W pielgrzymce uczestniczyć będą panie zrzeszone w różnych grupach i wspólnotach duszpasterskich, stowarzyszeniach i fundacjach, które, kierując się zasadami ewangelicznymi, działają w ramach struktur kościelnych – informują organizatorzy wydarzenia, czyli bp Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet i Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet.
Pokój i św. Rita
– Kobieta, budując w sobie pokój, czerpiąc ze źródeł, które mamy jako chrześcijanie, może ten pokój mieć w sobie i może iść z nim dalej, do swoich środowisk. I to jest dla nas bardzo ważne: kobieta pokoju – mówi Agnieszka Kałuża, członek Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Warto dodać, że w dzień pielgrzymki przypada liturgiczne wspomnienie św. Rity, której relikwie będą towarzyszyć modlącym się na Jasnej Górze kobietom.
– Atrybutem świętej jest róża, dlatego zapraszamy kobiety właśnie z tym kwiatem, aby mogły go poświęcić i zawieźć do domu – dodaje Agnieszka Kałuża.
On-line
Modlitewne spotkanie będzie transmitowane na kanale sanktuarium jasnogórskiego na YouTubie, na stronie internetowej episkopatu Polski oraz na stronie internetowej i na profilu na Facebooku projektu Kierunek Niebo, co umożliwi szeroki udział w tym wydarzeniu także osobom, które nie będą mogły przybyć na Jasną Górę.
Dla kobiet
Biskup Szlachetka w 2020 r. w rozmowie z portalem Opoka wyjaśnił m.in. potrzebę istnienia duszpasterstwa dedykowanego specjalnie kobietom. Przypomniał, że „Kościół jest i nadal powinien być przystanią, w której kobiety będą się spotykać z Bogiem i ze sobą nawzajem, w której dzięki modlitwie i Eucharystii rozkwitać będzie ich duchowa siła i twórcza moc, tak niezbędne w kształtowaniu życia rodzinnego i społecznego”. Duszpasterstwo kobiet stara się pomagać w „przygarnianiu” przez Kościół „nowo powstających wspólnot kobiecych i prowadzeniu ich duchowej formacji, a także w formowaniu ich animatorek i duszpasterzy, którzy w diecezji i parafii prowadzą działalność w duszpasterstwie kobiet. (...) wspierać i inspirować wiele koniecznych działań oraz uczestniczyć w ich wdrażaniu. Do tych działań należy np. opracowanie projektu stworzenia Rady Ekspertów przy KRDK, by czerpać z dorobku prowadzonych przez nich badań dotyczących aktualnej sytuacji kobiet i ich szeroko rozumianych potrzeb”.