Reklama

Aspekty

Nie tylko od święta

Jak pokazać dzieciom świętość? Co zrobić, żeby była dla nich atrakcyjna? Jak rozmawiać w domu, szkole i parafii? Inspirację można znaleźć w wielu miejscach naszej diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

FB/Zespół-Szkół-Katolickich-w-Zielonej-Górze

Nauczyciele zielonogórskiego Katolika pokazali dzieciom, że świętość jest dla każdego, bez względu na wiek

Nauczyciele zielonogórskiego Katolika pokazali dzieciom, że świętość jest dla każdego, bez względu na wiek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec października i początek listopada był dla wielu dzieciaków w naszej diecezji czasem radości. Poprzebierane bawiły się na balach i korowodach wszystkich świętych. Jeszcze 10 lat temu była to u nas nowość. Dziś nie tylko parafie czy szkoły w dużych miastach, ale i te w małych miejscowościach zapraszają dzieci (i rodziców) do włączenia się do świętowania. I choć początkowo była to po prostu odpowiedź na coraz popularniejsze halloween, okazało się, że bale wszystkich świętych to coś więcej.

Religijna dyskoteka

– W naszej parafii bal wszystkich świętych odbył się już po raz piąty. Współorganizujemy go z Gminnym Ośrodkiem Kultury – mówi ks. Alek Zelionca z parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku. – Nasz wieczór ze świętymi zaczął się Różańcem w kościele, na który dzieci poprzychodziły już przebrane. Potem była Msza św., a następnie uroczyste przejście na salę GOK-u, gdzie rozpoczęła się zabawa. Był tort, tym razem w wersji jubileuszowej na pięciolecie. Zorganizowaliśmy konkurs na najlepsze przebranie. Jeszcze jeden konkurs z tej okazji odbywał się w ramach lekcji katechezy. Był to konkurs plastyczny, trzeba było zrobić portret wybranego przez siebie świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Różne zabawy z okazji Wszystkich Świętych odbywały się też w niektórych szkołach. – U nas, ze względu na pandemię, nie robiliśmy dużego balu dla wszystkich uczniów, ale każda klasa świętowała u siebie – opowiada Bogna Świdzińska, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze. – Poprzebierali się również nauczyciele. Pokazali w ten sposób, że świętość nie dotyczy tylko dzieci i ma być jedynie pretekstem do zabawy, ale że dorośli również dążą do świętości.

Radosne imprezy w wigilię Wszystkich Świętych wymagają oczywiście dobrej organizacji i zaangażowania nie tylko ze strony księży, katechetów czy innych nauczycieli, ale i rodziców. – Myślę, że bale czy korowody wszystkich świętych (tak jak to było u nas) to świetna alternatywa dla coraz bardziej rozpowszechniającego się halloween. Ważne, żeby to było dla dzieci atrakcyjne – uważa Karolina Kaczyńska z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie. – Dzieci wychowywane w wierze katolickiej mogą zobaczyć, że da się ten czas obchodzić w dobry sposób. My postawiliśmy na dobrą imprezę taneczną przy piosenkach, również religijnych. Bardzo podobała się dyskotekowa wersja piosenki Taki duży, taki mały może świętym być. Były konkursy, zabawy, słodki poczęstunek.

Coś więcej niż cukierki

Bal wszystkich świętych nie sprowadza się tylko do przebrań i słodyczy, nie jest więc jedynie katolicką wersją wędrowania po domach z torbą na cukierki. To okazja do zetknięcia się z czymś głębszym, o czym może na co dzień się nie mówi i nie pamięta. – Dzieci przebierając się za świętych, poznają ich historię, poznają epokę, w której żyli. Dowiadują się, czym konkretni święci zajmowali się, co było ważnego w ich życiu i co sprawiło, że zostali ogłoszeni świętymi. Dzięki temu mogą się z nimi utożsamiać i wprowadzać świętość do swojej codzienności – podkreśla Bogna Świdzińska.

Reklama

Okazuje się, że takie sytuacje przywołują temat świętości zupełnie spontanicznie. – Już samo przygotowanie do balu jest okazją do rozmowy z dziećmi na temat świętych, na temat ich patronów. Tak było w przypadku moich dzieci – mówi Karolina Kaczyńska. – Starszy syn przebrał się za św. Mikołaja i dowiedział się przy okazji, że to był biskup. Bardzo go to poruszyło i wszystkim o tym opowiadał. Nasza 3-letnia córka przebrana była za Maryję i też na swój sposób próbowała to zrozumieć. Cała ta sytuacja stała się pretekstem do żywej rozmowy, a nie „suchego” opowiadania o patronach.

Co zrobić, żeby nie przegapić okazji? Ksiądz Alek Zelionca opowiada: – Przygotowania rozpoczęliśmy już miesiąc wcześniej, na katechezie szkolnej i parafialnej. Dzieci uczyły się o swoich patronach, oglądały ich wizerunki. To było też widać w pracach konkursowych, bo większość dzieci wybrała swojego patrona z chrztu. Podobnie było z przebraniami. Najmłodsze dzieci natomiast wybierały aniołki. Chodziło przede wszystkim o to, żeby uświadomić dzieciom, że bal jest swoistym wprowadzeniem w ważną uroczystość.

Nie bój się świętości

I chyba najważniejsza kwestia – jak to zrobić, żeby temat świętości nie był poruszany tylko raz w roku? – Przede wszystkim nie trzeba się tego bać. U nas w domu dość często poruszamy takie tematy, rozmawiamy z dziećmi nawet o trudnych sprawach, jak śmierć, ale też o tym, co będzie po śmierci. One same przychodzą i pytają, np. jak można zostać świętym – tłumaczy Karolina Kaczyńska. – To naprawdę zależy od nas, dorosłych, od naszej otwartości na wszystkie tematy.

W zielonogórskim Katoliku stawia na promowanie świętości na konkretnym przykładzie. – Naszym patronem jest św. Stanisław Kostka, więc oczywiście obchodzimy jego wspomnienie i bardzo się w to angażujemy. Przygotowywane są różne konkursy czy quizy, dzięki którym dzieci poznają tego świętego. Ale pamiętamy o nim w każdym czasie, zanosimy do niego modlitwy, oddajemy się mu w opiekę. To trwa przez cały rok – podkreśla Bogna Świdzińska.

Nie ma co ukrywać: to wymaga pewnego wysiłku. – Praca z dziećmi musi być systematyczna, nie może być tylko od święta. Z jednej rzeczy przechodzimy w drugą. Zakończył się bal wszystkich świętych, już myślimy o andrzejkach, które też można spędzać z wiarą i które też mogą być okazją do spotkania z Panem Bogiem – mówi ks. Zelionca. – Z doświadczenia wiem, że nie wystarczy skupić się na pracy z dziećmi, bo chodzi również o rodziców. Dlatego w naszej parafii np. nie sprawuje się w niedzielę Mszy św. dla dzieci, ale jest Msza dla rodziców z dziećmi. To może są drobne kroczki, ale potrzebne. Dzieciom trzeba ukazywać świętość nie jako kulę u nogi, ale jako coś pięknego i wartościowego.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspominajmy żywych – nie umarłych

Przez wieki, po chwalebnej śmierci Pana Jezusa, miliony ludzi osiągnęły zjednoczenie z Bogiem. Oprócz znanych z imienia i nazwiska błogosławionych i świętych mieszkańcami nieba są anonimowi zbawieni, w niezliczonych rzeszach

Wspólnotę, do której należymy przez przyjęcie sakramentu chrztu św., przyzwyczailiśmy się nazywać Kościołem. Nie można jednak zapomnieć, że oprócz Kościoła pielgrzymującego, którym jest ludzkość żyjąca na ziemi, istnieje jeszcze Kościół tryumfujący w niebie oraz pokutujący w czyśćcu. Pierwszy i drugi dzień listopada przypominają o tych dwóch rzeczywistościach. Stąd w uroczystość Wszystkich Świętych w kościołach rozbrzmiewa radosne „Chwała na wysokości Bogu”, a szaty liturgiczne przybierają biały kolor. W Dzień zaduszny zaś szaty liturgiczne mają kolor fioletowy, a wierni przypominają sobie wówczas o konieczności pokuty.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Papamobile Franciszka będzie pomagać dzieciom w Strefie Gazy

2025-05-04 20:41

[ TEMATY ]

strefa gazy

papież Franciszek

Mazur / episkopat.pl

Papamobile, którym papież Franciszek poruszał się na Zachodnim Brzegu, zostanie przekształcone w mobilną klinikę dla chorych i rannych dzieci w Strefie Gazy - poinformował w niedzielę dziennik "New York Times". Papież przed śmiercią pobłogosławił projekt.

Przebudowany samochód będzie przewoził lekarza, pielęgniarkę, a także sprzęt medyczny zapewniający podstawową opiekę, m.in. testy na infekcje czy zestawy do opatrywania ran - przekazał Anton Asfar z jerozolimskiego Caritasu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję