Reklama

Niedziela Podlaska

Pamięć i dokonania pozostaną

W tym roku przypada 21. rocznica śmierci ks. kan. Ryszarda Starczewskiego, który kierował budową Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Jest to okazja, aby przybliżyć sylwetkę kapłana.

Niedziela podlaska 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

Archiwum Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

Msza św. prymicyjna ks. Ryszarda Starczewskiego

Msza św. prymicyjna ks. Ryszarda Starczewskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Ryszard Michał Starczewski urodził się 4 maja 1951 r. w Bielsku Podlaskim.

Czasy młodości

Jego rodzicami byli Aleksander i Janina z d. Litwińczuk. Chrzest św. otrzymał 20 maja 1951 r. w kościele parafialnym w Rudce z rąk ks. Michała Badowskiego, proboszcza rudzkiego. Dzieciństwo spędził w Rudce razem z siostrą Danutą i Barbarą. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w miejscowej szkole podstawowej. W latach 1965-69 uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Bielsku Podlaskim. Wiedzę w zakresie szkoły średniej zdobył w trzyletnim Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uzyskał tytuł technika mechanizatora rolnictwa w zakresie specjalności mechanizacji rolnictwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja duchowo-intelektualna

Po uzyskaniu świadectwa maturalnego, swoje kroki skierował do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, których drzwi uchylił mu ówczesny rektor ks. dr hab. Władysław Hładowski. W czasie formacji intelektualno-ascetycznej otrzymał kolejno wszystkie posługi i święcenia. Administrator diecezji bp Władysław Jędruszuk 26 czerwca 1977 r. udzielił mu święceń diakonatu w kościele parafialnym w Brańsku. Po zakończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w drohiczyńskim seminarium, został włączony przez bp. Władysława Jędruszuka w Chrystusowe kapłaństwo. Uroczystość święceń kapłańskich odbyła się 18 czerwca 1978 r. w rudzkim kościele parafialnym.

Reklama

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w parafiach: Przemienienia Pańskiego w Perlejewie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku, Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrożanach. Wszędzie dał się poznać jako doskonały organizator oraz duszpasterz dzieci i młodzieży. Z zaangażowaniem organizował wakacyjne rekolekcje oazowe, a także liczne wyjazdy i pielgrzymki. Jedną z blich była pielgrzymka do Ziemi Świętej w 1985 r.

Nowe wyzwania

Kapłan z dziesięcioletnim stażem pracy kapłańskiej, 28 lipca 1988 r. został mianowany prokuratorem (ekonomem) Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W pierwszym roku pracy na tym stanowisku aktywnie włączył się w prace restauracyjne gmachu seminaryjnego (dawne Collegium Nobilium). Największym dziełem życia ks. Ryszarda było kierowanie budową nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, którą prowadziła firma p. Romualda Kamińskiego z Siemiatycz Stacji, według projektu inż. mgr. Stanisława Szymańskiego z Gdańska. Prace budowlane zostały zainicjowane 17 lutego 1993 r. Mszą św. odprawioną przez ks. Władysława Jędruszuka, pierwszego biskupa drohiczyńskiego oraz ks. Jana Chrapka, biskupa pomocniczego w Drohiczynie.

Poświęcenie kamienia węgielnego miało miejsce 23 czerwca 1993 r. przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa, przy udziale nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka i abp. Stanisława Szymeckiego, metropolity białostockiego. Ksiądz Ryszard Starczewski w dzieło budowy włożył wiele serca i osobistego zaangażowania. Dzięki temu już po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, alumni i profesorowie mogli przeprowadzić się do nowych pomieszczeń.

Walka z chorobą

Reklama

Z racji na coraz dotkliwsze problemy zdrowotne, 17 czerwca 1996 r. złożył rezygnację z pełnienia funkcji prokuratora (ekonoma) Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Biskup Antoni Dydycz przychylił się do prośby i 2 lipca 1996 r. przydzielił mu do pomocy ks. Walentego Wojtkowskiego – jako wiceprokuratora seminarium.

Z powodu coraz szybciej postępującej choroby nowotworowej, ks. Ryszard 30 lipca 1998 r. ponownie poprosił o zwolnienie go z pełnienia różnych funkcji. W odpowiedzi na prośbę, z dniem 1 sierpnia 1998 r. został skierowany – w charakterze zastępcy proboszcza – do pomocy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku k. Siemiatycz. W tym miejscu również wykazał się gospodarnością, bowiem pomyślnie przeprowadził generalny remont pierwszego piętra plebanii.

Zaangażowany na różnych płaszczyznach

Poza pracami administracyjno-gospodarczymi prowadzonymi w Wyższym Seminarium Duchownym, ks. Ryszard udzielał się również na polu ogólnodiecezjalnym. Z chwilą powołania na stanowisko prokuratora został mianowany jednocześnie: dyrektorem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski – Oddział w Drohiczynie, członkiem Diecezjalnej Pomocy Kapłańskiej, w której pełnił funkcję sekretarza, a także referentem Kurii ds. środków masowego przekazu. Pełniąc funkcję prokuratora seminaryjnego przez dwie kadencje wchodził – z nominacji biskupa drohiczyńskiego – w skład Diecezjalnej Rady Kapłańskiej.

Reklama

Należy dodać, że ks. Starczewski był organizatorem i pierwszym kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Diecezji Drohiczyńskiej na Jasną Górę, która w dniach 1-13 sierpnia 1991 r. dotarła do Częstochowy. Funkcję kierownika tej Pielgrzymki pełnił przez dwa kolejne lata. W czasie prac I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej (8 grudnia 1994 – 24 maja 1997) pełnił również funkcję przewodniczącego Podkomisji Synodalnej ds. Finansów.

Za wielkie zaangażowanie duszpasterskie na rzecz ludzi biednych, młodzieży, a szczególnie za ofiarną i pełną poświęcenia pracę na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego, bp Antoni P. Dydycz włączył go w dniu uroczystej inauguracji Pierwszego Synodu Diecezji Drohiczyńskiej 8 grudnia 1994 r. do grona kanoników honorowych Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej.

Kres ziemskiej wędrówki

Ostatnie lata życia ks. kan. Ryszarda Starczewskiego wypełniła walka z chorobą nowotworową mózgu. Pierwsza poważna operacja odbyła się 3 czerwca 1996 r. w Klinice Neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie. Pomimo doznawanych cierpień, ks. Ryszard nie poddawał się. Zadziwiał wszystkich niezachwianą nadzieją na wyzdrowienie. Jednak choroba okazała się silniejsza od wielkiej woli życia i różnych, skomplikowanych zabiegów medycznych.

Ksiądz kan. Ryszard Starczewski zmarł w niedzielę 29 października 2000 r. w Grajewie, gdzie spędził ostatnie miesiące ziemskiej wędrówki. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 31 października 2000 r. w kościele parafialnym w Grodzisku. Po przewiezieniu ciała do kościoła Trójcy Przenajświętszej w Rudce, została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Antoni Dydycz. Zgodnie z wolą pozostawioną w testamencie, ks. kan. Ryszard Starczewski został pochowany obok swoich rodziców na cmentarzu w Rudce.

2021-10-26 12:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. A. Comastri: Jan Paweł II umiał dostrzec w cierpieniu i bólu nadzieję i okazję do spotkania z Bogiem

[ TEMATY ]

Watykan

cierpienie

rocznica śmierci

św. Jan Paweł II

Archiwum kard. Angelo Comastriego

Święty Jan Paweł II zawsze znajdował w doświadczeniach cierpienia i bólu wymiar nadziei i szczególną okazję do spotkania z Panem – powiedział wikariusz generalny papieża dla Państwa Miasta Watykanu kard. Angelo Comastri. W przededniu 15. rocznicy śmierci papieża Polaka (2 kwietnia) udzielił on obszernego wywiadu Radiu Watykańskiemu, w którym przypomniał ostatnie chwile życia Ojca Świętego i przeżywanie przezeń ciężkiej choroby, na którą cierpiał od wielu lat.

Na wstępie rozmowy kardynał nawiązał do trwającej i ciągle rozszerzającej się pandemii, do której społeczeństwo okazało się nieprzygotowane i która ukazała „duchową pustkę wielu osób”. Przytoczył w tym kontekście słowa nieżyjącego już włoskiego dziennikarza Indro Montanellego, który na krótko przed swą śmiercią zauważył, że „jeśli mam zamknąć oczy, nie wiedząc, skąd idę i dokąd zmierzam ani co mam robić na tym świecie, to czy warto otwierać oczy?”. Spostrzeżenie to ilustruje obecną sytuację dużej części społeczeństwa – zaznaczył rozmówca rozgłośni papieskiej i dodał, że „także z tego powodu obecna epidemia budzi strach, gdyż wielu ludzi boi się wiary”. Tymczasem "Jan Paweł II wierzył z przekonaniem, a jego wiara była spójna i rozświetlała drogę jego życia” – stwierdził kardynał.
CZYTAJ DALEJ

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy 2025

2024-12-28 20:40

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Materiał prasowy

Życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie - o tym przypominać ma wiernym Rok Jubileuszowy, który Kościół w 2025 roku przeżywać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. 24 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice watykańskiej. W diecezjach Rok Jubileuszowy zainaugurowany zostanie Eucharystią, sprawowaną we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r. To czas szczególnej łaski, odpustów i pojednania z Bogiem.

Na mapie wydarzeń roku świętego są wyznaczone kościoły jubileuszowe w każdym dekanacie. Będzie można w nich skorzystać z łaski odpustu przynależnego do roku świętego; osoby, które z różnych względów (choroba, niedołężność) nie będą mogły udać się do tych kościołów, są zaproszone do pielgrzymowania duchowego do tych miejsc i skorzystania z darów odpustu roku jubileuszowego. Plan obchodów w poszczególnych diecezjach jest zróżnicowany.
CZYTAJ DALEJ

Rzecznikiem kurii płockiej ponownie kobieta

2024-12-29 10:10

[ TEMATY ]

rzecznik

diecezja płocka

Adobe.Stock

Biskup płocki Szymon Stułkowski powołał nową rzecznik Kurii Diecezjalnej. Została nią Ilona Krawczyk-Krajczyńska, doświadczona dziennikarka, była pracownica Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Z dniem 1 stycznia 2025 roku zastąpi ona Elżbietę Grzybowską, która pełniła funkcję rzecznika przez ponad 16 lat.

Ilona Krawczyk-Krajczyńska z dniem 1 stycznia 2025 roku obejmie funkcję rzecznika prasowego Kurii Diecezjalnej w Płocku. Będzie także dziennikarzem płockiej edycji „Gościa Niedzielnego” oraz korespondentką Katolickiej Agencji Informacyjnej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję