Niedziela Chrztu Pańskiego pełna była wydarzeń o charakterze bożonarodzeniowym. Nie tylko jasełka, ale także koncerty kolęd, spotkania przy opłatkowym stole, rozmowy i integracja – to wszystko pomagało na nowo odkryć Boga w drugim człowieku.
Parafialne spotkanie
W parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu odbyły się parafialne jasełka, a po nich spotkanie opłatkowe i wspólne kolędowanie. Jak wyjaśnia Beata Nehrebecka – reżyserka jasełek: – Od 2013 r. organizujemy takie jasełka. Co roku spotykamy się i już od listopada zbieramy się na próbach. Staramy się, żeby później już ładnie wyszło. Pomysł scenariusza tegorocznych jasełek został zaczerpnięty z pierwszych jasełek. Zawsze w naszych jasełkach bierze udział bardzo dużo dzieci; prawie 50 osób liczy taka nasza grupa. W tym roku postanowiliśmy troszeczkę zmniejszyć udział tych aktorów, żeby zmieścić się w czasie oraz żeby wystarczyło nam aktorów. Jest to także forma, która pozwala się spotkać całej parafii i zintegrować całej społeczności parafialnej – dodaje Beata Nehrebecka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Myślę, że to piękny czas dla naszej parafii i cieszę się, że udało się w jakiś sposób wskrzesić to dzieło spotkania – podsumowuje całe spotkanie proboszcz parafii ks. Marcin Hunia. – Opłatek, wspólne kolędowanie, to czas bycia razem ze sobą. Dziś w tym czasie, kiedy ciągle słyszymy o pandemii, człowiek też potrzebuje zatrzymania się na chwilę i odkrycia tego, że obok mnie też jest człowiek. Czas kolędowania, czas opłatkowy oczywiście jest doskonałą okazją do tego, żebyśmy odkryli piękno wspólnoty, bo parafia to przede wszystkim wspólnota – mówi ks. Hunia.
Jasełka osób niepełnosprawnych
W sali teatralnej w parafii św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu na Kazanowie odbyły się wyjątkowe jasełka, które przygotowało Duszpasterstwo Niepełnosprawnych Archidiecezji Przemyskiej. Reżyserem była Agnieszka Łach, a aktorami podopieczni duszpasterstwa wraz ze swoimi rodzicami.
Wspólne dzieło jasełek, organizacji, przygotowań to pewna forma terapii. To dla nich oderwanie się – spotykają się ze znajomymi, porozmawiają, posiedzą razem, nawet jeżeli milczą to takie spotkania są potrzebne – mówią rodzice. Jak wskazują aktorzy jasełek, liczba widzów przeszła ich najśmielsze oczekiwania. – Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni publicznością, która nas zaszczyciła swoją obecnością. Pełna sala widzów to bardzo dobry znak – z radością przyznają.
Rodzice uczęszczający na co dzień ze swoimi dziećmi na spotkania duszpasterstwa osób niepełnosprawnych przyznają, że to wielka pomoc i wsparcie. – Duszpasterstwo to wielka pomoc, gdy się spotykamy to możemy się wymienić jakimiś doświadczeniami. Jest to dla nas bardzo ważne, bo niektóre osoby w dzisiejszych czasach są zamknięte w domach i to jest też dla nich możliwość spotkania – przyznają rodzice.
Koncertowo w Tuczempach
Reklama
Także w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuczempach postanowiono uczcić okres Bożego Narodzenia. Odbył się tam koncert kolęd w wykonaniu chóru Deo Cantamus pod kierownictwem Dominiki Godzień. Koncert kolęd stał się dla mieszkańców Tuczemp wydarzeniem cyklicznym, z którego bardzo chętnie korzystają. Najlepszą nagrodą dla artystów jest publiczność, na którą zawsze mogą liczyć oraz obecność wyjątkowych gości.
O pomyśle koncertu oraz repertuarze opowiada Dominika Godzień – kierownik chóru: – Pomysł koncertu zrodził się z tego, że skoro tak dużo ćwiczymy i mamy w repertuarze tyle kolęd to chcielibyśmy też gdzieś zaprezentować przed publicznością te kolędy i wspólnie pośpiewać. Praca nad repertuarem zaczyna się już w październiku. Dyrygent właściwie już od sierpnia myśli, jakie kolędy i gdzie można zaśpiewać. Wymaga to dużo pracy i wyrzeczeń, ponieważ oprócz obowiązków domowych chórzyści muszą znaleźć także czas na obowiązki chóralne, muzyczne, i robią to z radością – podkreśla Dominika Godzień.
Referując repertuar, pani dyrygent wskazała na tradycyjne utwory, a także na nowości. – W naszym repertuarze tego roku znalazły się także piosenki świąteczne, nie tylko same kolędy. Chór istnieje już od ośmiu lat. Każdego roku do tego repertuaru dodajemy nowe kolędy. W tym roku udało nam się dodać około sześciu nowych utworów i były to takie piosenki świąteczne: „Feliz Navidad”, „We wish you a Merry Christmas” albo „Lulej, że mi lulej” z repertuaru Ewy Bem. Oprócz tego oczywiście były tradycyjne kolędy oraz pastorałki – mówi Dominika Godzień.
Tegoroczny koncert swoją obecnością zaszczycili biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio oraz wójt gminy Jarosław Elżbieta Grunt.