Zakonne spotkania
143. Zebranie Plenarne odbywały wyższe przełożone żeńskich zgromadzeń zakonnych; na 38. pielgrzymce spotkali się bracia zakonni; młodzi, czyli do 5. roku kapłaństwa, ojcowie paulini przeżywali spotkanie formacyjne, a europejski zjazd odbyli przedstawiciele Braci Mniejszych Kapucynów. Spotkania te wpisały się w przygotowania do otwarcia synodu w Kościołach lokalnych i były okazją do rozważań, w jaki sposób włączyć się w synodalną drogę.
– W hierarchii różnych form apostolstwa życie Ewangelią jest na pierwszym miejscu – przypomniał siostrom abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Natomiast o tym, jak na nowo głosić, że Bóg ma Dobrą Nowinę także dla współczesnego człowieka, jak mierzyć się z brakiem powołań, sekularyzacją czy laicyzacją, rozmawiali kapucyni. Z udziałem dziewięćdziesięciu zakonników z Europy, a także z Turcji i Libanu odbyło się 5-dniowe spotkanie przełożonych zakonu. – Konkluzja jest taka, że to nie działanie, nie struktury czy formy są odpowiedzią na kryzysy, ale jest nią osobista relacja z człowiekiem i Bogiem. My tę relację przeżywamy we wspólnocie, dlatego poszukujemy rozwiązań jako wspólnota – powiedział br. Paweł Teperski z Biura Komunikacji Kurii Generalnej Kapucynów w Rzymie.
Reklama
Piękno życia we wspólnocie, w kapłańskiej bliskości, na nowo odkrywali młodzi ojcowie paulini. – Ojciec Święty ostatnio dużo mówi o trzech bliskościach, które kapłan ma przeżywać w swoim życiu: o bliskości z Bogiem – czyli modlitwa i osobista więź z Chrystusem, o bliskości z ludem Bożym, ale też o bliskości między kapłanami – i to jest właśnie doświadczenie tej bliskości między współbraćmi, którzy poszli za Panem – podkreślił o. Janusz Brzóska.
Dwudniowa pielgrzymka kilkuset braci zakonnych była braterskim umocnieniem, ale i przypomnieniem, że w ramach życia konsekrowanego istnieje też taka forma służby Bogu i ludziom. Spotkanie było też modlitwą o nowe powołania do tej bardzo potrzebnej w Kościele misji.
Służycie ludziom, nie ideom
Przedstawiciele ratowników medycznych i pracowników administracyjnych pogotowia połączyli się 15 października we wspólnej modlitwie na pierwszej ogólnopolskiej pielgrzymce. W imieniu Kościoła za ich trud i służbę podziękował bp Marek Szkudło z Katowic: – Służba nigdy nie jest ideologiczna, bo nie służy się ideom, ale osobom. Wy jesteście najbliżej człowieka, którego ratujecie. Patrzycie w jego twarz, dotykacie jego ciała. To szlachetne, ale i bardzo trudne. Przyjmijcie podziękowania ze strony Kościoła.
– Niemal każde środowisko przybywa tutaj, by dziękować Matce Bożej i prosić o potrzebne łaski. Uznaliśmy, że i my, ratownicy, chcemy prosić o lepsze jutro – powiedział Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, inicjator pielgrzymki. Wobec różnych trudności, z którymi zmagają się ratownicy medyczni, także tych finansowych, pielgrzymka była szansą na przypomnienie o misyjności tego zawodu.
Modlitwa za Polonię
„Być katolikiem w sercu” – te słowa prymasa Augusta Hlonda towarzyszyły Nocy Czuwania organizowanej przez księży chrystusowców w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy.
Jasnogórski flesz
Reklama
• 27 października – promocja najnowszej książki z nauczaniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które ukazuje się po raz pierwszy bez ingerencji cenzury – Głos z Jasnej Góry (godz. 19.30, Sala Papieska); pielgrzymka maturzystów diecezji warszawsko-praskiej;
• 29 października – kadeci Dziennego Studium Aspirantów PSP;
• 30 października – VIII Forum Charyzmatyczne Archidiecezji Częstochowskiej; referenci powołaniowi.