Reklama

Niedziela w Warszawie

W drodze na ołtarze (5)

Czerpać ze Źródła

„Najważniejszą chwilą w życiu człowieka jest Msza św. i Komunia św.” – powtarzała m. Elżbieta Róża Czacka. Dla założycielki Dzieła Lasek źródłem siły były sakramenty. A czym są one dla nas?

Niedziela warszawska 30/2021, str. III

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lato w pełni. Dla niektórych osób czas urlopu to także wakacje od Boga. Jeszcze inni nie wrócili do świątyń po pandemii, chociaż inne relacje – rodzinne, zawodowe czy towarzyskie – odbudowali.

W czasach m. Czackiej (1876 – 1961) nikt o COVID-19 nie słyszał, a wakacje poza miejscem zamieszkania należały do rzadkości. Mimo to postawy wobec Eucharystii i Komunii św. były niestety podobne. „Jaka dziwna obojętność, nawet u ludzi pobożnych, w stosunku do tych największych tajemnic i dobrodziejstw Bożych” – zanotowała w Notatkach m. Róża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Być jak Mistrz

Kiedy założycielka Lasek mówiła o Eucharystii, podkreślała jej ogromną wartość duchową i łaski płynące na dusze z ofiarowania Pana Jezusa w Mszy św. Wskazywała także na znaczenie głębokiego spotkania z Mistrzem z Nazaretu.

„Pan Jezus na krzyżu trwa bez ustanku wśród nas. Trwa na krzyżu jako ofiara uwielbienia, dziękczynienia, zadośćuczynienia, przebłagania, jako pośrednik pomiędzy Bogiem sprawiedliwym, a grzeszną, biedną ludzkością”.

W celu zwrócenia uwagi na istotę Eucharystii, matka pisała w Notatkach, że ze skarbów świętej Męki Pana Jezusa ludzie mogą korzystać jak z lekarstwa, które odpowiada indywidualnym potrzebom każdego człowieka.

Reklama

„Skarby tej Męki, owoce, zasługi trwają złożone w skarbcu Kościoła. W skarbcu Mszy św. i sakramentów świętych. Wszystkie tajemnice życia i śmierci Pana Jezusa są zamknięte w tym skarbcu, z nich spływają bez ustanku potoki łask”.

Osoby znające m. Czacką niejednokrotnie widziały, z jakim niezwykłym skupieniem uczestniczyła w Eucharystii. Ona sama tłumaczyła, że rozważanie eucharystycznych tajemnic i uczestniczenie w nich wyzwala łaski, które „spływają na duszę oraz rodzą w niej świętość, przemieniając człowieka w drugiego Chrystusa”.

Wystarczy miłować

Aby zmagać się z własną słabością, życiowym trudem, rodzinnymi kłopotami czy codziennymi obowiązkami zawodowymi, potrzebne są siła i męstwo oraz pokój i pogoda ducha. To wszystko wypływa z niewyczerpalnych Chrystusowych skarbów. Możemy je otrzymać, autentycznie uczestnicząc we Mszy św. Jak to rozumiała założycielka Dzieła Lasek?

„W czasie Podniesienia, gdy Pan Jezus zstępuje na ołtarz, bądźmy gotowi i dajmy się przemienić przez Niego, jak hostia w rękach kapłana. Nie obawiajmy się naszej niegodności. Pan Jezus wszystkiemu zaradzi. Bóg – Stwórca nie tylko przemienić nas może, ale moc Jego stworzyć nas na nowo może w jednej chwili. Trzeba Mu się tylko oddać. Trzeba Mu wierzyć, trzeba Mu ufać, trzeba Go kochać. On wleje w nas mocą swoją i wiarę, i ufność, i miłość. Miłością Jego będziemy Go kochać” – napisała m. Róża.

Msza św. przeżywana zrozumiale i głęboko, będzie miała wpływ na całe nasze życie. Co więcej, łaski płynące z Eucharystii i naszego spotkania z żyjącym Panem Jezusem, obejmą nie tylko nas, ale także naszych bliźnich żywych i zmarłych.

„Dajmy Panu Jezusowi w nas królować, niech On rządzi naszymi sprawami zewnętrznymi, wtedy w spełnianiu naszych obowiązków będzie spokój i moc, i energia, i wytrwałość” – niech to przesłanie Sługi Bożej m. Elżbiety Róży Czackiej zapisze się w naszych sercach.

2021-07-20 10:24

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 2 mln widzów oglądało transmisje beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

Kardynał Stefan Wyszyński

Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka/W.Łączyński

Ponad 2 mln widzów śledziło w niedzielę 12 września Mszę św. beatyfikacyjną Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej transmitowaną na żywo za pośrednictwem najważniejszych stacji telewizyjnych, takich jak Telewizja Polska, TVN24, Polsat News, Telewizja Trwam i Telewizja Republika, a także międzynarodowa stacja EWTN Global Catholic Network - poinformowała Archidiecezja Warszawska.

Beatyfikację transmitowały także stacje radiowe takie jak m.in. Polskie Radio, Radio dla Ciebie, Radio Plus, Radio Fara, Radio Maryja, Katolicka Rozgłośnia Radiowa Fiat, Radio Jasna Góra, Radio Wnet, Radio Kraków; relację przygotowała również Agencja Reutera.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

100 tys. Kanadyjczyków poniosło śmierć w wyniku eutanazji

2026-06-24 09:22

[ TEMATY ]

eutanazja

Vatican Media

Szokujące dane dotyczące eutanazji w Kanadzie. Jak podaje portal katolicki Zenit, powołując się na statystyki rządu w Kanadzie, w ciągu 10 lat od legalizacji tego procederu, w kraju śmierć poniosło z powodu eutanazji 100 tys. osób. Już nie tylko Kościoły, ale i świeckie stowarzyszenia opieki nad niepełnosprawnymi alarmują w związku z tym procederem - informuje Vatican News.

Jak informuje Zenit, 17 czerwca minęło 10 lat od legalizacji przez Sąd Najwyższy eutanazji w całym kraju. W tym czasie ponad 100 tys. Kanadyjczyków zmarło w ramach programu MAID (Medical Assistance in Dying – medyczna pomoc w umieraniu). To oznacza średnio 10 tys. śmierci w ciągu roku – 27 dziennie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję