Reklama

Niedziela Rzeszowska

W parafii patrona diecezji

Parafia św. Józefa Sebastiana Pelczara jest pierwszą parafią erygowaną w Rzeszowie po powstaniu diecezji.

Niedziela rzeszowska 9/2022, str. IV

Archiwum parafii

Parafia św. Józefa Sebastiana Pelczara

Parafia św. Józefa Sebastiana Pelczara

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokonano tego w kilka lat po beatyfikacji bp. Józefa Sebastiana Pelczara, która odbyła się 2 czerwca 1991 r. na błoniach przy dzisiejszej katedrze. Biskup Pelczar stał się wraz z bł. Karoliną Kózkówną patronem diecezji rzeszowskiej.

Historia ćwierćwiecza

Parafia powstała na terenach dawnej wsi Pobitno, leżącej na prawym brzegu Wisłoka. W 1951 r. wieś stała się częścią Rzeszowa jako dzielnica o tej samej nazwie. Przez wiele wieków ten teren należał do parafii farnej w Rzeszowie. O powstanie parafii w tym rejonie zabiegał już w latach 80. bp Ignacy Tokarczuk, biskup przemyski. W 1988 r. wskazano teren w okolicy cmentarza przy ul. Lwowskiej. Z racji szybkiego rozwoju tej części Rzeszowa bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, 8 września 1994 r. ustanowił w tej dzielnicy rektorat pw. bł. Józefa Sebastiana Pelczara, a rektorem mianował ks. Stanisława Wójcika, ówczesnego wikariusza parafii farnej w Rzeszowie. Już w 1994 r. wzniesiono tutaj tymczasową kaplicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

20 sierpnia 1995 r. bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, erygował samodzielną parafię i mianował proboszczem ks. Stanisława Wójcika. W 1998 r. zespół architektów pod kierunkiem mgr inż. Tadeusza Karysia opracował plany budowy świątyni. Pozwolenie na budowę otrzymano w styczniu 1999 r.

Reklama

24 kwietnia ruszyły prace budowlane. Rozpoczęto je od budynku plebanii, który został ukończony w 2002 r. Równolegle przystąpiono do wznoszenia nowego kościoła, jak również domu parafialnego i wieży. Trudnym etapem była konstrukcja dachowa, którą ukończono w 2004 r., w następnym roku pokryto dach blachą cynkową. W 2006 r. została wykonana elewacja górnej części kościoła, zamontowano okna i drzwi w kościele i domu katechetycznym. Wykonana została również dzwonnica, na której zawieszono poświęcone przez bp. Edwarda Białogłowskiego dzwony. Montaż górnej, metalowej części wieży nastąpił w 2007 r. W tym samym roku rozpoczęto prace wewnątrz kościoła, założono instalacje, otynkowano ściany i rozpoczęto prace wykończeniowe sufitu.

19 stycznia 2009 r. bp Kazimierz Górny wraz z abp. Edwardem Nowakiem wmurowali kamień węgielny, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Krośnie 10 czerwca 1997 r. W kolejnych latach kontynuowano prace wykończeniowe. Kościół został poświęcony 24 grudnia 2008 r. przez bp. Edwarda Białogłowskiego, zaś konsekrowany 19 czerwca 2011 r. przez bp. Kazimierza Górnego, biskupa rzeszowskiego. Parafia opiekuje się także kaplicą szpitalną św. Brata Alberta w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Została ona poświęcona 8 lutego 2007 r.

Nowoczesna architektura

Kościół w kształcie piramidy z dwoma płaszczyznami dachowymi, ostro wznoszącymi się do wysokiego szczytu kościoła, góruje nad miastem. Witraż w fasadzie przełamuje dużą płaszczyznę i prowadzi do głównego wejścia do świątyni. Obok znajduje się w podobnym kształcie centrum duszpasterskie połączone z kościołem wysoką wieżą.

Reklama

Wnętrze kościoła zaprojektowała Jolanta Kłosowska, a większość prac wykonał Stanisław Stopyra. Posadzka kościoła, jak również ołtarz, ambonka i różne elementy wykonane zostały z granitu. Nastawa ołtarzowa jest umieszczona na brązowo-złotym tle z krzyżem pasyjnym, wykonanym przez Kazimierza Ziębę. Po bokach znajdują się obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa Sebastiana Pelczara wykonane przez Teresę Tarach-Ryczko. Stolarkę wykonali Józef Chorzępa i Leszek Sacała. W kościele znajduje się także obraz św. Rity. Witraże zaprojektował prof. Tadeusz Boruta z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kapłani

Pierwszym proboszczem parafii i budowniczym świątyni jest ks. kan. Stanisław Wójcik, który z zaangażowaniem i poświęceniem zorganizował parafię oraz przeprowadził dzieło budowy. Ale najwięcej uwagi poświęcał duszpasterstwu ogólnemu i specjalistycznemu, organizacji stowarzyszeń oraz ruchów religijnych. Przez parafię w ciągu 25 lat przewinęło się 24 kapłanów (w parafii pracuje 3 wikariuszy). Parafia pożegnała dwóch przedwcześnie zmarłych kapłanów – ks. Marka Drausa i ks. Marcina Szopińskiego.

Pierwszym kapelanem Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie był śp. ks. prał. Eugeniusz Głowacki, który tworzył zręby duszpasterstwa chorych w szpitalu. Obecnie jego kontynuatorem jest ks. kan. Jacek Kaszycki, a pomaga mu ks. Bogusław Bembenik. W szpitalu współpracowało z nimi 5 kapłanów.

Z parafii pochodzą księża: ks. Roman Trzeciak, ks. Władysław Kret, ks. Marcin Hejman, ks. Piotr Dzierżak, ks. Sebastian Dziedzic, ks. Kamil Kojder, ks. Marek Gubernat, ks. Michał Piętka i ks. Szymon Kłak. Z parafii pochodzą trzy siostry zakonne: s. Małgorzata Wilk, s. Sara Natalia Demkowicz i s. Angelica Beata Kawa.

Prężne duszpasterstwo

Reklama

Parafia od początku podjęła kult św. Józefa Sebastiana Pelczara, patrona diecezji. Parafia posiada jego relikwie, a w każdy czwartek o godz. 18 odbywa się Msza św. wotywna i nowenna ku jego czci. Popularnością cieszy się także nabożeństwo ku czci św. Rity z Casci, przyciągające rzesze jej czcicieli z Rzeszowa i okolicy. Dzięki relikwiom św. Rity i nabożeństwom parafia stała się centrum kultu tej świętej na Podkarpaciu.

W parafii powstało także wiele grup duszpasterskich. Prężnie działa Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, kręgi Domowego Kościoła, Akcja Katolicka, Oaza Dzieci Bożych, Ruch Światło-Życie, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Parafialny Zespół Caritas, Rada Duszpasterska, róże różańcowe (17), Stowarzyszenie Przyjaciół Katolickiego Radia Via, Stowarzyszenie Przyjaciół WSD w Rzeszowie, Szkolne Koło Caritas, Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej, Chór Parafialny Magnificat oraz grupa biblijna. Z parafią związana jest grupa św. Józefa Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Z parafii wyruszała też Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, organizowana przez Katolicki Klub Sportowy Alpin. Posługę kapłanów wspiera tutaj trzech nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.

Z okazji 25-lecia parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara zostało przygotowane okolicznościowe wydawnictwo, szeroko przedstawiające jej historię i działalność duszpasterską.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tysiąc lat misji. Siostry zakonne w służbie polskiej tożsamości

2025-04-14 07:30

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Jan Matejko Zaprowadzenie chrześcijaństwa

14 kwietnia w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Narodu i Państwa – rocznica wydarzenia, które zapoczątkowało chrześcijańskie dzieje kraju, będącego dziś jednym z filarów wiary w Europie. Święto chrztu to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o cichej, ale konsekwentnej obecności sióstr zakonnych w historii Polski – kobiet, które od wieków służą Kościołowi, narodowi i najbardziej potrzebującym.

W 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest, wprowadzając Polskę w krąg cywilizacji chrześcijańskiej. Niespełna sześć dekad później jego syn, Bolesław Chrobry, koronował się na króla, kładąc podwaliny pod niezależną monarchię. Te dwa wydarzenia stworzyły fundament polskiej tożsamości – religijnej, społecznej i politycznej. Dla swojej córki Bolesław Chrobry założył pierwszy żeński zakon – benedyktynki.
CZYTAJ DALEJ

Debata wyborcza w TV Republika

2025-04-14 22:21

[ TEMATY ]

debata prezydencka

TV Republika

W poniedziałek po godz. 20 rozpoczęła się debata wyborcza w TV Republika. Zmierzy się w niej dziesięciu kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta;

W poniedziałkowej debacie udział wzięli: kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia, Adrian Zandberg z Partii Razem, Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), a także Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Artur Bartoszewicz oraz Marek Woch.
CZYTAJ DALEJ

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję