Reklama

Niedziela Lubelska

Nasze dziedzictwo

Eucharystia była centralnym, a właściwie jedynym punktem obchodów 102. rocznicy odzyskania niepodległości w Lublinie.

Niedziela lubelska 47/2020, str. V

[ TEMATY ]

święto niepodległości

11 listopada

Katarzyna Link/ LUW

Pomnik Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim w Lublinie

Pomnik Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim w Lublinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękujemy za dobro, któremu na imię Polska. Prosimy, byśmy z tego dziedzictwa i świadectwa miłości do ojczyzny wydobyli to, co dziś uczyni nas szlachetnymi, dobrymi i świętymi Polakami – powiedział bp Adam Bab podczas Mszy św. za ojczyznę. 11 listopada z powodu epidemii nie zostały zorganizowane oficjalne obchody narodowego święta. Zastąpiła je odezwa wojewody oraz symboliczne złożenie wieńców na mogile legionistów i pod pomnikami nieznanego żołnierza oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

Odpowiedzialni za ojczyznę

Reklama

„Sto dwa lata temu Polska ponownie powróciła na mapę Europy jako suwerenne i niepodległe państwo. Rocznica tego radosnego dla Narodu polskiego wydarzenia jest okazją do refleksji nad burzliwymi dziejami naszej Ojczyzny oraz do dumy z bycia Polakiem (...) Jesteśmy zobowiązani do podtrzymywania pamięci o naszych poprzednikach oraz o ich zasługach w pokojowej i z bronią w ręku walce o wolność dla nas wszystkich” – napisał w odezwie wojewoda lubelski Lech Sprawka i zachęcił mieszkańców, by „starsi uczyli młodszych jak wielkie jest dziedzictwo naszego Narodu i jaką cenę przyszło nam zapłacić, byśmy mogli cieszyć się wolnością”. W nawiązaniu do obecnej sytuacji wojewoda napisał: „Rzeczywistość stawia przed nami szereg nowych, nieznanych wcześniej wyzwań. Jednym z nich jest pandemia koronawirusa, która zmusza nas do zmiany dotychczasowego stylu życia i dostosowania się do ograniczeń społecznych. To głównie od naszej odpowiedzialności zależy, jak nasza Ojczyzna przetrwa ten trudny czas”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólne dobro

Modlitwa w archikatedrze zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych m.in. z ministrem Przemysławem Czarnkiem i wojewodą Lechem Sprawką oraz przewodniczącym zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marianem Królem. Wierni za pośrednictwem transmisji internetowej duchowo łączyli się ze wspólnotą eucharystyczną i polecali Bogu sprawy ojczyzny w zaciszu swoich domów. – W dniu święta niepodległości dziękujemy za pracę i poświęcenie, a nawet ofiarę życia tym, którzy byli przed nami. Z ich trudu mamy Polskę, naszą ojczyznę. Modlitwą obejmujemy nasze ojczyźniane dziś, by było sprawiedliwe, prawe, pełne pokoju, zgody i umiejętności rozmowy o Polsce, naszym wspólnym dobru. Modlimy się za najmłodsze pokolenie, by wzięło odpowiedzialność za dziedzictwo sumieniami prawymi, ukształtowanymi przez Boga. Z wdzięcznością przyjmujemy dar Polski i niesiemy ją następnym pokoleniom – powiedział bp Adam Bab.

Jedyną prawdą jest Chrystus, którego wizja człowieka i świata ukształtowała tysiącletnią historię Polski.

Podziel się cytatem

Jedna prawda

Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że wiara pozwala spojrzeć na bycie Polakami i na wspólnotę narodową w perspektywie wieczności. – Ojczyzna ziemska jest drogą do ojczyzny niebieskiej. Jak przejdziemy pielgrzymką przez Polskę, służąc jej i dając jej siebie, tak ukształtujemy się na naszą wieczność w niebie – powiedział. – Jesteśmy w samym tyglu sporu o to, kim jest człowiek. Od tego, jak tę prawdę odczytamy, zależy kształt, szlachetność i dobro naszej ojczyzny. Chcemy głosić przekonanie, że skoro wszyscy jesteśmy równi sobie, nasze życie nie może być uporządkowane przez wiele różnych prawd. Mimo odmiennych wizji, prawda zawsze jest jedna – podkreślił pasterz i wskazał, że jedyną prawdą jest Chrystus, którego wizja człowieka i świata ukształtowała tysiącletnią historię Polski. – Nieśmy tę prawdę następnym pokoleniom – zaapelował bp Bab.

2020-11-18 11:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do odpowiedzialnego korzystania z wolności

[ TEMATY ]

Franciszek

11 listopada

Grzegorz Gałązka

Nawiązując do Narodowego Święta Niepodległości papież przekazał Polakom życzenia błogosławieństwa pokoju i pomyślności oraz zachętę do odpowiedzialnego korzystania z wolności. Słowa te padły podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto życzenia Ojca Świętego:
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję