadeusz Pajurek, sanktuarium stanowi miejsce uznawane przez Kościół za święte, w którym wierni doświadczają bliskiej obecności Boga oraz otrzymują od Niego potrzebne łaski; jest miejscem szczególnego kultu, które ma zapewnić wiernym obfite środki zbawienia. – Nasz kościół jest wyjątkowym miejscem na mapie Lublina i archidiecezji, nawiedzanym nie tylko przez parafian. Kilka lat temu za zgodą Stolicy Apostolskiej zaczęliśmy 9 czerwca świętować odpust papieski, związany z wizytą św. Jana Pawła II. Gdy papież Franciszek ogłosił Rok Rodziny, zwróciliśmy się do metropolity z prośbą, by naszą świątynię podnieść do godności sanktuarium Świętej Rodziny – mówi ksiądz proboszcz. Podkreśla, że modlitwa o świętość rodzin codziennie wznosi się z tego miejsca ku niebu, a w codziennym nauczaniu podejmowana jest szeroko rozumiana tematyka małżeństwa i rodziny. W każdy wtorek o godz. 12.00 i 18.00 sprawowane były Msze św. w intencji rodzin, poprzedzone nowenną i litanią do Świętej Rodziny. Od 9 czerwca taka modlitwa podejmowana będzie codziennie. Troska o rodziny wyraża się również w całorocznej pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami; przy parafii działają m.in. duszpasterstwo wdów i wdowców oraz singli, które gromadzą wiernych z różnych części miasta.

– Nasz kościół jest domem otwartym dla wszystkich – zapewnia ks. Tadeusz Pajurek. – Przed ikoną Świętej Rodziny chcemy wlewać w serca pokój i nadzieję; chcemy umacniać rodziny, by były bezpiecznym schronieniem i ostoją w czasach zamętu. Za św. Janem Pawłem II, który przed 35 laty powiedział tu, że rodzina ma być solą ziemi i światłem świata, chcemy przypominać, że rodzina zawsze ma chronić i wskazywać drogę; chcemy się modlić o świętość rodzin – mówi kapłan i zaprasza do nowego sanktuarium.

Program uroczystości na www.lublin.niedziela.pl

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół św. Józefa we Wschowie ustanowiony sanktuarium maryjnym

[ TEMATY ]

sanktuarium

Bp Tadeusz Lityński z dniem 19 marca podniósł kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wschowie do rangi sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Pocieszenia. To ósme sanktuarium w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Sanktuarium zostało ustanowione w odpowiedzi na „szczególny rozwój kultu Najświętszej Maryi Panny otaczanej czcią jako Matka Boża Pocieszenia w jej łaskami słynącym wizerunku” umieszczonym w franciszkańskim kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca we Wschowie, a także na prośbę ojców franciszkanów.
CZYTAJ DALEJ

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

diecezja płocka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała w środę o liście otrzymanym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z pozdrowieniami, które papież Leon XIV skierował do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i wiernych tej diecezji z okazji jubileuszu 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: czuwanie modlitewne w przeddzień wręczenia paliuszy

2026-06-25 16:17

[ TEMATY ]

Rzym

paliusz

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

W niedzielę, 28 czerwca w przeddzień uroczystości wręczenia paliuszy trzem polskim arcybiskupom-metropolitom odbędzie się czuwanie modlitewne - informuje Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, ks. Tomasz Jarosz.

Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki, kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś. Natomiast adorację eucharystyczną od 19.00 do 20.00 poprowadzi arcybiskup metropolita katowicki, Andrzej Przybylski. Organizatorzy przewidują na zakończenie także spotkanie na dziedzińcu kościoła św. Stanisława.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję