Reklama

Niedziela Sandomierska

Czas zbawienia

Odpust, dożynki dekanalne i wprowadzenie nowego proboszcza w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Niedziela sandomierska 38/2020, str. III

[ TEMATY ]

rolnictwo

dożynki

Ks. Wojciech Kania

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci wieńce dożynkowe

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci wieńce dożynkowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości przybyli wierni, chcąc podziękować za tegoroczne plony i prosić o Boże błogosławieństwo. Sumie odpustowej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. dr Roman Janiec, kanclerz kurii, ks. Tomasz Lis, nowy proboszcz janowskiego sanktuarium, oraz kapłani przybyli wraz ze swoimi parafianami.

Bp Nitkiewicz nawiązał w homilii do rodowodu Chrystusa z przeczytanej Ewangelii, mówiąc, że każdy z nas może być pozytywnym lub negatywnym bohaterem historii zbawienia. W konkretnym momencie dziejów człowiek buduje lub burzy, wykorzystuje okazje lub je traci, przystępuje do współpracy z Bogiem albo od tej współpracy ucieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiara posyła nas do świata z Dobrą Nowiną o Jezusie Chrystusie.

Podziel się cytatem

Reklama

– Czas, w którym jesteśmy zanurzeni i żyjemy, jest czasem zbawienia. Przez Chrystusa i Jego obecność pośród nas znajdują bowiem swoje wypełnienie wszystkie Boże obietnice i zapowiedzi dane człowiekowi od chwili stworzenia. Stąd powinniśmy patrzeć na różne sytuacje i wydarzenia w świetle wiary. „Kto wierzy – widzi”, mówi papież Franciszek. Niezależnie od tego i przy zachowaniu choćby najbardziej surowych przepisów sanitarnych, nie możemy zmarnować ani dnia, ani minuty, gdyż stracony czas to spowolnienie realizacji Bożego planu zbawienia wobec nas samych oraz innych. COVID-19 wręcz przynagla do tego, abyśmy – prosząc o światło Ducha Świętego – szukali nowych form i metod apostolatu. Abyśmy potrafili jeszcze bardziej kochać. Wiara posyła nas do świata z Dobrą Nowiną o Jezusie Chrystusie. Odnosi się to również do janowskiego sanktuarium Matki Bożej. Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za to, że na skutek reorganizacji struktur Kościoła katolickiego w Polsce znalazło się ono w diecezji sandomierskiej. To wielki dar, honor, ale i obowiązki. Sanktuarium powinno być przecież ze swojej natury duchowym, charytatywnym i kulturalnym centrum chrześcijańskiego życia, otwartym i gościnnym dla wszystkich. Z całego serca dziękuję dotychczasowym księżom proboszczom, wikariuszom oraz innym posługującym tu kapłanom za ich duszpasterskie trudy, za wszystko, czego dokonali wespół z parafianami. Ufam jednocześnie, że nowy proboszcz ks. Tomasz Lis – podążając za Bożym natchnieniem – odważnie, ofiarnie i z polotem poprowadzi wspólnotę parafialną, troszcząc się o rozwój kultu Matki Bożej i samego sanktuarium. Jeśli popatrzymy na parafię, diecezję i na cały świat jak na jedną wielką rodzinę, od razu poszerzą się nasze horyzonty, inicjatywy i przestrzeń działania. Nie będzie wtedy swoich i obcych, w obojętnych obudzi się zainteresowanie, zaś gorliwi staną się jeszcze gorliwsi. Proszę Boga, aby janowiacy dalej wstępowali do Wyższego Seminarium Duchownego, a janowianki w żeńskich zgromadzeniach zakonnych – powiedział biskup.

Po homilii ks. dr Roman Janiec odczytał dekret nominacji ks. Tomasza Lisa na nowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Następnie ksiądz proboszcz złożył uroczyste wyznanie wiary oraz przysięgę proboszczowską.

Po Eucharystii biskup ordynariusz poświęcił wieńce dożynkowe oraz odbyła się procesja po placu maryjnym. Na zakończenie miało jeszcze miejsce ogłoszenie ks. kan. Tomasza Lisa prepozytem Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Janowie Lubelskim.

2020-09-16 11:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W duszpasterstwie rolników

Przez lata budowali swoją tożsamość we wspólnocie z Kościołem. Często nierozumiani przez miasto. Komunizowani przez marionetkowe Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Antagonizowani z inteligencją i robotnikami. Po wojnie - przez ponad 30 lat bez swojej reprezentacji. Wreszcie w 1980 r. założyli niezależne związki chłopskie, a dwa lata później powstało duszpasterstwo rolników

Tuż po wojnie komuniści w Polsce zapowiadali utrzymanie prywatnych gospodarstw rolnych, po cichu jednak dążąc do ich likwidacji. Już w drugiej połowie lat 40. zaczęto eliminować działaczy chłopskich: mordując ich bądź izolując w więzieniach. Na początku lat 50. kampania przeciwko polskiemu chłopstwu i polskiej wsi stała się całkiem otwarta - agresywna. Rozpoczęła się tzw. pegeeryzacja gospodarstw rolnych, czyli ich upaństwowienie. W praktyce oznaczało to pozbawianie chłopów ich własności. PZPR-owska władza rozpoczęła też walkę przeciwko silnie zakorzenionym wartościom chrześcijańskim. Wyśmiewano religię katolicką. Wytaczano procesy zarówno księżom, jak i zakonnikom oraz siostrom posługującym w licznych szpitalach i zgromadzeniach charytatywnych. Występujących zaś w obronie swoich duszpasterzy chłopów osadzano w więzieniach lub obozach. Oskarżano ich o to samo, co księży - o współpracę z obcym państwem, czyli Watykanem. Po rok 1956 chłopi zapełniali więzienia i obozy pracy również dlatego, że sprzeciwiali się PZPR-owskiej „polityce rolnej”, niepopieranej również przez Kościół. Symbolicznymi postaciami w walce o tożsamość polskiej wsi stali się więc zarówno pomordowani lub prześladowani przez komunistów działacze PSL, jak i kapłani. Zarówno ks. Czesław Sadłowski ze Zbroszy Dużej na Mazowszu, jak i przemyski arcybiskup Ignacy Tokarczuk.
CZYTAJ DALEJ

Ukraińcy zrzekają się polskich orderów zasługi

2026-06-20 09:55

[ TEMATY ]

Ukraina

order

Adobe Stock

Szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar zrzekli się polskich orderów zasługi. To reakcja na odebranie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego przez prezydenta RP Karola Nawrockiego.

„Niestety, prezydent Polski Karol Nawrocki dopuścił się nieprzyjaznego gestu wobec naszego narodu, pozbawiając prezydenta Ukrainy przyznanego mu wcześniej Orderu Orła Białego. Bez wątpienia jest to prezent dla moskiewskiego agresora, który ten bezwzględnie wykorzysta przeciwko obu naszym krajom” – napisał Budanow w komunikatorze Telegram w sobotę.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek stanął u bram parafii na Sołtysowicach

2026-06-21 22:00

Marcin Cyfert

Pomnik św. Franciszka z Asyżu na Sołtysowicach

Pomnik św. Franciszka z Asyżu na Sołtysowicach

Marmurowy pomnik św. Franciszka z Asyżu stanął przy skrzyżowaniu ulic Herbsta i Sołtysowickiej we Wrocławiu. Podczas uroczystości jego poświęcenia bp Jacek Kiciński podkreślał, że przesłanie Biedaczyny z Asyżu – oparte na prostocie, pokoju i miłości – pozostaje aktualne także dziś.

Jak mówi o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego, pomnik stoi u bram parafii, a św. Franciszek błogosławi wszystkim, którzy wjeżdżają na jej teren.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję