Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ważne, by być razem

Już po raz drugi w Księżpolu zostało zorganizowane wydarzenie pn. Księżpolskie Betlejem.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jasełka

kolędowanie

Joanna Ferens

W świąteczną atmosferę wprowadziły mieszkańców występy najmłodszych

W świąteczną atmosferę wprowadziły mieszkańców występy najmłodszych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami przedświątecznej inicjatywy byli: parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu i Gminny Ośrodek Kultury we współpracy ze strażakami z OSP Księżpol, Szkołą Podstawowa im. Jana Pawła II w Księżpolu oraz Urzędem Gminy Księżpol. – Księżpolskie Betlejem to koncert połączony z przedstawieniem szopki bożonarodzeniowej ze zwierzętami, świerkami i światłami. To wydarzenie mające wprowadzić mieszkańców Księżpola i przybyłych gości w świąteczny klimat. Nie może to być klimat znany ze sklepowych wystaw czy dekoracji miejskich, bo przecież przygotowujemy się do przyjścia Chrystusa na świat. Cieszymy się, że w tę świąteczną atmosferę, swymi występami i obecnością wprowadzają nas dzieci z naszej gminy oraz z Biłgoraja. To przepiękne i klimatyczne wydarzenie pokazuje nam, jak ważne jest bycie razem, wspólne śpiewanie kolęd i zachwyt nad narodzeniem Bożego Dzieciątka. Cieszę się, że jest z nami dużo dzieci i młodzieży, że te nasze polskie, bożonarodzeniowe tradycje są wciąż kultywowane i przekazywane kolejnym pokoleniom – tłumaczyła Natalia Kyc, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu.

Na ostatniej prostej

Reklama

Takie wydarzenie to czas budowania wyjątkowej wspólnoty w naszej społeczności – tłumaczył proboszcz parafii w Księżpolu ks. Marian Drążek. – Motywem przewodnim naszego wydarzenia są kolędy, pastorałki, szopka, chwile zadumy i bycie razem. To wszystko ma nas wprowadzić w okres Bożego Narodzenia. Czwarta niedziela Adwentu to tzw. „ostatnia prosta” przed świętami. Chcemy się do nich dobrze przygotować, nie tylko zewnętrznie, ale także duchowo i w wymiarze wspólnoty. Chrystus przychodzi jako ubogi do ubogich, po to, abyśmy umieli się cieszyć Jego obecnością, obecnością Bożej łaski, byśmy tak jak pasterze sprzed 2000 lat, w tych może skromnych warunkach szopki, już nie betlejemskiej, ale księżpolskiej, odnaleźli Boga i samych siebie. Byśmy przemienieni umieli inaczej iść przez życie – iść, trzymając się Bożych dróg, i tak jak pasterze, doświadczyli ciepła płynącego z Bożego żłóbka. Ważne jest także, abyśmy umieli doświadczyć ducha wspólnoty, która daje poczucie bezpieczeństwa, łączy, prowadzi ku temu, co dobre. Jesteśmy tu wszyscy, całymi rodzinami, aby doświadczyć cudu wspólnoty i poczuć się jedną, wielką rodziną – podkreślał ks. Drążek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To czas dla rodziny

– Przyszliśmy tu z całą rodziną, z mężem, z dziećmi, z przyjaciółmi. Chcemy się włączać w nasze lokalne wydarzenia i pokazać, że są one dla nas ważne, bo jednoczą nas jako społeczność. Święta spędzamy w swoich domach, z najbliższą rodziną, a dzisiaj mamy okazję spotkać się z całą gminą i wszyscy razem cieszyć się z narodzenia Chrystusa, i pokazać naszym dzieciom, że także chcemy spędzać czas razem, a nie tylko przed telewizorem czy komputerem. To czas dla rodziny i musimy zadbać o to, by było go jak najwięcej – zaznaczała Maria, jedna z uczestniczek wydarzenia.

Przed publicznością zaprezentowały się lokalne grupy i zespoły m.in. grupy taneczne GOK w Księżpolu. Z repertuarem kolęd i piosenek świątecznych wystąpiły dzieci z przedszkola Bambini i prywatnej szkoły podstawowej w Biłgoraju, dzieci z grup wokalnych GOK w Księżpolu oraz zespół Za horyzontem z Zawadki i Majdanianki z Majdanu Starego. Wydarzenie zakończył występ grupy Niezła czwórka. Ponadto atrakcją wydarzenia była żywa szopka oraz gorący poczęstunek.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z kolędą przez wieki

Kolędy śpiewamy od wieków. Są częścią tradycji bożonarodzeniowej i przypominają o tym, co wydarzyło się w Betlejem.

Ponad 100 lat temu w Kantyczkach wydanych w Krakowie w drukarni „Prawdy” J. Jondry w 1911 r. zamieszczono blisko 300 najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Ogromna to skarbnica chrześcijańskiej wiary i polskiej kultury. Ks. Melchior Kądzioła w przedmowie do Kantyczek napisał: „Kolędy nasze układano na dworach królewskich, układano w pałacach rycerzy i możnych panów naszych. Kolędy układali również nasi duchowni, organiści, bakałarze szkół parafialnych, składali je i nasi wytworni pisarze i poeci, ale tworzyli je także i poeci wiejscy”.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję