Reklama

Niedziela Małopolska

Aptekarze z misją

Duszpasterstwo Farmaceutów Krakowskich (DFK) istnieje od 3 lat. Raz w miesiącu aptekarze spotykają się na Mszy św. i konferencji o tematyce duchowej. Wyjścia integracyjne są z kolei dobrą przestrzenią do wypracowywania rozwiązań problemów zawodowych. A tych w czasie pandemii jest sporo.

Niedziela małopolska 42/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Fatima

pielgrzymowanie

Archiwum DFK

Farmaceuci z Krakowa wyjeżdżają też na zagraniczne pielgrzymki. Tu w Fatmie

Farmaceuci z Krakowa wyjeżdżają też na zagraniczne pielgrzymki. Tu w Fatmie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praca wśród osób cierpiących, często wymagających i zlęknionych może być wyzwaniem. Zdaniem członków wspólnoty, głęboka formacja serca jest konieczna, by odkrywać w sobie empatię, cierpliwość, a w pacjentach dostrzegać przede wszystkim... dzieci Boga.

Być lepszymi apostołami

– Bóg nie chciał nas zbawić w pojedynkę, wszędzie, gdzie byli pierwsi apostołowie, były też wspólnoty. Staramy się ją zawiązać, tak, abyśmy mogli sobie nawzajem towarzyszyć – mówi o. Mariusz Kiełbasa, duszpasterz farmaceutów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan jest pierwszym polskim legionistą Chrystusa. Spotkania dla aptekarzy prowadzi w oparciu o charyzmat swojego zgromadzenia – formuje apostołów, którzy mają wzrastać duchowo nie tylko dla siebie, ale też po to, aby wewnętrzne bogactwo zanieść innym. – Chodzi o przeżywanie dynamicznej relacji miłości z Bogiem. W pielęgnowaniu tej relacji pomaga nam życie sakramentami, poznawanie słowa Bożego, a także ćwiczenie się w cnotach, kształtowanie dobrych nawyków – mówi o. Mariusz, który wspiera członków we wzroście osobistym również poprzez kierownictwo duchowe.

Duszpasterstwo ma także wymiar misyjny i apostolski. – Zbieramy rzeczy dla potrzebujących, w tym leki, dla misji w Kazachstanie czy Rumunii. Wspólnymi siłami pozyskujemy też sprzęt medyczny – dodaje kapłan. Członkowie DFK, dzięki współpracy z albertynkami, wspierają również placówki, w których posługują siostry.

Najpierw dobro człowieka

Reklama

– Przychodzimy na spotkania, żeby pogłębić swoją wiarę, nawiązać jeszcze lepszą relację z Panem. To jest nasze główne zadanie – mówi Małgorzata Lelito, członek duszpasterstwa.

Jak tłumaczy farmaceutka, owocem głębokiej formacji jest m.in. poprawa jakości wykonywanej pracy.

– Zawód farmaceuty to profesja z misją. Nie jesteśmy sprzedawcami, a służbą zdrowia. Dla nas najważniejsze jest dobro pacjenta i o tym przez swoje słowo ciągle przypomina nam Pan – mówi p. Małgorzata.

Łaska rozlewa się także na innych pracowników apteki, którzy pociągnięci dobrym przykładem, próbują np. okiełznać lęk związany z zakażeniem koronawirusem. – Na początku pandemii personel bardzo obawiał się choroby. Zabezpieczyłam aptekę, wyposażyłam ją w środki ochrony osobistej, zakupiłam specjalne szyby. Jednak dopiero gdy wyszłam z biura i stanęłam z paniami przy okienku, one się uspokajały. Własny przykład jest najlepszy – dodaje.

Świętymi szlakami

Raz w roku członkowie duszpasterstwa udają się na zagraniczną pielgrzymkę. Farmaceuci odwiedzili już Fatimę, Lourdes, Ziemię Świętą, stanęli też na szlaku św. Jakuba w Portugalii.

– Przeżywanie wiary we wspólnocie, ale też tej zawodowej, jest zupełnie innym doświadczeniem. Tak dobrze jest zobaczyć grupę aptekarzy w Bożych miejscach, modlącą się. Po powrocie do domu, do pracy, ten obraz zostaje – mówi Jadwiga Miśkiewicz.

W maju 2021 r. planowana jest pielgrzymka świętymi szlakami Gruzji i Armenii. – Mieliśmy jechać już w tym roku, ale ze względu na pandemię przełożyliśmy plany. Zapraszamy wszystkich farmaceutów do wspólnego wyjazdu wiosną – dodaje z uśmiechem.

Kolejne spotkanie DFK odbędzie się 7 listopada w klubie Horyzont (ul. Syrokomli 23 w Krakowie). Więcej informacji o duszpasterstwie znajduje się na stronach: www.facebook.pl/duszpasterstwofarmaceutow oraz www.oia.krakow.pl w zakładce „w wolnym czasie”.

2020-10-14 10:49

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do św. Rocha

Niedziela toruńska 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Małgorzata Rebain

Parafianie z Gostkowa powrócili do tradycji pieszego pielgrzymowania

Parafianie z Gostkowa powrócili do tradycji pieszego pielgrzymowania

Zazwyczaj trasy pątników prowadzą do miejsc kultu maryjnego, z Jasną Górą na czele, jednak pielgrzymi z Gostkowa wybrali się do Brzezinka, by uczcić św. Rocha.

Wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie pod przewodnictwem proboszcza ks. Pawła Borowskiego 22 sierpnia pielgrzymowali do sąsiedniego Brzezinka, by uczestniczyć w uroczystościach odpustowych ku czci patrona tamtejszej kaplicy – św. Rocha. Na pielgrzymim szlaku towarzyszył im zespół muzyczny z toruńskiej pielgrzymkowej grupy żółtej.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję