Wnętrze obiektu oraz muzyka płynąca z klawesynu i fletu pozwoliły słuchaczom przeżyć to popołudnie w sposób niezwykły. W muzyczną podróż zabrały słuchaczy: Paulina Tkaczyk – flet traverso i klawesyn, Ewa Rzetecka-Niewiadomska – klawesyn.
W programie znalazła się m.in. sonata na klawesyn i flet Christlieba Siegmunda Bindera (1723-89) – kompozytora całe życie związanego z dworem Augusta III Sasa – króla Polski, który równocześnie jako Fryderyk August II był elektorem saskim oraz jego wnuka Fryderyka Augusta III. Temu ostatniemu Binder dedykował niektóre utwory. Twórca ten był jednym z najważniejszych prekursorów nowej estetyki muzycznej, która narodziła się w XVIII wieku i doprowadziła do utrwalenia się stylu klasycznego. Usłyszeć można było również utwory mistrzów klasycyzmu: Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwika van Beethovena.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Letni pawilon na wodzie był pierwotnie przeznaczony jako miejsce modlitwy i kontemplacji krzeszowskiego opata. Został umiejscowiony na źródle wody, bogatej w związki siarczanu. Jej zdrowotnych właściwości cystersi byli świadomi. Oktagonalna budowla przypomina starotestamentalne namioty oraz nawiązuje do średniowiecznych baptysteriów. Wewnątrz znajdują się 24 obrazy, rozmieszczone w trzech rzędach po 8 pól.
Organizatorzy dziękują uczestnikom za spędzony czas. Koncert odbył się w ramach trwającego Festiwalu Krzeszów 2021, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Pawilon na wodzie można zwiedzić wirtualnie na stronie: opactwo.eu.