Budowa magazynu Caritas w Będzinie przy ul. Stawowej jest przedsięwzięciem realizowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach projektu racjonalnej gospodarki odpadami i selektywnemu zbieraniu i zapobieganiu powstawania odpadów. Koszt inwestycji wynosi 3 mln zł.
Dlatego też obiekt będzie spełniał wyśrubowane normy ekologiczne. Oprócz tego, będzie wyposażony w instalacje fotowoltaiczną i pompę ciepła. Wszystko w myśl zasady: ekologia to ekonomia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Magazyn będzie parterowym budynkiem na planie prostokąta o powierzchni 491 m2 i kubaturze 3857 m3 wraz z zapleczem technicznym i wyposażeniem. Służyć będzie przechowywaniu i dystrybucji żywności krótkoterminowej przekazywanej ze sklepów wielkopowierzchniowych na mocy umów dotyczących ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. W budynku znajdą się pomieszczenia: magazynowe, pomieszczenia chłodni i mroźni, komunikacyjne, socjalne, biuro.
Reklama
– Zasadniczy cel budowy magazynu to pomoc najbardziej potrzebującym, ograniczenie ilości odpadów pochodzenia spożywczego i ograniczenie w ten sposób marnowania żywności przydatnej do spożycia. Po prostu będziemy się starali zagospodarować artykuły spożywcze z upływającą, lecz wciąż umożliwiającą spożycie, datą ważności; artykuły z uszkodzonym mechanicznie opakowaniem, nie wpływającym na jakość produktu czy z magazynowymi nadwyżkami produktu – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
Ktoś zapyta dlaczego Caritas podejmuje się tak trudnego logistycznie zadania. Otóż, Caritas od 28 lat prowadzi działania na rzecz najbardziej potrzebujących. W ramach tych działań realizuje dwa projekty: Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa i Śpiżarnia Caritas. W Programie Pomocy Żywnościowej Caritas uczestniczy od 10 lat. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W Śpiżarni Caritas uczestniczy od 3 lat. W ramach współpracy odbiera żywność ze sklepów wielkopowierzchniowych. Do grupy głównych dostawców należy sieci sklepów: Biedronka – 35 obiektów, Aldi – 8 marketów, Kaufland – 4 markety, Tesco i Żabka oraz mniejsze sklepy spożywcze.
Dość powiedzieć i niech liczby same się bronią, że nasza Caritas od października 2018 r. do czerwca 2019 zorganizowała pomoc w postaci paczek żywnościowych dla 7 986 osób, przekazała 394 tony żywności, co się przełożyło na 43 203 paczki żywnościowe i 45 230 posiłków. Żywność wydawano w 14 punktach dystrybucji na terenie diecezji sosnowieckiej. W ramach działań towarzyszących Caritas przeprowadziła 40 warsztatów kulinarno-ekonomicznych, w których uczestniczyło 976 osób. W sumie co roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej przekazuje żywność do 27 miejsc dystrybucji, o łącznej wartości 7 mln zł, z której korzysta w sposób ciągły 13 tys. osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.
Powstanie magazynu Caritas wiąże się nie tylko z dystrybucją żywności – choć taki jest cel zasadniczy – ale także zakupem środków transportu umożliwiających odbiór oraz dostarczanie żywności do punktów dystrybucji, zakupem wyposażania oraz stworzeniem 3 nowych stanowisk pracy, a także wzmocnieniem wolontariatu.