Reklama

Niedziela Wrocławska

Miejsce, do którego się wraca

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie z wytęsknieniem czekają na powrót do szkolnych ławek i pierwszy dzwonek rozpoczynający zajęcia. Na 1 września przygotowane jest także Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie, które zaprasza w swoje progi.

Niedziela wrocławska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

rok szkolny

pandemia

Archiwum szkoły

Uczniowie mogą mieszkać w internacie, który znajduje się na terenie szkoły – mówi ks. Piotr Rozpędowski

Uczniowie mogą mieszkać w internacie, który znajduje się na terenie szkoły – mówi ks. Piotr Rozpędowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybierając szkołę średnią, nie należy patrzeć tylko na prezentowany poziom, ale także atmosferę tam panującą. Przyjazne środowisko szkolne może przyczynić się do pozytywnego rozwoju intelektualnego młodego człowieka. Pocysterski klasztor, w którym mieści się nasza szkoła, to nie tylko miejsce, gdzie się uczniowie uczą, ale także mają możliwość modlitwy czy codziennych prac – mówi ks. Piotr Rozpędowski, wicedyrektor szkoły.

Sami uczniowie mówiąc o szkole, wyróżniają KLO jako miejsce, gdzie można zawierać przyjaźnie, spędzać miło czas i wykonywać wiele kreatywnych rzeczy. – Pomagamy sobie wzajemnie w nauce, tworzymy taką wielką rodzinę, gdzie jemy razem posiłki, możemy zaaranżować pokój według własnego pomysłu. Dzięki zajęciom pozalekcyjnym możemy rozwijać swoje zainteresowania – powiedziała Agata Sierpowska, uczennica.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Atutem szkoły jest internat. Sami uczniowie doceniają możliwość mieszkania w miejscu, gdzie się uczą. Jak zaznaczają, uczy ich to odpowiedzialności. – Mamy swoje wyznaczone dyżury. Wypełniamy je nie po to, aby utrzymać jakieś standardy, ale robimy to, aby zachować harmonię i porządek – mówi uczennica Paulina Kubica.

Reklama

Ks. Piotr Rozpędowski 11 lat temu ukończył KLO w Henrykowie. Dziś jest wicedyrektorem szkoły i pełniąc tę funkcję, zauważył pewien pozytywny trend powracania absolwentów w mury szkolne. – Nasi absolwenci sami mówią, że jak byli uczniami, to inaczej patrzyli na szkołę, a dziś bardzo chętnie tutaj wracają – mówi ks. Piotr.

Oprócz oferty edukacyjnej szkoła proponuje także formację duchową. – Dążymy do tego, aby była to szkoła katolicka przez duże „K” – zapewnia ks. Rozpędowski. Dbałość o rozwój wiary uczniów przejawia się nie tylko w tym, że uczniowie mają dostęp do Mszy św., poranne i wieczorne modlitwy, lekcje religii przepełnione ewangelizacją czy całodobowy dostęp do kaplicy. – Kaplica jest zawsze otwarta dla uczniów. Jedyne miejsce, do którego nie ma klucza, jest kaplica. Mogą tam uczniowie wejść zawsze. My ich nie przymuszamy, ale chcemy, aby sami stali się odpowiedzialni za swoją wiarę – podkreśla ks. Piotr.

W czwartki po kolacji została wprowadzona półgodzinna adoracja dla chętnych. Okazało się to dobrym krokiem. Uczniowie korzystają z tego czasu na modlitwę. – Adorację rozpoczynamy wspólnie. I każdy decyduje sam, kiedy opuszcza kaplicę. Jedni wychodzą po kilku minutach, a niektórzy zostają do końca. Adoracja jest w ciszy i taka forma odpowiada naszym uczniom.

Szkoła w Henrykowie posiada kilka kierunków. Wśród nich są: ratownictwo medyczne, przysposobienie wojskowie, pożarnictwo i dietetyka sportowa. Oprócz tego przewidziane są dodatkowe zajęcia. Kursy: pierwszej pomocy, ratownika wodnego, prawa jazdy, spadochronowy, płetwonurka, szkolenia: z instruktorem strzelectwa, nordic walking, zajęcia z trenerem personalnym oraz ćwiczenia z OSP Henryków. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.henrykow.archidiecezja.wroc.pl

2020-08-05 07:21

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabrano Pana mego….

[ TEMATY ]

Eucharystia

zmartwychwstanie

pandemia

Monika Książek

Kościół Rozmnożenia Chleba, Tabgha

Kościół Rozmnożenia Chleba, Tabgha

Ziemia Święta, 2005. Przemierzam drogi, którymi kiedyś chodził Nauczyciel. Z Góry Błogosławieństw rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Galilejskie. Jego tafla błyszczy w słońcu i mieni się tysiącami barw. Na horyzoncie kutry rybackie. – Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni – powtarzam w myślach. Schodzimy w dół. Obok piaszczystej drogi uschłe drzewo figowe. Zamykam oczy i niemal czuję Jego obecność z biblijnej sceny z drzewem, które nie wydawało owoców. Czego chciał od figowca? Czego chce dzisiaj od nas? Jakich owoców oczekuje?

Schodzimy nad Genezaret. Rejs po jeziorze, szybkie rybackie komendy i przypływamy do Kafarnaum – to tutaj uzdrowił teściową Piotra. Jest jeszcze miejsce, gdzie nakarmił głodnych, i Betania, gdzie płakał z powodu śmierci przyjaciela. Był zawsze z tymi, którzy Go potrzebowali, a tam, gdzie przeszedł, zostawiał dobro. Na koniec Jerozolima. Mijamy Ogród Oliwny ze starymi drzewami, zmęczonymi pamięcią minionych wydarzeń. Ponoć wyrosły na korzeniach tych, które były świadkami modlitwy Jezusa. Wieczernik – brzemienny ciszą i tajemnicą. Trudno uwierzyć, że w miejscu, w którym została ustanowiona Eucharystia, obowiązuje zakaz sprawowania chrześcijańskiej liturgii. Wychodzimy na zewnątrz. Jerozolima jest głośna, hałaśliwa, trochę męcząca. Na Via Dolorosa modlitwa miesza się z pokrzykiwaniami przekupniów, zachwalających swój towar. Nie ma ciszy i skupienia, ciągle ktoś cię popycha. – Jak podczas Jego ostatniej drogi – myślę… I tak aż po Bazylikę Grobu Pańskiego. W jej wnętrzu zanurzamy się w ciszy. Wita nas kamień, na którym złożono Jego Ciało po zdjęciu z krzyża. Odwiedzamy miejsce, w którym stał krzyż. Wchodzimy do pustego Grobu. Nie ma Go tu! To jeden z tych momentów, które mocno i na zawsze zapisują się w sercu. I w każdą Wielkanoc wybrzmiewają na nowo radością.
CZYTAJ DALEJ

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to grzech?

2026-06-19 20:55

[ TEMATY ]

antykoncepcja

UPJPII

pixabay.com

Najszybsza odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Odpowiedź ta wymaga jednak pewnego wyjaśnienia. Należy pamiętać, że moralność wyraża się przede wszystkim w ludzkich świadomych i dobrowolnych wyborach, po których, jako ich konsekwencja, następuje działanie.

Antykoncepcja jako działanie świadome i dobrowolne także wiąże się z wyborem moralnym. Chodzi tu o wybór antykoncepcyjny. Wybór ten opisał znany katolicki etyk, ks. Martin Rhonheimer, w książce, pt: „The Ethics of Procreation and the Defense of Human Life: Contraception, Artificial Fertilization, and Abortion”,1 a wcześniej w innym swoim artykule, który ukazał się z okazji 20. rocznicy opublikowania przez św. Pawła VI encykliki „Humanae vitae”. Na wybór antykoncepcyjny składają się cztery warunki (czynniki), które muszą występować razem. Są to:
CZYTAJ DALEJ

Muzyka pełna energii

2026-06-21 21:30

ks. Łukasz Romańczuk

Wrocław - Zakrzów: W parafii św. Jana Apostoła odbył się finałowy koncert „ŚpiewaMy Gospel!”. Wydarzenie to było zwieńczeniem trzydniowych warsztatów wokalnych.

W warsztatach wzięła udział ponad pięćdziesięcioosobowa grupa, w tym chór “Vox Apostoli”. Ćwiczenia muzyczne odbywały się pod okiem profesjonalnych instruktorów: Anny‑Marii Mbayo, Marty Mrzygłód‑Chudyk, Filipa Kozłowskiego i Jakuba Szewczyka. Uczestnicy pracowali nad repertuarem w trzygłosowych aranżacjach, przygotowując się do wspólnego występu z towarzyszeniem combo jazzowego. Warsztaty poprzedzające koncert zgromadziły osoby w różnym wieku i z różnym doświadczeniem muzycznym. Organizatorzy podkreślali, że udział mógł wziąć każdy, kto lubi śpiewać — bez konieczności posiadania wykształcenia muzycznego czy umiejętności czytania nut .
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję