Reklama

Niedziela Łódzka

Podążają drogą modlitwy

Od 25 lat przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque działa Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Niedziela łódzka 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Marek Kamiński

Członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja

Członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasadniczym celem Koła było i jest pogłębianie wiedzy religijnej i modlitwa w intencji kościoła, ojczyzny, kapłanów i parafii. Świętowanie tego pięknego jubileuszu rozpoczęła dziękczynna Msza św., której przewodniczył o. Maciej Plewka, redemptorysta, proboszcz parafii św. Marka Ewangelisty. Koncelebransami byli: ks. prał Jarosław Pater, proboszcz parafii, ks. Tomasz Falak, dyrektor Domu Księży Emerytów oraz ks. inf. Andrzej Dąbrowski. W wygłoszonej homilii o. Plewka powiedział: – 25 lat wy wszyscy tworzycie spoiwo, które utrzymuje tych, którzy może w różnych sytuacjach życiowych nadwyrężyli swoje wiązania. Może nawet nie uzmysławiamy sobie, że przez waszą modlitwę i trwanie przy Bogu, ktoś został ocalony od potępienia. Kaznodzieja nawiązał też do obecnych wydarzeń w Polsce, negatywnego nastawienia niektórych grup do Kościoła, do katolików. – Głosy niektórych mediów mówią, że już jesteśmy mniejszością. Trzeba nas zepchnąć na margines. Wiarę można tylko praktykować w kościele, na ulicy, w miejscu pracy, na zewnątrz już nie. Mamy być zepchnięci do piwnicy, bo tylko tam mamy być z Jezusem. Jednak to, co w naszych sercach jest, to co zostało zaszczepione przez naszych rodziców, dziadków, przez te całe pokolenia, ma wydać wspaniały owoc – dodał.

Reklama

Ojciec Maciej Plewka podkreślił także, że Radio Maryja nie tylko razem z nami się modli, ale również pokazuje konkretną prawdę, która prowadzi nas do życia wiecznego. – Niech Bóg działa przez całą rodzinę Radia Maryja, aby nasz naród był silny wiarą, silny Bogiem, miłował ojczyznę i naród, który został powierzony Matce Najświętszej. Eucharystię uświetniła pięknym śpiewem Jadwiga Paduch, przy akompaniamencie Marcina Wołkowicza. Pani Jadwiga jest przewodniczącą Koła, brała również udział w II edycji programu telewizyjnego The Voice Senior.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestniczący w uroczystościach jubileuszowych Tomasz Anielak, radny miasta Łódź powiedział: – Radio Maryja odgrywa ogromną rolę nie tylko w kształtowaniu postaw młodych ludzi, ale pełni szczególną misję dla osób starszych. Bywa bowiem jedynym „oknem na świat” dla chorych i osób samotnych, dla których w naszym „pędzącym świecie” nikt nie znajduje czasu. Czy można zatem kwestionować dobro, które daje nadzieję najsłabszym wśród nas? Przekazywanie misji Radia Maryja to rola, jaką pełnią Koła w parafiach. To w tej strukturze jest możliwość zaangażowania parafian nie tylko w pomoc dla innych, ale także w rozszerzanie kultu Maryi poprzez wspólną modlitwę, pielgrzymki czy spotkania.

Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego powstało z inicjatywy dr Ewy Sowińskiej i śp. dr Marii Chiżyńskiej, za proboszczostwa śp. ks. prał. Piotra Rycerskiego. Uczestniczy w każdych inicjatywach organizowanych przez kapłanów i grupy działające w parafii (Akcja Katolicka, Rodzina Edmundowa, Oaza Rodzin). Przygotowuje czuwania modlitewne, adoracje, spotkania opłatkowe, wykłady. Zorganizowało dwie pielgrzymki do Rzymu, a także do Lichenia, Kodnia, Częstochowy. Od początku działalności dba o formację członków, którzy uczestniczą w rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych w Toruniu. W ramach Koła dwie róże różańcowe codziennie odmawiają Różaniec w intencji Kościoła, Ojca Świętego, kapłanów i ojczyzny. „Wszystkich zapraszamy do naszego Koła, Bo Pan Bóg do modlitwy całą Polskę woła!”. Tak pisała Barbara Bartosiak w swoim wierszu, który powstał z okazji jubileuszu.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: nie ma co się czarować - jesteśmy na wojnie kulturowej

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Bp Krzysztof Włodarczyk

Radio Maryja

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nie ma co się czarować, jesteśmy jakby na wojnie - mam na myśli tę kulturową i cywilizacyjną, na której ścierają się postawy i systemy wartości” - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, przewodniczył w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i św. Mikołaja Mszy św. z okazji 34. rocznicy powstania Radia Maryja.

„Żyjemy w świecie pełnym niepokoju, smutku i duchowego zagubienia. Coraz trudniej znaleźć trwały punkt oparcia” - mówił w czasie homilii biskup bydgoski. - Właśnie dlatego tak bardzo potrzebujemy spojrzeć na Maryję jako Matkę Nadziei. Kiedy spotkamy się z Nią, w Jej Sercu, ujrzymy Jej piękno, wierność, czułą miłość i duchową siłę. Niesamowicie ważne doświadczenie dla nas, zwłaszcza kiedy brakuje nam światła i nadziei - mówił, dodając, że Maryja Niepokalanie poczęta jest blisko człowieka - żywa, pełna miłości i gotowa prowadzić każdego przez najciemniejsze doliny.
CZYTAJ DALEJ

Polityka ślepego

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Najgroźniejsza w polityce zagranicznej nie jest tylko zdrada, ale i ślepota. Z taką ślepotą mamy do czynienia, gdy państwo przestaje myśleć kategoriami własnego interesu i zaczyna funkcjonować jako element cudzego projektu – większego, głośniejszego, bardziej elegancko opakowanego. A co z jego zawartością?

Wystąpienia sejmowe Donalda Tuska (przed kamerami na korytarzu) i Radosława Sikorskiego (z mównicy) nie były tylko ostrą retoryką wobec USA. Były sygnałem, że znów ustawiamy się w pierwszym szeregu nie swoich wojenek. Zamiast usiąść do stołu i wykorzystać zmianę układu sił w relacji USA-UE, wolimy demonstrować moralną wyższość, a nawet wrogość wobec najważniejszego sojusznika.
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję