To codzienne komentarze do Ewangelii w formie trzyminutowych filmów. W zrozumiały sposób, adekwatny do wieku dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej, prostym językiem tłumaczą nauczanie Pana Jezusa zawarte w Liturgii Słowa poszczególnych dni roku. To innowacyjny projekt, jakiego do tej pory w Polsce nie było.
Skąd pomysł i kto za nim stoi?
Reklama
– Codziennie modląc się z dziećmi w drodze do szkoły lub podczas wieczornej modlitwy rodzinnej, słuchaliśmy Ewangelii na każdy dzień, a następnie komentarza do niej. Do tej pory korzystaliśmy z propozycji dla dorosłych, jednakże przekaz tych komentarzy był często zbyt trudny dla naszych dzieci. Tak zrodził się pomysł na komentarze do Ewangelii dla dzieci – mówi autor projektu Tomasz Opiela ze Wspólnoty Emmanuel, tata pięciorga dzieci. To właśnie rodziny, które chciały czegoś więcej dla swoich pociech, nie znajdując odpowiednich narzędzi, wzięły sprawę w swoje ręce. I tak od początku Wielkiego Postu umieszczają w internecie krótkie filmy, pokazujące, co Jezus mówi do każdego człowieka każdego dnia, jakie konkretne wskazówki daje na dany dzień. – Pismo Święte to jest ta skała, na której będą budować swoje życie. Chcemy zainspirować i dzieci, i rodziców do rozmowy na temat Ewangelii, a także do jej wspólnego czytania i rozważania nie tylko w niedzielę po Mszy św. dla dzieci, ale codziennie. Wideokomentarze to idealna propozycja dla całej rodziny – wyjaśnia Edyta Ziętara, mama trojga dzieci, współtwórczyni projektu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Treści aktualne na teraz
Komentarze do codziennej Ewangelii są przygotowane przez osoby duchowne i świeckie, w tym także rodziców. Mogą one towarzyszyć porannej lub wieczornej modlitwie, zarówno w rodzinie, jak i indywidualnie. Można ich słuchać w samochodzie, w drodze do szkoły albo w każdym innym dogodnym miejscu i czasie. Mogą też stanowić uzupełnienie szkolnych lekcji religii.
Co ważne, treści rozważań nie są oderwane od rzeczywistości, ale dotykają tego wszystkiego, czym żyje młody człowiek – w domu, w szkole, w relacjach z koleżankami i kolegami. Nawiązują zarówno do tych radośniejszych, łatwiejszych, jak i trudniejszych chwil, które ranią i nasuwają wiele pytań.
Dużą wartość stanowią zadania, które komentatorzy stawiają na zakończenie każdego rozważania. I tak raz będzie to zachęta do bycia superbohaterem albo do zrobienia czegoś dobrego tak po prostu – cicho i niezauważalnie, innym razem zaproszenie do głośnego zapytania Jezusa na krzyżu: Jezu, czy Ty mnie naprawdę kochasz? Naucz mnie kochać tak jak Ty.
Szczególną uwagę twórcy „Drogi do Jezusa” przykładają do Wielkiego Tygodnia – pełnego treści, w których gubi się niejeden dorosły. Przez tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa będą prowadzić kolejno: bp Antoni Długosz (znany z prowadzenia Ziarna), s. Anna Pudełko, muzyk Darek Malejonek, raper Michał „PAX” Bukowski, bp Michał Janocha z Warszawy, aktorzy Adam Woronowicz oraz Dariusz Kowalski, Jasiek Mela – pierwszy niepełnosprawny i jednocześnie najmłodszy zdobywaca biegunów północnego i południowego oraz dziennikarz Przemysław Babiarz.
***
To, co w dzieciach zakiełkuje teraz, zostanie z nimi na zawsze. Jeśli zarazimy je miłością do słowa Bożego i zachęcimy do szukania w Biblii odpowiedzi na trudne pytania, to one będą wiedzieć, z czego czerpać w dorosłym życiu. Projekt rodzin ze Wspólnoty Emmanuel może być świetną pomocą.
www.drogadojezusa.com , YouTube: http: //bityl.pl/5MBXs