Reklama

Niedziela Świdnicka

Pielgrzymka z Radiem Maryja

„Ewangelia radosną obietnicą” – pod takim hasłem odbyła się Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Mszy św. inaugurującej przewodniczył bp Ignacy Dec.

Niedziela świdnicka 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Marek Zygmunt

Złączeni w modlitwie

Złączeni w modlitwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U stóp wzgórza jasnogórskiego gromadziła się już od sobotniego popołudnia „Rodzina Radia Maryja”. Niezwykłe to wydarzenie, bo wierni słuchacze i współpracownicy Radia oraz dzieł, przy nim powstałych, przybyli już po raz trzydziesty na Jasną Górę, świętując okrągły jubileusz. Wśród wiernych i kapłanów nie zabrakło przedstawicieli z naszej diecezji.

Wybierać prawdę i dobro

Podczas homilii wygłoszonej w sobotni wieczór biskup senior diecezji świdnickiej wskazał na zagrożenia jakie dziś godzą w Kościół w naszym kraju. Są nimi: ataki na wartości chrześcijańskie, słabość chrześcijaństwa w krajach zachodnich, zapaść demograficzna i napływ do Europy imigrantów obcych kulturowo i religijnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup wskazał, że dziś mówi się o wolności, ale rozumie się ją jako wolność od obowiązków, od powinności dyktowanej przez sumienie, od nakazów i zakazów pochodzących od Boga. – My zaś mówimy, że wolność jest miarą godności człowieka, że jest darem i zadaniem, że jest ona na usługach prawdy i dobra, że jesteśmy wolni, by wybierać prawdę i dobro, by budować a nie niszczyć siebie i drugich – stwierdził bp Ignacy Dec.

– Musimy się obronić przed przewrotną ideologią gender i błędnym ekologizmem, gdzie miejsce Boga zajmuje człowiek, a miejsce człowieka zajmują zwierzęta, gdzie panuje empatia do losu zwierząt, a brakuje empatii do poczętych dzieci – apelował bp Dec.

Obserwowałem jego pokorę

Reklama

W niedzielę do Częstochowy licznie przyjechali pielgrzymi ze Świdnicy, Bielawy, czy Dzierżoniowa. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrowali ją m.in. bp Adam Bałabuch oraz proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Pieszycach ks. prał. Edward Dzik, który dla Niedzieli Świdnickiej wyraził radość z faktu, że tylu pątników dziękowało za 30 lat pracy Radia Maryja.

– Dzisiejsza obecność tylu pielgrzymów, biskupów, kapłanów jest świadectwem gorliwej i owocnej posługi o. Tadeusza Rydzyka. Siedziałem obok niego i obserwowałem jego pokorę i skromność. Podziwiam go za wielkie dzieła ewangelizacyjne, które skutecznie prowadzi – akcentował ks. Dzik, dodając, że także jego parafianie, którzy w większości to emeryci i renciści, przez modlitwę i ofiary wspierają toruńską rozgłośnię. Wyrażają w ten sposób swoją wdzięczność Panu Bogu za dzieło ewangelizacji, które rozszerza się dzięki Radiu Maryja, Telewizji Trwam, Naszemu Dziennikowi i pozostałym inicjatywom.

Stoisko z Siejbą

Pielgrzymi mogli także skorzystać z oferty wielu stoisk prowadzonych przez katolickie wydawnictwa, organizacje czy fundacje. Wśród nich dużym powodzeniem cieszyło się stoisko Świdnickiej Księgarni Diecezjalnej, które oferowało m.in. Siejby Słowa autorstwa bp. Deca.

W tym roku Radio Maryja będzie przeżywało 30 lat swojej działalności. Rocznica zbiega się z 50-leciem kapłaństwa dyrektora rozgłośni, o czym przypomniał prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok. Wspólne pielgrzymowanie zakończył koncert i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosne uwielbienie Boga

25 lat minęło... 25 lat głoszenia chwały Bożej i umacniania w wierze. 25 lat apostolstwa słowa i słuchania Kościoła. 25 lat troski o Ojczyznę i każdego człowieka. 25 lat, gdy na falach eteru rozbrzmiewa „katolicki głos w twoim domu”. Świętowanie srebrnego jubileuszu istnienia Radia Maryja i powstałych przy nim dzieł, takich jak: Telewizja Trwam, „Nasz Dziennik”, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, miało miejsce 3 grudnia, w pierwszą sobotę miesiąca, w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu, i 8 grudnia w bazylice pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. W ramach toruńskich obchodów odbyły się koncerty, w tym galowy koncert-widowisko „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, podczas którego dyrektor Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. ppłk Piotr Majka wyróżnił o. Tadeusza Rydzyka CSsR diamentową płytą za upowszechnianie polskich pieśni kościelnych i patriotycznych. Dziękczynienie przez ręce Matki Bożej popłynęło w czasie modlitwy różańcowej, a Koronka do Miłosierdzia Bożego była prośbą o objęcie płaszczem Bożej opieki. Centralnym punktem była jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który także wygłosił homilię oraz przekazał błogosławieństwo papieża Franciszka. Ojciec Święty zapewnił o duchowej łączności z twórcami, słuchaczami i uczestnikami uroczystości. Życzył, aby radio „było skutecznym środkiem ewangelizacji, nośnikiem ponadczasowych wartości ludzkich”. Wśród koncelebrasów byli m.in. abp Sławoj Leszek Głódź, bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki oraz o. Janusz Sok, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Wszystkich licznie zgromadzonych powitał i pozdrowił bp Suski. Mówił on o radości, która umacnia sens życia i działania: – To ona otwiera nas na innych ludzi, jest jak świeże powietrze, którym lekko się oddycha. Jubileusz jest radosnym uwielbieniem Boga za dobro otrzymane z Jego ręki. – Mamy świadomość dobra, jakim jest Radio Maryja, w służbie nowej ewangelizacji – przypominał Biskup Andrzej i zachęcał do radosnego chwalenia Boga za ludzi Radia Maryja, za Ojca Dyrektora, współpracowników duchownych i świeckich, wolontariuszy i całą Rodzinę Radia Maryja, która duchowo i materialnie wspiera swoje radio.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję