Reklama

Niedziela Świdnicka

Wiara i autorytet

W Niedzielę Słowa Bożego bp Adam Bałabuch sprawował Mszę św. w parafii św. Bartłomieja Ap. w Kudowie-Zdroju Czermnej.

Niedziela świdnicka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Niedziela Słowa Bożego

Stanisław Bałabuch

Mszy św. przewodniczy bp Adam Bałabuch

Mszy św. przewodniczy bp Adam Bałabuch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W słowie powitania miejscowy proboszcz ks. prał. Romuald Brudnowski wyraził wielką radość z obecności bp. Adama, który zawitał do kudowskiej wspólnoty po blisko dwuletniej przerwie.

Dziecięca radość

– Od wielu lat ksiądz biskup przyjeżdżał do Czermnej regularnie w Wielki Czwartek i na Boże Ciało. Pandemia przerwała wspólnotowe „razem”. Bogu niech będą dzięki i za to, że mamy nowoczesne komunikatory, ale nic nie zastąpi takiej obecności, jaką wymyślił Pan Bóg. Na ile covidowe ograniczenia nam pozwoliły, byliśmy przez chwilę razem. Słyszeliśmy siebie bez głośników i widzieliśmy się bez monitorów. Może po to Opatrzność Boża dopuściła pandemię, by odkrywać na nowo, o co naprawdę w życiu chodzi – tymi słowami witał gościa ks. Brudnowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiarygodni świadkowie

Reklama

W słowie skierowanym do wiernych bp Adam podkreślił rolę autorytetu w przekazywaniu prawdy: – Wiele rzeczy przyjmujemy za prawdę tylko dlatego, że powiedział nam ktoś, kto jest dla nas autorytetem. To jest człowiek wiarygodny, jemu mogę ufać. Nie możemy wszystkiego zobaczyć osobiście, sprawdzić wszystkich wiadomości, wykonać wszystkich doświadczeń, by się przekonać, że tak jest naprawdę. Dziecko wierzy w to, co powiedzą rodzice. Uczniowie ufają wiedzy nauczycieli. A my ufamy świadectwu apostołów, którzy widzieli pusty grób, którzy widzieli Zmartwychwstałego Pana – mówił biskup pomocniczy diecezji, pytając czy my wierzymy temu świadectwu, które dają apostołowie? Ponieważ oni świadczą o tym, co widzieli i słyszeli, abyśmy mogli uwierzyć.

Hierarcha podkreślił, że Kościół może się rozwijać dzięki wierze płynącej ze świadectwa apostołów: – To świadectwo apostołów trwa nadal w Kościele, jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, aby ludzie wszystkich czasów mogli uwierzyć, że Jezus Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i jest Zbawicielem świata. Apostołowie to wiarygodni świadkowie, bo wszyscy, z wyjątkiem św. Jana, własną krwią przypieczętowali swoje świadectwo dawane Chrystusowi – tłumaczył bp Bałabuch, ponawiając pytanie o wiarę: Czy naprawdę uwierzyliśmy, że Jezus umarł, zmartwychwstał i żyje? Pytam o to w kontekście przeżywania naszego chrześcijaństwa, nie od święta, ale tak na co dzień, w ciągu całego roku. Pytam, dlaczego? Dlaczego potrafimy opuścić Tego, który nas zbawił? Zaprzeć się Tego, który przyznał się do nas, odtrącić Tego, który nas wezwał do uczestnictwa życiu sakramentalnym? Czy my rzeczywiście, ponad wszystko w świecie, pragniemy zbawienia, które przyniósł nam Chrystus? Czy jesteśmy gotowi wszystko podporządkować sprawie naszego zbawienia? Zostawić wszystko, co niszczy w nas życie Boże?

Życzenia

Na koniec Mszy św. bp Adam skierował serdeczne życzenia do duszpasterzy i wiernych, aby czerpali radość ze spotkania Zmartwychwstałego Pana i głębokiego przekonania, że istnieje inny świat, w którym Zmartwychwstały Pan przygotował miejsce dla wierzących w Niego. – Cieszymy się, że prawda jest tak piękna i miłość Boża tak ogromna – zakończył.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyłęk. Wizyta pasterza w parafii św. Anny

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Wizytacja kanoniczna

Przyłęk

ks. Sebastian Nawrocki

Stanisław Bałabuch

ks. Sebastian Nawrocki z asystą w oczekiwaniu na liturgiczne powitanie biskupa

ks. Sebastian Nawrocki z asystą w oczekiwaniu na liturgiczne powitanie biskupa

Wierni parafii św. Anny, którzy pod koniec zeszłego roku pochowali swojego proboszcza, w niedzielę 17 marca gościli bp Adama Bałabucha, który przybył w ramach wizytacji kanonicznej.

To wyjątkowe wydarzenie stało się okazją do duchowego odnowienia i umocnienia więzi wspólnoty parafialnej. Wizytacja rozpoczęła się od spotkań i modlitw, które zgromadziły wiernych oraz przedstawicieli życia parafialnego, w tym Radę Parafialną, Radę Sołecką, członków Żywego Różańca oraz osoby szczególnie zaangażowane w działalność wspólnoty. Bp Bałabuch, przez swoją obecność i słowo, zachęcał wszystkich do refleksji nad własną wiarą i zaangażowaniem w życie parafii.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi [wideo]

2026-06-22 09:42

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”. 

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję