Reklama

Niedziela Świdnicka

Honorowy Obywatel Dobromierza

Jubileusz 35-lecia święceń kapłańskich obchodził proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu ks. kan. Andrzej Walerowski.

Niedziela świdnicka 25/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

jubileusz kapłaństwa

Dobromierz

Marek Zygmunt

Bp Ignacy przekazuje jubilatowi różaniec

Bp Ignacy przekazuje jubilatowi różaniec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznicę uczczono Mszą św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, który w czasie formacji kapłańskiej jubilata był wicerektorem seminarium we Wrocławiu. W Eucharystii uczestniczył ks. prał. Jerzy Czernal, proboszcz pierwszej wikariuszowskiej parafii ks. Walerowskiego w Lubiążu, a potem przez ponad 30 lat kierował rodzinną wspólnotą jubilata w Nowej Rudzie-Słupcu. Wśród licznie przybyłych parafian obecni byli także przedstawicie władz samorządowych na czele z wójtem gminy Dobromierz Jerzym Ulbinem, reprezentanci Ochotniczej Straży Pożarnej, Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie, placówek oświatowych, kulturalnych, wsi należących do gminy.

W homilii biskup przypomniał, że od wieków już, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Dawniej tą niedzielą kończył się okres wielkanocny, gdyż uroczystość Pięćdziesiątnicy była obchodzona z oktawą. Następnie zwrócił uwagę na wyjątkowy dogmat o Trójjedynym Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Zauważmy, że chrześcijaństwo jest jedyną religią w świecie, która wyznaje wiarę, że Bóg jest jeden w trzech osobach. W Bogu jest jedna natura Boża, a są trzy osoby. Prawda ta została nam objawiona. Bóg przedstawił się nam w historii, zwłaszcza przez swojego Syna Jezusa Chrystusa – jako Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty. Poszczególne Osoby Trójcy Przenajświętszej prezentują się wobec świata jakby w różnych funkcjach. W oparciu o Boże objawienie, Bogu Ojcu przypisujemy dzieło stworzenia, Synowi Bożemu – dzieło odkupienia, zaś Duchowi Świętemu – dzieło uświęcenia – wskazał kaznodzieja. Dodał, że mówiąc tak, pamiętamy jednak, iż wszelkie działanie Boże wobec świata i człowieka jest dziełem całej Trójcy Świętej. Homileta zwrócił uwagę, że Trójca Święta jest wzorem życia i działania każdej ludzkiej wspólnoty, jest wspólnotą osób. – Człowiek nie może być samotnikiem. Sensem jego życia, najgłębszym jego powołaniem jest być we wspólnocie z innymi, z Bogiem i ludźmi – tłumaczył biskup.

Mówiąc o posłudze kapłańskiej jubilata, ksiądz biskup przypomniał, że po przyjęciu święceń prezbiteratu w 1985 r., był wikariuszem w Lubiążu, Zawidowie, Legnicy, Polkowicach. W latach 2004-2007 kierował parafią w Jaszkowej Dolnej, później przez cztery lata był kapelanem szpitala i hospicjum znajdującym się na terenie parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszego Maryi Panny w Wałbrzychu. Od 2011 r. jest proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu.

– Parafianie dobrze znają gorliwość kapłańską swojego pasterza. Nie trzeba jej przedstawiać. Chciałbym tylko zauważyć, że w tutejszej wspólnocie, z pewnością za sprawą waszego księdza proboszcza, ma miejsce wzorowa współpraca z władzami samorządowymi, np. wraz z wójtem organizuje od lat koncerty kolęd w okresie Bożego Narodzenia. Wspólnie urządzane są uroczystości dożynkowe, funkcjonuje wzorowo Ochotnicza Straż Pożarna. Dzięki pozyskiwaniu z różnych źródeł, także z miejscowej gminy, dotacji finansowych, mogą być prowadzone większe lub mniejsze prace remontowo-renowacyjne. Jako diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, ksiądz proboszcz wyczulony jest na potrzeby chorych i ubogich – wymieniał bp Ignacy.

Gromkimi brawami została przyjęta przez uczestników Eucharystii, przekazana przez wójta Jerzego Ulbina informacja o podjętej na ostatniej sesji uchwale Rady Gminy o nadaniu jubilatowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz oraz o przyznaniu kolejnej dotacji na remont kościoła parafialnego. – To jest potwierdzenie tego, co czyni tutaj od dziewięciu lat ksiądz proboszcz – podkreślił wójt.

Na koniec ks. Andrzej w słowach podziękowania powiedział: – Jestem bardzo wdzięczny za dobroć Jego Ekscelencji, za życzliwość wobec mnie, za wszelkie dobre rady, każdy gest dobroci. Słowa wielkiej wdzięczności za dotychczasową piękną pomoc i współpracę kieruję do ks. prał. Jerzego Czernala i obecnego wśród nas ks. prał. Marka Korgula. Dziękuję wszystkim wspólnotom parafialnym, władzom samorządowym, sołeckim, różnym placówkom, organizacjom i stowarzyszeniom gminy Dobromierz – zakończył.

2020-06-17 11:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaroszów. Perłowy jubileusz ks. kan. Marka Krysiaka

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Jaroszów

ks. Marek Krysiak

Jakub Dziurla

Przedłużenie świętowania przy stole biesiadnym

Przedłużenie świętowania przy stole biesiadnym

Kapłaństwo to służba, która wymaga nie tylko głębokiej wiary, ale także odwagi, wytrwałości i miłości do bliźnich. Dobrze o tym wie ks. kan. Marek Krysiak, który w tym roku obchodzi 30. rocznicę święceń prezbiteratu.

Sposobnością do podziękowania Panu Bogu i ludziom za trzy dekady służby w Kościele była jubileuszowa Eucharystia, sprawowana w kościele św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, gdzie kapłan od 10 lat pełni posługę jako proboszcz. Uroczysta liturgia w niedzielę 11 sierpnia zgromadziła wspólnotę parafialną oraz licznych gości, którzy przybyli, aby wyrazić swoją wdzięczność i radość z okazji jubileuszu, dziękując ks. Markowi za jego wieloletnią pracę, duchowe przewodnictwo i troskę o rozwój parafii.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu odbył się pierwszy Bal Wolnych Serc

2026-06-28 12:21

Marzena Cyfert

Uczestnicy balu

Uczestnicy balu

Stworzona z myślą o młodych katolikach w wieku 18-30 lat inicjatywa zgromadziła ok. 60 ludzi stanu wolnego. Były: Msza św., tańce integracyjne i rozmowy bez alkoholu. Organizatorzy już zapowiadają kolejne spotkania.

Wieczór rozpoczął się Mszą św. w katedrze wrocławskiej, której przewodniczył ks. Piotr Rozpędowski. Następnie uczestnicy przeszli do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie odbyła się główna część wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara to sposób życia

2026-06-28 21:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

apel

B.M.Sztajner/Niedziela

– Wiele życiowych sytuacji wymaga od nas stanięcia po stronie dobra. Nie inaczej jest z wiarą – powiedział ks. Jarosław Grabowski. 28 czerwca redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” prowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Wskazując za św. Janem Pawłem II na Maryję jako Matkę „przodującą w wierze”, zaznaczył, że wiara nie może być dodatkiem, ale powinna angażować całego człowieka i być sposobem życia. – Maryja uczy nas takiej wiary. Jej wiara jest integralna, co oznacza, że składa się na nią nie tylko wiedza zakomunikowana przez Boga, ale również zaangażowanie całego Jej życia. Jej fiat, Jej przyjęcie woli Boga pochodzi właśnie z wiary. Pewność, jaką daje uwierzenie, płynie z autorytetu Boga. My też, aby uwierzyć, musimy powiedzieć swoje fiat Bogu. Dzięki całkowitemu zawierzeniu Bogu przez Maryję ludzkość otrzymała Zbawiciela. Dzieło zbawienia zostało uzależnione od uwierzenia Maryi. Ona uwielbiała Boga, który dokonał w Niej wielkich rzeczy – przypomniał ks. Grabowski. – A jaka jest nasza odpowiedź na wolę Boga? – zapytał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję