Reklama

Niedziela Sandomierska

Wynalazca o wielkim sercu

Biskup Krzysztof Nitkiewicz uczestniczył w inauguracji Roku Ignacego Łukasiewicza w województwie podkarpackim.

Niedziela sandomierska 14/2022, str. I

[ TEMATY ]

inauguracja

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W świątyni odsłonięto pamiątkową tablicę

W świątyni odsłonięto pamiątkową tablicę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości odbyły się w parafii św. Wojciecha w Gawłuszowicach w 200. rocznicę chrztu świetego wynalazcy lampy naftowej. Mszy św. przewodniczył biskup ordynariusz. We wspólnej modlitwie wzięli udział Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia, Witold Kozłowski, marszałek Małopolski, samorządowcy oraz licznie przybyli parafianie.

W każdym widział bliźniego

W homilii bp Nitkiewicz powiedział, że Ignacy Łukasiewicz w każdym człowieku widział brata i siostrę. – Gdy dziś idziemy w narodowym zrywie z odsieczą naszym siostrom i braciom Ukraińcom, warto pamiętać, że Ignacy Łukasiewicz także im pomagał tu na tej ziemi. Myślę, że słysząc niegodne głosy niektórych recenzentów naszego życia publicznego, wyciągających akurat w tym momencie sprawy historycznych rozliczeń Ignacy Łukasiewicz odpowiedziałby im jednoznacznie: gdy twój bliźni umiera od kul i bomb, kiedy cierpi z zimna i głodu, masz myśleć przede wszystkim o tym, jak możesz im pomóc. Inne rzeczy, choć mają swoje znaczenie, wobec ludzkiego cierpienia muszą zejść na drugi plan. Ignacy Łukasiewicz widział we wszystkich siostry i braci, dzieci tego samego Boga Ojca czując się za każdego odpowiedzialnym – powiedział biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odsłonięcie tablicy

Po końcowym błogosławieństwie odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz został odczytany list marszałek sejmu Elżbiety Witek z racji inauguracji Roku Łukasiewicza. Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl podkreślał, że wynalazca lampy naftowej był wyjątkowym człowiekiem, który nie tylko miał genialny umysł, ale również był wielkim filantropem. Pomagał i starał się spieszyć z pomocą każdemu, kto takiej potrzebował. Poinformował również, że zwieńczeniem obchodzonego na Podkarpaciu Roku Ignacego Łukasiewicza będzie otwarcie Centrum Nauki jego imienia w Jasionce pod Rzeszowem. Następnie zebrani dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, a bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał jej poświęcenia. Na zakończenie uroczystości odbyła się prelekcja dr. Jerzego Skrzypczaka z Muzeum Regionalnego w Mielcu. Prelegent przywoływał związki Ignacego Łukasiewicza z Podkarpaciem i ziemią mielecką.

Wyjątkowa moneta

Z okazji roku wielkiego wynalazcy oraz filantropa Narodowy Bank Polski wydał okolicznościową monetę, o której kilka dni wcześniej mówił Jerzy Guniewski, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie. Numizmat ma nominał 10 zł. Na rewersie umieszczony jest wizerunek Ignacego Łukasiewicza, prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce. – Ta kolekcjonerska moneta jest wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk. Jest wyjątkowo piękna i wykonana ze srebra najwyższej próby – podkreślił i dodał, że Oddział NBP włącza się w inne wydarzenia poświęcone wielkiemu rodakowi i odkrywcy np. film dokumentalny pt. Łukasiewicz – pionier społecznego zaangażowania biznesu, o dokonaniach wynalazcy lampy naftowej.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie rzuca słów na wiatr

[ TEMATY ]

sanktuarium

inauguracja

Sulistrowiczki

Anna Buchar

Abp Józef Kupny błogosławił małżonków

Abp Józef Kupny błogosławił małżonków

- Wszystko w tej świątyni przemawia za tym, że nawet jeśli zdarza nam się wypowiedzieć słowa, że moje życie to nicość i pustka, to Pan Bóg może sprawić, że ożyjemy. Bóg może wzbudzić życie z czegoś, co wydaje się martwe. I tego właśnie doświadczają tutaj ci wszyscy, którzy pielgrzymują do Sulistrowiczek i zatrzymują się tutaj na modlitwie – mówił abp Józef Kupny, podczas inauguracji Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady.

Metropolita zaznaczył, że dziś nie tyle ustanawiamy w tym miejscu sanktuarium Maryjne, ile potwierdzamy, że przybywający tu pielgrzymi ustanowili je swoją wiarą, modlitwą, świadectwami o łaskach, które przed wizerunkiem Matki Bożej wyprosili - Tutaj przekonujemy się, że Bóg nie rzuca słów na wiatr i że dla Niego nie ma nic niemożliwego – mówił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.

Ks. Wiesław Bajger – przechodzi na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję