Uczniowie zbierali artykuły pielęgnacyjne, ubranka i produkty spożywcze dla niemowląt. Dzięki takiemu zaangażowaniu do potrzebujących matek spodziewających się dziecka i maluchów – podopiecznych Ośrodka dla Samotnych Matek i Ofiar Przemocy w Wiernej dotarła konkretna pomoc.
Reklama
Akcja polegała na zabraniu symbolicznej bombki z choinek, ustawionych w sanktuarium w bocznej nawie oraz w szkole. W zamian za bombkę każdy przynosił jakiś produkt, bądź produkty wymienione na liście. Zbiórka odbywała się w parafii i w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie, a odzew na nią był bardzo duży. – Dary spływały przez cały okres Adwentu. Dzwonili ludzie, którzy oferowali pomoc bezpośrednio i zawozili dary do Ośrodka. Oprócz potrzebnych artykułów, trafiały się foteliki dla niemowląt, ubranka, akcesoria. Było ich na tyle dużo, że zdecydowaliśmy wspólnie z młodzieżą, aby cześć przekazać potrzebującym rodzinom z małymi dziećmi z naszej parafii – mówi ks. Karol Rasała, opiekun wspólnoty. Chwali młodzież i jest wdzięczny za ich pracę. „Effatha” działa w parafii od 11 września ub.r. Młodzi spotykają się albo działają zdalnie. Były już warsztaty o wolontariacie, dyskusja o uczestnictwie młodych w Synodzie, budząca ich odpowiedzialność za Kościół. Część spotkań z racji pandemii odbywa się w trybie on-line. Ma to też dobre strony, bo zdarza się, że dołączają osoby spoza parafii, np. z Wrocławia. Na co dzień we wspólnocie działa 35 osób – kandydaci do bierzmowania oraz młodzież licealna. Ale sympatyzuje z grupą dużo więcej, co widać w czasie spotkań on-line – opowiada.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Choinka od najmłodszych dla Maleńkiego
Dzieci również miały swój udział w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. W sanktuarium można podziwiać choinki z konkursowymi ozdobami wykonanymi samodzielnie przez nie. Konkurs organizuje co roku ks. wikariusz Szymon Usarz. Spłynęło dużo pięknych prac. Widać było pomysłowość i kreatywność dzieci, które włożyły w ich wykonanie wiele serca i zaangażowania. Prace powstawały w różnorodnych technikach plastycznych. Konkurs został podsumowany i, co ważne, każde dziecko otrzymało nagrodę. W ferie po raz kolejny dzieci i młodzież z parafii wyjadą z ks. Usarzem i opiekunami na zimowy upragniony wypoczynek.
Kolejne remonty zakończone
Kustosz sanktuarium ks. Zygmunt Kwieciński jest wdzięczny księżom wikariuszom i parafianom za dobro, które jest udziałem całej wspólnoty. Pod koniec grudnia w sanktuarium w Piekoszowie zakończono kolejne prace, które udało się wykonać dzięki ofiarności parafian i dotacji w wysokości 125 tys. zł z gminy. Proboszcz dziękuje także wójtowi gminy Piekoszów Zbigniewowi Piątkowi oraz radnym gminy za pozytywne zaopiniowanie prośby o dotację – wsparcie projektu na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w sakralnym obiekcie, gdzie od pokoleń czczony jest wizerunek Matki Bożej Piekoszowskiej. Prace trwają od 11 lat. W ubiegłych latach wymieniono m.in. dach na sanktuarium i wykonano nową elewację.
O tym, jak wyglądały fragmenty świątyni przed remontem i jak wyglądają obecnie, można dowiedzieć się dzięki wystawie fotografii. Celem ostatnich podjętych inwestycji było doszczelnienie kościoła i zniwelowanie utraty ciepła. Ze środków wyremontowano chór, podłogi, wymieniono sześć okien i siedmioro drzwi. Prace objęły również wieżę. Ksiądz Kwieciński cieszy się ze zrealizowanych prac. – Wszystkie te remonty zmierzają do przygotowania kościoła na wykonanie ogrzewania, które jest poważnym zamierzeniem na przyszłość – wyjaśnia.