Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kobiety w Gwardi?

Czy w Gwardii Szwajcarskiej będą mogły w niedalekiej przyszłości służyć kobiety? Temat ten został wywołany poza Watykanem i oparty na planach przebudowy koszar gwardii. Według projektu, mają się tam znaleźć osobne kwatery dla mężczyzn i dla kobiet. Miałoby to wskazywać, że w Watykanie przygotowują się na taką opcję. Wiadomość ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona. Nie wiadomo też, kiedy ruszy kosztowna (54 mln euro) przebudowa obiektu. Na razie w Szwajcarii zbierane są pieniądze na ten cel.

SETTIMANA
Problem z kościołami

Reklama

Co robić z pustymi, praktycznie nieużywanymi świątyniami na zachodzie Europy? Sprzedać? To nie takie proste. We Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, a także we Włoszech problem jest obecny od wielu lat. We Francji budynki przeznaczano wyłącznie na cele użyteczne społecznie i kulturalnie, np. na centra dla młodzieży, migrantów, sale koncertowe itp. Podobna sytuacja jest w belgijskiej Flandrii. W ostatnim czasie jednak władze państwowe dopuściły przeznaczenie świątyń na cele komercyjne. Decyzji tej nie konsultowano z przedstawicielami Kościoła, którzy zostali nią mocno zaskoczeni. Biskup Johan Bonny zapytał ostro, jakie będą granice komercyjnego wykorzystywania konsekrowanych obiektów: czy będą tam: supermarket, piwiarnia, restauracja, schronisko dla zwierząt, czy może dom publiczny, bo to też dozwolony interes w Belgii. Sprawa nie jest błaha, bo np. w Niemczech szacuje się, że do 2060 r. przekonwertowanych zostanie 15 tys. z 45 tys. protestanckich i katolickich obiektów kultu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ANSA.it
Dobre rady

Włochy są jednym z tych krajów, które wprowadziły najsurowsze regulacje sanitarne, doprowadzając do głębokiego podziału społeczeństwa na zaszczepionych i niezaszczepionych. Ci drudzy wejdą do miejsc publicznych tylko z aktualnym testem poświadczającym, że nie są chorzy na COVID-19. W kościołach te regulacje póki co nie obowiązują, ale włoska Konferencja Episkopatu zasugerowała biskupom diecezjalnym, aby zachęcali duszpasterzy w swoich diecezjach, by się jednak zaszczepili. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mają największy kontakt z wiernymi, czyli duchownych, nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, katechistów, pracowników parafialnych Caritas itd. Zalecono również biskupom, aby w miejscach kultu i głoszenia katechezy nadal utrzymywać rygory sanitarne, takie jak ograniczenie kontaktu, zachowanie dystansu, noszenie maseczek oraz dezynfekowanie rąk i powierzchni.

Witney Gazette
Czym się chwalić ?

Lider wspólnoty anglikańskiej na Wyspach – arcybiskup Canterbury Justin Welby w związku z apelem, który wystosowali razem z papieżem Franciszkiem i patriarchą Bartłomiejem, nawołując do ratowania Ziemi, został zapytany o jego osobiste działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Okazało się, że arcybiskup nie używa już auta z silnikiem diesla, ograniczył samochodowe podróże i zmniejszył ilość mięsa w diecie – w związku z twierdzeniem naukowców, że hodowla zwierząt w znacznym stopniu odpowiada za szkodliwą emisję CO2.

ABC
Arcybiskup ma kłopot

Różne jest podejście do kwestii szczepień przeciw COVID-19 w Kościołach lokalnych na świecie. W Australii np. akcja szczepień dopiero nabiera rozpędu, choć ten kraj, dzięki surowym restrykcjom, dosyć dobrze radził sobie z pandemią. Arcybiskup Julian Porteous z Tasmanii nie będzie przymuszał księży do przyjęcia szczepionki. Stwierdził, że uszanuje podjęte w sumieniu decyzje, lecz dodał, że z duchownymi, którzy nie chcą przyjąć szczepionki, będzie rozmawiał osobiście. Arcybiskup widzi jednak pewien kłopot, bo władze stanu zarządziły, że w miejscowych domach opieki nad seniorami mogą pracować i wchodzić do nich tylko osoby zaszczepione. Poprosił więc władze, aby na zasadzie wyjątku, ewentualnie za okazaniem wyników testów, zezwoliły na pełnienie posług duchowych także przez księży, którzy z różnych względów się nie zaszczepili. Władze stoją jednak na stanowisku, że bez szczepionek na terenie domów opieki mogą przebywać jedynie ogrodnicy lub konserwatorzy.

2021-09-22 07:48

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

– Jedna trzecia domów jest już zniszczona. Grozi nam, że możemy się stać męczeńskim miastem zdobytym przez Rosjan – drugim Mariupolem – powiedział biskup charkowsko-zaporoski Pavlo Honcharuk. W Kurii Diecezjalnej mieści się obecnie posterunek policji, bo właściwy zniszczyli Rosjanie. Pomieszczenia służą też za sortownie pomocy humanitarnej oraz poradnie psychologiczne. Biskup osobiście rozwozi pomoc w różne punkty miasta, bo nie chce narażać innych, gdyż na Charków nieustannie spadają rakiety.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję