Reklama

Wiadomości

Podziękowanie za polskość

Urzędnicy z Kancelarii Prezydenta RP od 4 lat docierają z pomocą do Polaków na Wschodzie. W ostatnim czasie rodaków poza granicami odwiedzała także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 28

[ TEMATY ]

Polacy

Wschód

Andrzej Duda

Agata Kornhauser‑Duda

Artur Stelmasiak

Agata Kornhauser-Duda u polskich rodzin w ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie

Agata Kornhauser-Duda u polskich rodzin w ramach Akcji Pomocy Polakom
na Wschodzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Andrzej Duda już w kampanii sprzed 5 lat zapowiedział, że będzie się starał docierać do wszystkich Polaków. Jest pierwszym w historii prezydentem, który odwiedził wszystkie powiaty w Polsce, ale także jako pierwszy powołał specjalne Biuro Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. Jednym z programów jest Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie. – Ta akcja ma uświadamiać nam wszystkim, że jesteśmy jedną społecznością, jednym narodem, że mamy wspólną tradycję i ona jest naszą siłą, dzięki której trwamy – powiedział prezydent Duda.

Prezydent pamięta

W ciągu 4 lat przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP odwiedzili w imieniu pary prezydenckiej ponad 12 tys. osób, którym przekazano łącznie ok. 30 ton żywności, artykułów sanitarnych, chemii gospodarczej, materiałów edukacyjnych, pomocy dydaktycznych i sprzętu sportowego. – Nie chodzi tylko o wsparcie materialne, ale o sam fakt, że prezydent o tych ludziach pamięta – mówił Niedzieli min. Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w KPRP, który kieruje Biurem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prezydent nie może uczestniczyć w takich akcjach osobiście, dlatego w swoim imieniu wysyła urzędników i ministrów. W akcję pomocy Polonii zaangażowała się jednak osobiście także jego małżonka. – To niesłychanie ważna i potrzebna inicjatywa. Dotarliśmy bowiem do ok. 60 miejscowości, m.in. na Ukrainę, do Mołdawii, Rumunii, Kazachstanu, na Litwę, Białoruś i do Rosji – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. – Ta pomoc jest wyrazem naszej wdzięczności za trwanie przez tych ludzi w polskości, za przekazywanie języka polskiego i ojczystej historii – dodała.

W zeszłym roku wysłannicy prezydenta odwiedzili Polaków na Ukrainie, m.in. we Lwowie, Złoczowie, Żółkwi i Iwano-Frankiwsku. – Dziękuję Polakom za ich działalność i cieszę się, że mogłam wziąć udział w Międzynarodowym Dniu Dziecka w lwowskim teatrze. Uczestniczyły w nim nie tylko dzieci polskie, ale także dzieci potomków Tatarów krymskich i ukraińskich żołnierzy, którzy polegli w ATO (Antyterrorystycznej Operacji) – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Rozgrzewają polskie serca

Tradycyjnie wyjazdy są także okazją do odwiedzin w domach osób szczególnie zasłużonych w pielęgnowaniu polskości, które dziś są często ubogie i samotne. – Tego typu akcje nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców – zaznaczyła pierwsza dama podczas gali finałowej Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie.

Prezydencka inicjatywa wsparcia Polaków zamieszkujących dawne Kresy II Rzeczypospolitej została zapoczątkowana w 2016 r. dzięki zaangażowaniu Polonii mieszkającej na Zachodzie.

Podziel się cytatem

W kolejnych latach do pomocy włączyły się spółki skarbu państwa, prywatne firmy, uczynili to także indywidualni darczyńcy.

– Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe już od 28 lat starają się wspierać polskość i pielęgnować nasze narodowe korzenie w różnych obszarach. Dlatego z radością przyłączyliśmy się do inicjatywy prezydenta. Nam też zależy na losie Polaków na Wschodzie – powiedziała Joanna Szulc, która reprezentowała Kasę Krajową SKOK.

Akcję troski o Polaków, którzy bez własnej woli znaleźli się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej, wspiera także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – „Rozgrzewamy Polskie Serca” to nasze hasło przewodnie. A dzięki tej inicjatywie prezydenta mamy kolejną możliwość rozgrzewania polskich serc nie tylko w Polsce, ale także poza naszą wschodnią granicą – podkreślił Zbigniew Chmiel, prezes Zarządu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

2020-03-18 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: tzw. ściana wschodnia przez lata była zaniedbywana, my to zmieniamy

Tzw. ściana wschodnia przez lata była zaniedbywana, my to przez ostatnie lata zmieniamy - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Podkarpacie, Lubelszczyzna i Podlasie rozwijają się niezwykle dynamicznie, a Via Carpatia jest dla tych regionów i całej Polski wielką szansą rozwojową.

Prezydent mówił w TVP Info o Kongresie 590, który odbywał się w czwartek i piątek w Rzeszowie i wręczonych podczas kongresu Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. Zauważył, że tzw. ściana wschodnia, czyli województwa położone przy wschodniej granicy, przez lata była zaniedbywana, gorzej skomunikowana, trudniej się tam prowadziło działalność gospodarczą, a młodzież stamtąd wyjeżdżała. "My to zmieniamy w ciągu ostatnich lat. Cieszę się, że zaczęła się budowa Via Carpatia. Dziś prawie na całej długości tej drogi toczą się roboty budowlane. To będzie skrzyżowanie z najważniejszymi arteriami Europy w kierunkach biegnących wschód - zachód. Ona jest dla mnie wielką szansą rozwojową, ale to jest element szerokiego programu Trójmorza, gdzie spinamy państwa bałtyckie UE z państwami Unii, które leżą nad Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim" - podkreślił Duda.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję