Święty Jan Paweł II wielokrotnie powracał do wezwania: „nie lękajcie się!”, które po raz pierwszy wybrzmiało na placu św. Piotra 22 października 1978 r. W słowach tych widział nie tylko nadzieję i pocieszenie płynące od Chrystusa, ale również wezwanie do podjęcia konkretnej odpowiedzialności.
Świętość
W przededniu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 św. Jan Paweł II zwrócił się do młodych z całego świata: – Nie lękajcie się być świętymi nowego tysiąclecia! Realizację tego wezwania widział przede wszystkim w życiu zgodnym z wyznawaną wiarą i ofiarnej służbie na rzecz drugiego człowieka. Z Chrystusem – zapewniał młodych papież – świętość, czyli cel, który Bóg wyznacza każdemu ochrzczonemu, staje się osiągalna. Jezus idzie z wami, odnawia wasze serca i pomnaża wasze siły mocą Ducha Świętego. Dzieje się to przez modlitwę i kontemplację, lekturę Słowa Bożego oraz częste korzystanie z sakramentów pokuty i Eucharystii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ewangelizacja
Świętość to nie tylko zadanie i dar, ale też zobowiązanie do dzielenia się swoim osobistym doświadczeniem wiary. Dlatego w orędziu na VII Światowe Dni Młodzieży św. Jan Paweł II napisał: „Nie lękajcie się zaproponować Chrystusa temu, kto Go jeszcze nie zna. (...) Bez Chrystusa bowiem człowiek pozostaje nierozwiązaną zagadką”. Papież widział więc odpowiedzialność młodych – ale nie tylko – za Kościół w misji ewangelizacji.
Pokój
Święty Jan Paweł II z młodymi wiązał nadzieję na odnowę nie tylko Kościoła, ale i świata. Dlatego zachęcał ich, aby nigdy nie lękali się głębokich pragnień szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości! Zapewniał, że jeśli będą podążać za nimi, spotkają Chrystusa, a krocząc za Nim, zbudują nowy świat oparty na pokoju i wzajemnej współpracy.
W tym duchu potrójnej odpowiedzialności od 21 lat formowani są stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Około 2 tys. uczniów i studentów dzięki comiesięcznym stypendiom może rozwijać swoje pasje, dary i talenty, którymi w przyszłości będą mogli służyć na różnych polach zaangażowania społecznego w naszej ojczyźnie. Uczestnicząc zaś w formacji opartej na nauczaniu św. Jana Pawła II, podążają wyznaczonymi przez niego drogami świętości, poszukują osobistego powołania, a tym samym zaangażowania we wspólnocie Kościoła.