Reklama

Niedziela w Warszawie

Nasza wspólna droga

Rozpoczął się diecezjalny etap Synodu Biskupów. Uroczyste Msze św. inaugurujące zostały odprawione w katedrach obu stołecznych diecezji.

Niedziela warszawska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

Łukasza Krzysztofka/Niedziela

Archikatedrę warszawską wypełnili duchowni i wierni z całej archidiecezji

Archikatedrę warszawską wypełnili duchowni i wierni z całej archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali warszawscy biskupi pomocniczy oraz liczne grono kapłanów. W liturgii uczestniczyli również świeccy delegaci ponad dwustu parafii archidiecezji warszawskiej.

Kardynał Nycz podkreślił, że droga synodalna jest powrotem do źródeł i początkiem aggiornamento Kościoła, które towarzyszyły też zwołaniu Soboru Watykańskiego II. – Papież Franciszek z całą nowością i powiewem Ducha Świętego wraca w kierunku nowego wejścia na drogę synodalną, żeby wszyscy ludzie w Kościele – biskupi, kapłani, siostry zakonne, świeccy – słuchali Słowa Bożego i siebie nawzajem, wysłuchiwali się, rozmawiali ze sobą. A przede wszystkim uwzględniali to, co sobie nawzajem powiedzą. Na taką drogę dziś weszliśmy – powiedział metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kazaniu bp Piotr Jarecki wyjaśnił, że słowo „synod” oznacza z języka greckiego podążanie i przemierzanie drogi razem, wspólnie. Podkreślił, że synod jest namysłem całego Kościoła nad nim samym. Nad tym, jakim jesteśmy Kościołem, co myślimy i mówimy o sobie samym, czy odczuwamy obecność Jezusa w tej wspólnocie, czy dajemy się prowadzić przez Ducha Świętego.

Komunia, uczestnictwo, misja

Reklama

Biskup Jarecki wskazał również, jakie są oczekiwania po rozpoczętej fazie diecezjalnej synodu. – Pragniemy na nowo ożywić w sobie łaskę chrztu i sakramentu bierzmowania, na mocy których każdy z członków Kościoła jest jego pełnoprawnym obywatelem, mającym prawa i obowiązki. Komunia, uczestnictwo i misja są wymogami wiary chrzcielnej – zaznaczył hierarcha, nawiązując do hasła synodu: Ku Kościołowi synodalnemu. Komunia, uczestnictwo, misja.

Biskup przestrzegał również przed pokusą niechęci do zmian, którą papież Franciszek nazywa trucizną w życiu Kościoła. Kaznodzieja zwrócił uwagę, aby synod nie przekształcił się w abstrakcyjne rozważania bez osadzania ich w konkretnej rzeczywistości wspólnot parafialnych i diecezjalnych. Ważne jest także, aby nie pokładać nadziei tylko w naszych ludzkich wysiłkach.

– Błagajmy Ducha Świętego, aby nas na drodze synodalnej oświecał i pomagał budować jedność w różnorodności. Prośmy, by Duch Święty uzdolnił nas do podążania razem drogą wolności w poszukiwaniu prawdy w miłości – podkreślił bp Jarecki. Dodał, że do włączenia się w modlitwę i prace synodalne zaproszone są poza wspólnotami i duszpasterstwami katolickie i świeckie środowiska naukowe, ludzie przeżywających kryzys wiary, osoby po apostazji, osoby biedne i wykluczone, młodzież stroniąca od Kościoła.

– Chodzi o wytworzenie atmosfery braterstwa, wzajemnego zaufania, woli ubogacania się zdaniem usłyszanym od brata czy siostry, choćby było diametralnie różne od moich przekonań – zaznaczył hierarcha.

Osoby kontaktowe

Reklama

Pod koniec liturgii kard. Nycz wręczył płonącą świecę synodalną powołanym przez siebie tzw. osobom kontaktowym synodu: ks. Matteo Campagnaro, Beacie Chojnackiej i Piotrowi Szularowi. Świece otrzymają także wszystkie parafie archidiecezji. Wspólna modlitwa zakończyła się powierzeniem prac synodalnych bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu przy jego sarkofagu.

W diecezji warszawsko-praskiej dekrety członkom zespołu koordynującego prace synodalne – ks. prał. Andrzejowi Kuflikowskiemu, ks. Rafałowi Jabłkowskiemu i Ewie Grąbczewskiej – wręczył w czasie Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana bp Romuald Kamiński.

W homilii bp Jacek Grzybowski nawiązał do czytań mszalnych z Listu do Hebrajczyków i Ewangelii św. Marka, w której Jezus odwraca porządek władzy, nazywając ją służbą. – Wciąż uczymy się tego, co znaczy, że ten, kto rządzi jest sługą, a ten, kto przewodzi ma być niewolnikiem. Ten, który jest za coś odpowiedzialny z mocy ustanowienia Bożego lub naturalnego jako ojciec, matka, przewodniczący, kapłan, biskup, ma być sługą braci i sióstr. Nie jest przypadkiem, że papież Franciszek właśnie ten tekst Ewangelii uczynił tekstem otwarcia synodu o synodalności – zwrócił uwagę biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Pierwszy taki synod

Zwołany przez Franciszka synod jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w historii nie ograniczy się tylko do episkopatów i ekspertów. Swój głos w dyskusji będą mogli wyrazić wszyscy, którzy będą mieli takie pragnienie.

Zdaniem prof. Aleksandra Bańki, który brał udział w otwarciu synodu w Rzymie jako świecki delegat reprezentujący Kościół w Polsce, synod powinien nam pomóc odzyskać chrześcijańskie rozumienie tożsamości i podmiotowości w Kościele. Celem synodu jest też obudzenie wiernych, by stali się bardziej aktywni i słuchający. – To pomoże odnaleźć odpowiedzi na problemy, które stawia przed Kościołem świat – uważa profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Synod będzie miał trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny i powszechny. Archidiecezja warszawska uruchomiła stronę internetową www.synod.mkw.pl poświęconą synodowi. Z materiałów opracowanych w diecezjach poszczególne krajowe konferencje episkopatów przygotują syntezy, które prześlą do Sekretariatu Synodu. Następnie zostanie opracowany pierwszy dokument, który będzie podstawą do prac na poziomie kontynentalnym. Owocem tego etapu staną się dokumenty opracowane do marca 2023 r. Na ich podstawie papież odbędzie rozmowę z biskupami podczas Zgromadzeniu Synodu Biskupów w Rzymie, które zwieńczy prace synodalne w październiku 2023 r.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: różaniec uczestników Synodu w intencji pokoju

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Dziś o 20.00 w Bazylice św. Piotra zostanie poprowadzona modlitwa uczestników Synodu o synodalności w intencji pokoju. Przewodniczył jej będzie kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej.

Papież Franciszek wielokrotnie prosił o modlitwę w intencji pokoju na świecie. Często wspomina wojnę na Ukrainie oraz tragiczną sytuację w Izarelu i Palestynie. Dziś, podczas audiencji środowej, ponownie apelował o otwarcie korytarzy humanitarnych i uwolnienie zakładników. Prosił o modlitwę za Bliski Wschód, umęczoną Ukrainę i wszystkie inne miejsca, w których są konflikty lub wojna.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję