Ksiądz Jan Bałdyga, proboszcz miejsca, 19 marca podczas diecezjalnej uroczystości ku czci św. Józefa w Boćkach podziękował Ekscelencji i kapłanom za przybycie. Poprosił o sprawowanie Mszy św. odpustowej na rozpoczęcie jubileuszowego Roku św. Józefa. Wyrazem wdzięczności były złożone kwiaty na ręce księdza biskupa przez przedstawicieli parafian.
Wzór ojcostwa
– Uczestniczymy w głównej diecezjalnej celebracji Roku św. Józefa, który już trwa, i jednocześnie rozpoczęcia Roku Rodziny Amoris laetita – zauważył bp Sawczuk. Ekscelencja przypomniał, że Rok św. Józefa ogłosił papież Franciszek z okazji 150. rocznicy ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego. – Ponieważ Józef dobrze wywiązywał się ze swojej roli, stał się też wzorem ojcowskiej troski i duchowym ojcem chrześcijańskiego ludu – wskazał. To dlatego, zdaniem księdza biskupa, chętnie do niego przychodzimy i prosimy o pomoc. – Choć jako słabi ludzie stajemy pełni pokory, prosimy św. Józefa o wstawiennictwo i pomoc, byśmy wytrwali na drodze miłości, potrafili zwyciężać egoizm i ofiarowywać swoje życie w bezinteresownym darze. Ufne spojrzenie kierujemy też ku naszej Niebieskiej Matce, Niepokalanej Dziewicy Maryi – dodał bp Sawczuk. Na zakończenie uroczystości zostało odprawione nabożeństwo ku czci św. Józefa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Józef dobrze wywiązywał się ze swojej roli, stał się też wzorem ojcowskiej troski i duchowym ojcem chrześcijańskiego ludu.
Diecezjalna uroczystość
Na Eucharystii obecni byli kapłani, w tym ks. Ryszard Zalewski, dziekan dekanatu bielskiego, oraz ks. Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, który wygłosił rekolekcje. Nie zabrakło także alumnów WSD w Drohiczynie: dk. Rafała Oleksiuka oraz al. Piotra Zdzieborskiego. Nad przebiegiem diecezjalnej uroczystości czuwał proboszcz ks. Bałdyga wraz z ks. Walerym Tomaszewskim, wikariuszem, i ks. Krzysztofem Żero, rezydentem. O oprawę muzyczną liturgii zadbał chór parafialny.
W diecezji drohiczyńskiej zostało wyznaczonych pięć Jubileuszowych Kościołów Stacyjnych: w Boćkach, Miedznie, Ostrożanach, Rudce i Sokołowie (św. Jana Bosko). Kościół pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach jest przykładem świątyni, gdzie św. Józef znajduje szczególne miejsce w sercach parafian i nie tylko. Warto dodać, że kościół i klasztor w Boćkach, ufundowany przez podskarbiego litewskiego Józefa Franciszka Sapiehę i jego żonę Krystynę z Branickich, przez wiele lat od powstania, przez cały XVIII wiek stanowił wzorzec dla innych kościołów reformackich w Polsce, wciąż zachwyca swoim pięknem.