Reklama

Niedziela Wrocławska

7 kroków do odnowienia relacji

Od 10 lat ratują małżeństwa od kryzysu i przyprowadzają do Pana Boga. Niepozorna inicjatywa kilku par z Domowego Kościoła rozrosła się w szybkim tempie. Z kursu „Zatrzymaj się w biegu” skorzystały setki osób, dla których być może była to ostatnia deska ratunku przed decyzją o rozwodzie. Czas podsumować tegoroczną edycję.

Niedziela wrocławska 49/2020, str. VI

[ TEMATY ]

odnowienie przysięgi małżeńskiej

Grzegorz Kryszczuk

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich to bardzo ważny moment tego kursu

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich to bardzo ważny moment tego kursu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia spotkań rozpoczyna się w 2010 r., w parafii św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. O. Edward Krygier OFMCap, który był wtedy proboszczem, dostrzegł ogromny kryzys, który dotykał coraz więcej małżeństw.

– O. Edward dał impuls do zastanowienia się nad formą działania, nad pewną formułą, która rzeczywiście może pomagać małżonkom. Widział, że jako wspólnota Domowego Kościoła gaśniemy. On po prostu powiedział: zróbcie coś! I wymyśliliśmy w gronie innych małżeństw ten kurs – mówią zgodnie Ewa i Sławko Grekow.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiele korzyści

Cykl spotkań nie tylko pomaga odnowić kruche relacje damsko-męskie, ale jest też ogromną pomocą duszpasterską dla księdza proboszcza. Dlaczego? Ponieważ w parafii, w której jest organizowany, powstają nowe kręgi Domowego Kościoła.

To daje proboszczowi narzędzie do kontaktu z żywym Kościołem. Widzi, czym żyją jego parafianie i poznaje ich codzienne problemy. Małżonkowie podczas kręgu dzielą się swoim życiem, czyli tymi sprawami, którymi przejmują się najbardziej, a często pojawiają się tematy związane z życiem lokalnego Kościoła. Wielu księży mówi wprost, że spotkania podczas kręgu pomagają w przygotowaniu niedzielnej homilii czy nawet rekolekcji.

Reklama

Jesienna edycja kursu „Zatrzymaj się w biegu” rozpoczęła się 18 września. Pierwsze spotkanie poprowadzili Justyna i Darek Kempińscy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami bycia rodziną. Opowiedzieli o komunikacji w małżeństwie. Bez zbędnej teorii i wielkich haseł, tylko same konkrety.

Dialog to podstawa

Prawdą jest, że zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego nie sprawia, że w jakiś cudowny sposób tylko Pan Bóg zapewnia trwałość tej relacji. Jeżeli sami o to nie zadbamy, nikt za nas tego nie zrobi, tym bardziej Stwórca. To właśnie mąż i żona muszą pielęgnować i rozwijać dalej to, co zostało pobłogosławione przed ołtarzem. Tak jak roślina potrzebuje wody, tak małżeństwo do wzrostu potrzebuje dialogu. O tym dowiedzieli się uczestnicy pierwszego spotkania w ramach kursu „Zatrzymaj się w biegu”.

Kurs obejmował 7 spotkań, podczas których eksperci i prelegenci wypowiadali się na tematy związane z relacjami małżonków, kryzysem wiary oraz problemami w wychowywaniu.

Podziel się cytatem

– Popatrzcie na swoje życie, ile jest takich sytuacji, o których mówimy, że to jest błahostka. Jest tyle banalnych i powszednich tematów, o których mówimy, że nie warto ich rozwijać. Dzielmy się ze współmałżonkiem wszystkim, co nas dotyka, mówmy o naszych emocjach – mówiła Justyna Kempińska, która prowadziła pierwszą konferencję.

– Obowiązkiem mężów jest mówienie swoim żonom, że je bardzo kochamy. Trzeba to robić codziennie. Kiedyś usłyszałem od jednego kolegi, że on raz powiedział na ślubie żonie: „kocham Cię” i nie miał potrzeby powtarzania tego słowa. Dlaczego? Twierdził, że przecież nic się nie zmieniło od tamtej pory. Może to jest zabawne, ale traktujmy to zadanie bardzo poważnie – apelował Darek Kempiński, mąż Justyny.

Razem na co dzień i całe życie

Reklama

Jednym z wielu gości, którzy wystąpili podczas tegorocznej edycji kursu, był Mieczysław Guzewicz, aktywny nauczyciel, doktor teologii biblijnej i członek – konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Napisał wiele publikacji i opracowań z zakresu problematyki małżeństwa i rodziny, wychowania religijnego dzieci oraz cierpienia w Biblii.

Jako małżeństwa z Domowego Kościoła widzieliśmy, że wśród naszych znajomych jest źle. Myśleliśmy, dlaczego nasi znajomi z wieloletnim stażem stanęli na krawędzi rozstania?

Podziel się cytatem

Prelegent poruszył ciekawe zagadnienie dotyczące posyłania dzieci na dodatkowe zajęcia. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale potrzebne są odpowiednie proporcje. – Rodzice bardzo chętnie inwestują w swoje pociechy. A to dodatkowa szkoła muzyczna, kluby sportowe i prześciganie się w korepetycjach. To są potrzebne sprawy, ale to nie wszystko. Jeżeli nasze dzieci nie doświadczą prawdziwej miłości małżeńskiej, nie dotkną namacalnie we własnym domu, jak ojciec kocha matkę i na odwrót, wszystkie nasze trudy będą daremne – mówił Mieczysław Guzewicz.

Niech miłość zwycięży

Jesienna edycja kursu dla małżeństw „Zatrzymaj się w biegu” zakończyła się Mszą św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. W obliczu Boga ponownie wyznało swoją miłość kilkanaście par. Eucharystii przewodniczył br. Paweł Frąckowiak OFMCap, który na wstępie przypomniał, że w małżeństwie jest wiele pięknych dni, które też mogą być trudne. – Może przyjść czas, kiedy będziemy wystawieni na pokusę grzechu i słabości. Dlatego dzisiaj chcemy prosić, żeby ta miłość sakramentalna, którą przysięgliście sobie nawzajem, umiała przezwyciężyć wszystkie pokusy.

Reklama

Motywacja małżonków do uczestnictwa w kursie „Zatrzymaj się w biegu” była różna. Niektórzy chcieli przezwyciężyć głęboki kryzys w relacji, jeszcze inni szukali pomysłu na spędzenie miło czasu ze współmałżonkiem i Panem Bogiem. – Miałem bardzo wymagającą pracę, której poświęcałem sporo czasu. Widziałem, że nasza relacja zaczyna gasnąć. Nie nazwałbym tego kryzysem, dlatego że moja żona bardzo szybko zareagowała – mówi Grzegorz Bogdziewicz, jeden z uczestników.

Jego żona Katarzyna dodaje, że kurs to super inwestycja w przyszłość. – Podczas tych spotkań jest dużo niespodzianek. Spędzamy czas w inny sposób niż zwykle. Małżeństwo przyznaje, że mocnym świadectwem była konferencja członków wspólnoty Sychar, którzy opowiadali, jak w ich związku pojawił się poważny kryzys, który doprowadził do rozstania.

Dziękujcie w każdym położeniu

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów. Formuła kursu „Zatrzymaj się w biegu” przewiduje spotkania przy stolikach, z kawą i ciastem oraz kameralnym klimatem zapalonych świec. Wszystko po to, żeby małżonkowie poczuli się jak na randce. Do tego była zawsze organizowana profesjonalna opieka nad dziećmi. Jesienna edycja kursu musiała być nieco zmieniona, a wszystkie konferencje odbywały się w kościele. Czy to źle?

– To jest plus tej pandemii, że w tym roku nie mieliśmy limitów zapisów. Z tego względu, że spotykaliśmy się w kościele, a nie w salce, mogliśmy zaprosić praktycznie nieograniczoną liczbę małżeństw. Dlatego zapisaliśmy na samym początku 60 par. Tego nie udałoby się zrobić w tradycyjnej formule – mówi Sławko Grekow, jeden z organizatorów.

Tegoroczna edycja kursu „Zatrzymaj się w biegu” była jubileuszowa, organizowana już 10. raz. Jak podkreślają uczestnicy oraz organizatorzy – warto wziąć w nim udział chociażby ze względu na owoce, które pojawiają się później w relacji małżeńskiej. Dla wielu osób jest to ostatnia i skuteczna deska ratunku.

2020-12-02 10:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Świętej Rodziny

W sanktuarium św. Józefa na Szydłówku na wtorkowej modlitwie spotykają się czciciele Świętej Rodziny, a 27 grudnia jest tam prawdziwie rodzinnym świętem.

W obecności biskupa od kilkudziesięciu lat na specjalnej Mszy św. spotykają się małżonkowie świętujący okrągłe jubileusze. Ksiądz prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii zauważa popularność tego wydarzenia i jego wybitnie rodzinny wymiar. – Spotykają się wówczas na Mszy św. małżonkowie obchodzący jubileusze, od tych najmłodszych po starszych, liczących 30, 35, 40, nawet do 60 lat pożycia małżeńskiego. Takie 60-letnie piękne jubileusze miały już miejsce nie raz – tłumaczy ks. Iłczyk. Zdaniem duchownego piękne jest to, że małżonkom towarzyszą podczas uroczystości dzieci, wnuki i prawnuki i że spotkanie jest kontynuowane w domach rodzinnych. – Im małżonkowie są starsi stażem, tym bardziej pragną takiego rodzinnego wymiaru. Jest to też piękny przykład dla młodych małżeństw – dodaje ks. Iłczyk.
CZYTAJ DALEJ

Podnieś rękę! Błogosław! Wspieraj!

2024-12-25 23:13

Biuro Prasowe AK

    – Doświadczenie Jezusowej kenozy, tego Jego wyniszczenia się z miłości dla nas, daje nam siłę nadziei, aby każdego roku, w tę cichą, świętą noc, ale także przez całe Święta Bożego Narodzenia z coraz większą ufnością Go błagać: Podnieś rękę! Błogosław! Wspieraj! – mówił abp Marek Jędraszewski w poranek Święta Bożego Narodzenia w czasie Mszy św. sprawowanej w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitowanej przez TVP.

W homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Ewangelia poranka Święta Bożego Narodzenia ukazuje drugą odsłonę historii betlejemskich pasterzy. Pierwsza odsłona – odczytana podczas Pasterki – zawierała anielskie przesłanie do pasterzy o narodzeniu Zbawiciela w Betlejem. Na treść drugiej odsłony składała się najpierw decyzja pasterzy, aby udać się do Betlejem a potem ich reakcja na widok Maryi, Józefa i Niemowlęcia.
CZYTAJ DALEJ

Projektant zabawek erotycznych dla dorosłych prezentuje szopkę na wystawie watykańskiej

2024-12-26 11:08

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Nie osłabły kontrowersje wokół maskotki o nazwie „Luce”, jaką dla Watykanu na Rok Jubileuszowy zaprojektował Simone Legno, włoski twórca marki Tokidoki. Nie tak dawno okazało się, że firma współpracowała także z brytyjskim producentem zabawek erotycznych Lovehoney. Podobnie jak nowa maskotka, wraz z towarzyszącymi jej dodatkowymi maskotkami o imionach Fe, Xin i Sky, erotyczne zabawki są inspirowane japońską estetyką kiczu – podaje portal „Life Site News”. Firma Tokidoki promowała też miesiąc gejowskiej „Dumy” materiałami podobnymi w stylu do watykańskich maskotek. Teraz Simone Legno zaprezentował swoją szopkę w ramach wystawy „100 szopek w Watykanie”.

Lovehoney zainicjowała we współpracy z Tokidoki nową serię swoich erotycznych produktów w październiku 2016 r. Pooneh Mohajer, współzałożycielka Tokidoki, stwierdziła wówczas, że nowy projekt ma na celu promowanie „znaczenia zdrowia seksualnego i ogólnego dobrego samopoczucia”. Docelowy klient to dla obu firm osoby w wieku od 18-30 ze względu na popularność w tej grupie kultury japońskiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję