Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Męczennik za prawdę i wolność

W parafii św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie został odsłonięty pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

bł. Jerzy Popiełuszko

odsłonięcie pomnika

Zygmunt Piotr Cywiński

Dwa palce prawej ręki układają się w literę V – Victoria

Dwa palce prawej ręki układają się w literę V – Victoria

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patron NSZZ „Solidarność”, od momentu powstania związku stał się jego duchowym przywódcą. Za swoje zaangażowanie na rzecz ludzi pracy zapłacił cenę życia, zamordowany bestialsko przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa w październiku 1984 r.

Odsłonięcie pomnika 17 października poprzedziła Msza św., którą w intencji wszystkich ludzi Solidarności sprawowali bp Henryk Wejman i ks. kan. Zbigniew Rzeszótko. Biskup w homilii stwierdził: – Ksiądz Jerzy uwrażliwiał ludzi, aby w życiu osobistym i społecznym, nie stracili z horyzontu widzenia wartości nieprzemijających na rzecz ziemskich, aby nie zobojętnieli na to co święte i wieczne. Po Mszy św. otwarto stojącą przed kościołem wystawę o błogosławionym pt. Dekalog księdza Jerzego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący zarządu regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek przedstawił sylwetkę kapelana Solidarności, jego zasługi na rzecz ludzi pracy oraz wyraził radość z odsłonięcia pomnika, który ma przypominać jego życie, dzieło i spuściznę.

Reklama

Do uczestników uroczystości list skierowała marszałek sejmu Elżbieta Witek, który odczytał poseł PiS Leszek Dobrzyński. Znalazły się w nim słowa podziękowania dla inicjatorów wzniesienia pomnika, „za pielęgnowanie pamięci o niezłomnym kapłanie, który oddał życie za wolną i niezależną Polskę, który walczył o wolność, godność człowieka i o prawdę”. List premiera RP Mateusza Morawieckiego przeczytał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. „Życie bł. ks. J. Popiełuszki stało się znakiem sprzeciwu wobec komunistycznego zniewolenia. Pozostał uosobieniem wyrażanego przez zniewolonych Polaków pragnienia suwerenności, sprawiedliwości i prawdy. Stał się symbolem niezłomnego kapłana, orędownika wolności człowieka i ludzkiej pracy” – napisał premier.

– Uroczystość ta, to wielkie świadectwo przywiązania do wartości chrześcijańskich i nauki społecznej Kościoła – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

– Jesteśmy jedynym związkiem zawodowym w naszym kraju i nielicznym na świecie, który w swoim statucie ma wpisane wartości chrześcijańskie, jesteśmy związkiem zawodowym, który od stołu negocjacji nie odejdzie, dopóki nie rozwiąże problemów każdego pracownika. Jesteśmy dumni z tego, że ojciec św. Franciszek dekretem nadał patronat ks. Jerzego dla NSZZ „Solidarność”. Bóg Ci zapłać, ks. Jerzy, że związałeś ludzi Solidarności z Bogiem i Kościołem.

Odsłonięcia pomnika dokonali przewodniczący Piotr Duda oraz Mieczysław Jurek. Figura ks. Jerzego autorstwa artysty Marka Karpa ustawiona jest na cokole przy południowej ścianie kościoła. To postać kapłana w sutannie i komży ze stułą, z uniesioną prawą rękę, której dwa palce układają się w literę V – Victoria. To gest, z którego korzystaliśmy w trudnych latach terroru 1981-89 wierząc, że wolność i zwycięstwo będzie nam dane. Stosowali go uczestnicy Mszy św. odprawianych przez ks. Jerzego w intencji Ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią. Na cokole pomnika widnieje cytat św. Pawła Apostoła „Zło dobrem zwyciężaj”, który stał się też dewizą nauczania kapelana Solidarności. Pomnik poświęcił bp Henryk Wejman.

Ostatnim akcentem tego dnia była debata historyczna pt. Miłość przerasta sprawiedliwość, bł. ks. Jerzy Popiełuszko człowiek Solidarności, która odbyła się w Centrum Edukacji IPN Przystanek Historia. Wzięli w niej udział ks. Waldemar Szczurowski, kapelan Solidarności w stanie wojennym i Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Osobom i firmom zaangażowanym w powstanie monumentu, Mieczysław Jurek wręczył w podziękowaniu jego statuetki.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Próba miłości

Piątkowy poranek. Słoneczny jak ten sprzed 30 lat, kiedy bł. ks. Jerzy Popiełuszko wyruszył w stronę Bydgoszczy, by w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników sprawować Eucharystię. Chwytam aparat fotograficzny i dyktafon, wskakuję do samochodu i razem z Piotrem udajemy się w podróż – pielgrzymkę szlakiem męczeństwa bł. ks. Jerzego

Z Torunia do Bydgoszczy nie jest daleko, więc podróż mija nam bardzo szybko. Przed kościołem czekają na nas Barbara i jej mąż Edward.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję