Reklama

Niedziela Kielecka

Domaszowice dziękują

Parafia bł. Wincentego Kadłubka 26 czerwca będzie przeżywała jubileusz 20-lecia istnienia. Dziękczynną Mszę św. odprawi bp Jan Piotrowski. Obchody połączone są z peregrynacją kopii obrazu św. Józefa, która rozpoczęła się 19 czerwca.

Niedziela kielecka 25/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

K.D.

Ks. Dariusz Sieradzy zaprasza parafian na jubileusz

Ks. Dariusz Sieradzy zaprasza parafian na jubileusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z perspektywy parafii, które mają kilkusetletnią tradycję, dwadzieścia lat istnienia to niedużo. Jednak dla mieszkańców Domaszowic to był bardzo dobry czas. Patrząc na owoce tych dwóch dekad, mogą czuć satysfakcję. Przede wszystkim mają własną piękną i funkcjonalną świątynię, z której są bardzo dumni.

Powstanie parafii i kościoła wiele zmieniło

Mówi ks. Dariusz Sieradzy – proboszcz od 11 lat. – Kościół parafialny łączy ludzi ze sobą, wyzwala w nich chęć działania. Trudno wyliczyć ile wspólnych inicjatyw udało się zorganizować. – Były koncerty tenorów operowych w surowych jeszcze murach nowej świątyni, wiele festynów rodzinnych z atrakcjami, turnieje piłkarskie, pielgrzymki… Powstały liczne wspólnoty i oryginalne pomysły duszpasterskie, np. plenerowa Droga Krzyżowa na wzór kalwaryjski. W parafii zrodziło się też nowe powołanie zakonne brata Daniela Wójcika i kilku sióstr zakonnych – wymienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafię erygował 30 czerwca 2001 r. bp Kazimierz Ryczan. Proboszczem został ks. Marek Luty. Dał on fundamenty pod rozwój parafii. Najpierw modlili się w małej kapliczce, potem stanęła kaplica i plebania. Działkę pod budowę kościoła ofiarowali państwo Bernarda i Jarosław Komorowscy.

Budowę zawierzyli patronowi

Reklama

Budowa kościoła rozpoczęła się czerwcu 2013 r. To dzieło parafianie z proboszczem zawierzyli patronowi – bł. Wincentemu Kadłubkowi w czasie pielgrzymki do Karwowa, gdzie kronikarz przyszedł na świat. Pracom od początku towarzyszył entuzjazm parafian, którzy ofiarnie pomagali i wspierali finansowo inwestycję. Mury i stan surowy kościoła osiągnięto budując sposobem gospodarczym, przy codziennym zaangażowaniu przez kilka lat 40-50 mężczyzn z parafii – Rycerzy Kolumba, których wspólnotę proboszcz ks. Dariusz Sieradzy zawiązał w parafii.

Proboszcz z wdzięcznością mówi o ogromnym wysiłku parafian. Wymienia księży, którzy pomagali przez te lata parafii, modlitwą, głoszeniem słowa Bożego, życzliwością, ale również wspierające parafię na wielu płaszczyznach władze samorządowe. Będą oni gościli podczas jubileuszowej Mszy św.

Publikacja, kaplica i herb parafii

Parafia uczci rocznicę w wyjątkowy i symboliczny sposób, tak by zapisała się w pamięci wszystkich pokoleń. Wydano specjalną publikację dokumentującą 20 lat parafii, rozwój i działalność wielu wspólnot, poszczególne etapy budowy kościoła. Przygotowano okolicznościowe gadżety, które ucieszą nie tylko najmłodszych: magnesy na lodówkę z sylwetką kościoła, krówki, balony, długopisy. Z jubileuszem łączy się również powstająca kaplica bł. Wincentego Kadłubka. Obecnie trwają prace nad jej aranżacją. Będzie gotowa na odpust 9 października. W ubiegłym roku została położona posadzka, niedawno – wybrukowano plac przy kościele, powstała specjalna kaplica spowiedzi. Jest również plan zaadaptowania pomieszczeń po starej kaplicy na świetlicę – centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych dla wszystkich pokoleń.

Z inicjatywy proboszcza przygotowano herb parafii, który pod kątem symboliki heraldycznej opracował historyk UJK dr Jerzy Michta. Domaszowice staną się pierwszą w Polsce parafią z własnym herbem. Herb dodaje dostojeństwa i powagi, nawiązuje do wielowiekowych polskich tradycji i historii. – Tym gestem chcemy oddać cześć bł. Wincentemu Kadłubkowi i promować jego kult. Herb będzie widniał na pieczęci, ale również nad kaplicą Kadłubka. W każdy wtorek będzie sprawowana w niej Msza św. oraz adoracja i modlitwa przez wstawiennictwo patrona, którego opiekę bardzo odczuwają.

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U św. Marcina na Górce

Niedziela łódzka 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Obecny kościół wybudowano w latach 1872-75

Obecny kościół wybudowano w latach 1872-75

Każda rodzina z naszej parafii we własnym zakresie organizuje pobyt Maryi u siebie w domu – mówi ks. Janusz Banachowski, proboszcz parafii św. Marcina i św. Marii Magdaleny.

Przejeżdżając przez Górkę Pabianicką, uwagę zwraca położony na wzniesieniu – będącym wydmą polodowcową – ceglany kościół parafialny św. Marcina, biskupa i św. Marii Magdaleny. Działa tam wspólnota modlitewna, w której rodziny skupione są w mało spotykanym Ruchu Szensztackim.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

KUL. Siedem piątek w areszcie

2026-06-24 16:15

Tomasz Górecki/KUL

W Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie odbyły się obrony prac licencjackich. 7 studentów uzyskało na dyplomie wynik bardzo dobry oraz wysoką średnią.

Studentów egzaminowała komisja w składzie: rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, prorektor ds. nauki prof. Iwona Niewiadomska oraz prodziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Mirosław Brzeziński. Pytania stawiane licencjuszom dotyczyły pracy oraz całego zakresu studiów. – To ogromna radość kiedy widzi się wymierne efekty naszej pracy. To podsumowanie nie tylko całego roku pracy, ale tak naprawdę trzech lat. Mamy nadzieję, że Panowie rozpoczną drugi stopień studiów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję