Reklama

Niedziela Łódzka

Tu wszystko się zaczęło

Święta Siostra Faustyna Kowalska w Łodzi usłyszała głos powołania zakonnego.

Niedziela łódzka 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Piotr Drzewiecki

Objawienie w Parku Wenecja (katedra w Łodzi)

Objawienie w Parku Wenecja (katedra w Łodzi)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta święta jest znana i czczona na wszystkich kontynentach dzięki orędziu o Bożym miłosierdziu, jakie przekazała w swoim Dzienniczku. Sekretarka Bożego miłosierdzia mieszkała w Łodzi tylko kilka lat, ale to Bóg wybrał Łódź, gdzie usłyszała głos powołania do zakonu i to tutaj wszystko się zaczęło.

Helenka Kowalska urodziła się w 1905 r. w Głogowcu w biednej rodzinie chłopskiej. Ponieważ musiała pomagać rodzicom w gospodarstwie, ukończyła tylko trzy klasy szkoły elementarnej. Jako nastoletnia dziewczynka rozpoczęła pracę w Aleksandrowie Łódzkim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1922 r. przyjechała do Łodzi i zamieszkała u wuja Michała Rapackiego przy ul. Nowo-Krótkiej 9 (obecnie ul. Krośnieńska). W 1923 r. rozpoczęła pracę u właścicielki sklepu spożywczego Marcjanny Wieczorek przy ul. Gubernatorskiej 29 (obecnie ul. Abramowskiego).

Reklama

Latem 1924 r. podczas plenerowej zabawy w łódzkim Parku Wenecja (obecnie Park im. J. Słowackiego) Helence objawił się Pan Jezus. Wizję tę tak opisała w Dzienniczku: „W chwili, kiedy zaczęłam tańczyć, nagle ujrzałam Jezusa obok. Jezusa umęczonego, obnażonego z szat, okrytego całego ranami, który mi powiedział te słowa: «Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz?». W tej chwili umilkła wdzięczna muzyka, znikło sprzed oczu moich towarzystwo, w którym się znajdowałam, pozostał Jezus i ja”. Helenka przynaglona tym widzeniem pobiegła do katedry modlić się. Tutaj usłyszała głos Pana Boga: „Jedź natychmiast do Warszawy. Tam wstąpisz do klasztoru”. W łódzkiej katedrze skrystalizowało się powołanie do zakonu prostej, młodej dziewczyny. Zaczęła się trudna droga zakonnego życia, ciężkiej fizycznej pracy, chorób i walki o zrozumienie orędzia Bożego miłosierdzia.

Latem 1924 r. podczas plenerowej zabawy w łódzkim Parku Wenecja (obecnie Park im. J. Słowackiego) Helence objawił się Pan Jezus.

Podziel się cytatem

Formy kultu Bożego miłosierdzia podjęte i realizowane w Kościele łódzkim to m.in. obraz Miłosierdzia Bożego, Święto Miłosierdzia Bożego, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia. Święto Miłosierdzia w diecezji łódzkiej jest obchodzone od 1990 r.

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy 7 kwietnia 1991 r. Kościół łódzki zawierzył się miłosierdziu Bożemu. Akt zawierzenia został wypowiedziany we wszystkich parafiach. Miejscem szczególnym kultu w Łodzi jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego i kościół św. Faustyny Kowalskiej. To w Łodzi, gdzie wszystko się zaczęło, zrodziła się idea „Koronki na ulicach świata”. Pierwsza modlitwa w 2008 r. zgromadziła łodzian na 111 skrzyżowaniach. Z czasem dołączyły inne polskie miasta, a dziś ta akcja obejmuje nie tylko Europę, ale także Afrykę, obie Ameryki, Australię i Azję.

W 2005 r. podczas obchodów 85. rocznicy utworzenia diecezji łódzkiej i w stulecie urodzin św. Faustyny została ona ogłoszona patronką naszego miasta. Łódź powinna być dumna, że sekretarka Bożego miłosierdzia lata młodzieńcze spędziła w Łodzi. Dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami upadku wartości moralnych, kultu techniki i pieniądza, rozwiązłości, zbrodni, narkomanii człowiek szczególnie potrzebuje miłosierdzia Bożego. Odwiedzając miejsca, w których przebywała i usłyszała głos powołania znana na całym świecie św. Siostra Faustyna, patronka naszego miasta, poprośmy ją o wstawiennictwo u Boga, o zmiłowanie dla nas samych i całego świata.

2021-04-06 13:06

Oceń: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra Elżbieta Siepak: z komunią św. przyjętą w święto miłosierdzia Jezus związał obietnicę odpuszczenia win i kar

Pan Jezus obiecał, że każdy, nawet największy grzesznik, jeśli się szczerze nawróci i w Święto Miłosierdzia Bożego przyjmie komunię świętą, otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar – powiedziała PAP rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia siostra Elżbieta Siepak.

Siostra Elżbieta Siepak zaznaczyła, że inspiracją dla ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego były objawienia św. siostry Faustyny Kowalskiej, która zanotowała w "Dzienniczku", że o jego ustanowienie prosił ją Pan Jezus podczas objawienia w Płocku w 1931 r.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję