Reklama

Niedziela Sandomierska

Warto ich naśladować

W Tarnobrzegu kapituła konkursowa wyłoniła ośmiu nastolatków spośród uczniów szkół, którzy przez swoją postawę są godnymi naśladowania dla rówieśników.

Niedziela sandomierska 15/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

młodzież

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Ci młodzi ludzie inspirują innych do działania

Ci młodzi ludzie inspirują innych do działania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośmiu wspaniałych” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Fundację „Świat na Tak”. Kapituła konkursowa wśród wielu zgłoszeń, które napłynęły, wyłoniła osiem osób, a wśród nich Aleksandrę Dudek, uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, która będzie reprezentowała miasto w eliminacjach ogólnopolskich.

Wręczając wyróżnienia, Dariusz Bożek, prezydent miasta, powiedział: – Wyciągnięcie dłoni, pomoc drugiemu człowiekowi to rzeczy niezwykle ważne w naszym życiu. Szczególnie w dzisiejszym świecie. To budujące, że wam młodym się chce, że dążycie nie tylko do zaspokajania wyłącznie własnych potrzeb, ale dostrzegacie potrzeby innych. Zaczynacie siać dobro w wieku licealnym, czasem jeszcze szkoły podstawowej. Jestem pewien, że taka postawa zostanie z wami na zawsze. Bo pomagać zawsze warto i nawet gdyby inni mówili, że to nie ma sensu, że nie warto, nigdy nie odpuszczajcie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O wynikach konkursu poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tarnobrzega Bożena Kapuściak. Ogłaszając werdykt Kapituły Konkursowej Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, przyznała, że kapituła nie miała łatwego zadania. Po obradach ze zgłoszonych w tym roku do konkursu dwunastu wspaniałych wyłoniono ósemkę najwspanialszych. Zdecydowano też, że w eliminacjach ogólnopolskich konkursu „Ośmiu Wspaniałych” Tarnobrzeg reprezentować będzie Aleksandra Dudek.

Reklama

– Wszyscy jesteście wspaniali. To był dla nas wielki zaszczyt móc poznać was osobiście, wysłuchać, czym się zajmujecie, jak fantastycznie się realizujecie. Wszystkim wam należą się wielkie gratulacje – mówiła wiceprzewodnicząca.

W tarnobrzeskiej kapitule zasiadają przedstawiciele Urzędu Miasta, Rady Miasta, Rady Seniorów, ale też pedagodzy, osoby zajmujące się pracą społeczną, wolontariatem. Jak powiedziała wyróżniona Aleksandra Dudek: – To właśnie bycie dla innych, nie tylko dla siebie, tak naprawdę ma sens. Trzeba być otwartym na potrzeby innych, działać dla dobra drugiego człowieka. Nie można być obojętnym i myśleć tylko o sobie. Owszem, trzeba realizować siebie, ale nie zapominając przy tym, że obok są inni, którzy może potrzebują naszej pomocy, wsparcia, których czasami wystarczy tylko wesprzeć, by też mogli się rozwinąć. Najważniejsze, bym zawsze była tam, gdzie mnie ktoś potrzebuje.

Aleksandra Dudek w szkole osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Jest laureatką wielu olimpiad przedmiotowych, otwarta na świat. Cechuje ją kultura osobista, ale przede wszystkim wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Aktywnie działa na rzecz środowiska lokalnego i konkretnych ludzi, niosąc im bezinteresowną pomoc, m.in. w grupie wolontariackiej „Miasto Aniołów”. Bierze udział w zbiórkach żywności, kiermaszach charytatywnych, ale również bezpośrednio pomaga konkretnym osobom, głównie tarnobrzeskim seniorom. Zaangażowana jest w projekt Erasmus Culture Shadow – Cultural Learning Cookbook, uczestniczy w seminariach, także międzynarodowych, jest finalistką programu stypendialnego FLEX, realizuje własny projekt społeczny „Jestem” w ramach Vital Voices Chapter Poland, którego celem jest m.in. promowanie wiedzy nt. problemów psychologicznych, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sprzęt

Jednostki OSP w mieście zostały doposażone.

Zakupy zostały zrealizowane dzięki wsparciu MSWiA oraz budżetu miasta. Dariusz Bożek, prezydent miasta, przekazując nowy sprzęt podziękował strażakom za ich ofiarną służbę na rzecz mieszkańców miasta. Podkreślił, że w obecnych czasach strażacy OSP udzielają pomocy w bardzo różnych sytuacjach – poczynając od walki z ogniem, żywiołami wody i wiatru, ale także wspierają w walce z pandemią. Każda jednostka otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 tys. zł na umundurowanie i sprzęt przydatny w zwalczaniu COVID-19. Jednostki OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (Sobów, Mokrzyszów i Wielowieś) otrzymały dodatkowo po 5 tys. zł na zakup sprzętu. Jednostki spoza systemu, otrzymały łącznie 6250 zł na zakup defibrylatora AED oraz pilarki spalinowej do drewna. Dodatkowo MSWiA przekazało 3,5 tys. zł na zakup umundurowania MDP – dzieci dla jednostek z Ocic, Dzikowa i Zakrzowa. Jednostki z KSRG pozyskały również wsparcie po 10 tys. zł na zakup sprzętu i umundurowania z WFOŚiGW w Rzeszowie. Łączna wartość to kwota ponad 90 tys. zł. Symbolicznego przekazania wyposażenia dokonał prezydent Dariusz Bożek w towarzystwie: Komendanta miejskiego PSP w Tarnobrzegu bryg. Mariana Roga i Prezesa Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Tarnobrzegu dh. Edwarda Szlichty, na ręce prezesów i naczelników OSP.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję