Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymujmy…

Z nostalgią oglądamy fotografie dokumentujące nasze życie, także religijne. Każda fotografia to wydarzenie zatrzymane w kadrze i ukazujące miniony czas. Wśród wielu wydarzeń chętnie utrwalanych na zdjęciach ważne miejsce zajmuje pielgrzymka.

Niedziela przemyska 25/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Archiwum Pieszej Pielgrzymki na Jasną Gorę

Pielgrzymka daje poczucie wspólnoty

Pielgrzymka daje poczucie wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzkie życie jest wędrówką. W symbolice drogi znajdujemy wiele punktów odniesienia do ludzkiej codzienności. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w drodze do wyznaczonego celu towarzyszą nam różnorakie doświadczenia: fizyczny trud, zmaganie z przeciwnościami na trasie i ograniczeniami naszego organizmu. Nie brak i wrażeń estetycznych, jak chociażby piękno otaczającego nas świata, uśmiech i pozdrowienia napotykanych ludzi. Krocząc ku wyznaczonemu celowi, ludzki umysł ma okazję do życiowej zadumy i refleksji nad wyzwaniami, jakie niesie życie.

Pielgrzymkowa przemiana

Wobec codziennej gonitwy, zabiegania, nie zawsze mamy okazje szczerego stawiania pytań o to, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Taka sytuacja może doprowadzić do beznadziei i przygnębienia. W czasie pielgrzymowania, podczas spotkania z ludźmi, z Panem Bogiem, doświadczając piękna dzieła stworzenia w przyrodzie, dokonuje się w sercach pątników przedziwna przemiana. Odkrywają radość życia i odzyskują siły do starań o dobre, godziwe życie i troskę o tych, których kochają i potrzebują. Wyruszając w drogę, planując nasz wysiłek, nieustannie podtrzymywani jesteśmy i umacniani wiarą i nadzieją na osiągnięcie zamierzonego celu i związaną z nim radość towarzyszącą u kresu wędrówki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyrusz w drogę

Reklama

Pragnę zachęcić wszystkich diecezjan, aby na nowo odkryli wartość wspólnego, rodzinnego, sąsiedzkiego, parafialnego czy indywidualnego pielgrzymowania. Tak wiele możliwości przed nami! Jest w naszej przemyskiej archidiecezji wiele sanktuariów, zabytków sztuki kościelnej, przydrożnych czy usytuowanych w głębi lasów kapliczek. Jakże piękne są nasze krajobrazy. Tak wiele mamy możliwości religijnego wędrowania, czyli pielgrzymowania. Pamiętajmy, że trud niedzielnej wspólnej drogi to szansa na świętowanie Dnia Pańskiego, umocnienie więzi rodzinnych, przekazanie młodszemu pokoleniu pięknej tradycji praojców, szansa na wspólnotową modlitwę i pogłębienie wiary. Zachęcajmy się nawzajem do przeżywania swoistego rodzaju rekolekcji w drodze. Podtrzymujmy tradycyjne formy pielgrzymowania wpisane w kalendarium naszych parafii. Nie zapominajmy także o propozycjach przedkładanych i promowanych przez duszpasterstwo pielgrzymkowe i turystyczne.

Z Maryją do Wieczernika

Na pielgrzymich szlakach prowadzących drogami architektonicznego zachwytu, fascynacji pięknem przyrody, podziwu wobec przepięknych przydrożnych kapliczek czy sanktuariów będących miejscami kultu, tak obficie sytuowanych na terenach naszej archidiecezji, trzeba nam również, w perspektywie wiary, dostrzec ten najistotniejszy szlak – pielgrzymią drogę wiary. W tej drodze towarzyszy nam Maryja. Z Nią pragniemy dojść w bieżącym roku duszpasterskim do Wieczernika, czyli do Chrystusa Eucharystycznego. Ona pomaga nam słuchać Bożego Słowa, czyli czytać Pismo Święte i zachęca nas do umocnienia się sakramentami, aby nie ustać w drodze. Z Nią razem pokonujemy przeciwności, zwątpienia, kryzysy, w nadziei, że ostateczny cel przysporzy nam upragnionego szczęścia i to przeżywanego w kategoriach wieczności z Bogiem Trójjedynym. Niosąc w dłoniach różaniec, czujemy przedziwną obecność Matki i towarzyszy nam poczucie bezpieczeństwa, że mamy duchową pomoc i obronę. Jakże warto, aby to doświadczenie przedłużyć, przeżyć, przekazywać następnym pokoleniom!

Reklama

Drodzy diecezjanie: kapłani, osoby życia konsekrowanego, wszyscy wierni, poszukujący czy zdystansowani z różnych racji do Chrystusowego Kościoła! W bieżącym roku duszpasterskim wędrować z naszej archidiecezji będziemy na Jasną Górę w myśl hasła: „Z Maryją do Wieczernika”. Jest to hasło tegorocznej 41. Pielgrzymki na Jasną Górę, która w naszej archidiecezji rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 15 lipca. Pielgrzymka będzie miała, podobnie jak w ubiegłym roku, charakter „sztafetowy”. Zachęcam do udziału w jej przeżywaniu, albo osobiście pielgrzymując z nami do tronu naszej Matki i Królowej na Jasnogórskie Wzgórze w Częstochowie, albo na sposób duchowy za pośrednictwem Archidiecezjalnego Radia Fara.

Pytajcie Waszych duszpasterzy o możliwość uczestnictwa i starajcie się śledzić informacje o możliwościach pielgrzymowania, które aktualizowane będą na stronie internetowej pielgrzymki: pielgrzymka.przemyska.pl oraz na antenie Radia Fara. Zachęcajmy szczególnie ludzi młodych, niech i oni doświadczą wspólnoty wiary i przemieniającego spotkania z Bogiem, jego Matką i ludźmi wiary.

Odnajdźmy znajomych

Wspomnienia i pamięć są ulotne. Dlatego tak ważne są fotografie, do których można wrócić po latach. Nie tak dawno publikatory umieściły zdjęcie młodej Polki, żony oficera amerykańskiego lotnictwa, który zginął zestrzelony nad polem bitwy. Okazało się, że apel spotkał się z dużym odzewem. Udało się odkryć dane dziewczyny i losy jej rodziny. Trochę tym inspirowany zamieściłem pielgrzymkową fotografię prawdopodobnie z 1981 r. Żeby uatrakcyjnić ten pomysł przeznaczyłem jako nagrodę, dla tych, którzy na adres redakcji prześlą nazwiska rozpoznanych osób, trzy albumy, do których będzie można wklejać aktualne zdjęcia, a może ktoś po latach wpadnie na taki sam pomysł i dzisiejsze młode pokolenie będzie mogło odnaleźć swoich protoplastów. Niech P.T. Czytelnicy bacznie przejrzą to zdjęcie i odnajdą swoich znajomych, przyjaciół, może siebie. Z konkursu wyłączam postacie ks. Bełcha i śp. Mariana Rajchla, bo to postacie znane wszystkim. Jest tam też przyszły biskup, jest też kilku przyszłych kapłanów i pewnie wielu znajomych, zwłaszcza dla starszych pątników. Odpowiedzi proszę nadsyłać na adres redakcji Niedzieli, ul. Grodzka 11/9, 37-700 Przemyśl, lub na adres przemyśl@niedziela.pl .

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze!

[ TEMATY ]

turystyka

pielgrzymowanie

Adobe.Stock

- Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zapowiada, że jesienią zostaną ogłoszone „Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów”, mówiące także o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Biskup pytany o wnioski, jakie można wyciągnąć z wypadku w Chorwacji, odpowiada, że „nie jesteśmy od tego, żeby osądzać czy orzekać o winie, musimy cierpliwie poczekać na wyniki badania przyczyn, ale na pewno będziemy apelować do organizatorów pielgrzymek o większą troskę o bezpieczeństwo, m. in. aby na trasie przewidzieć noclegi, a nie planować jazdę bez przerwy”.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję