Reklama

Wiadomości

Czy wszystkiemu winny jest człowiek?

Niedziela Ogólnopolska 50/2019, str. 42-43

[ TEMATY ]

klimat

stock.adobe.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od lat media i niektóre środowiska naukowe terroryzują światową opinię publiczną przewidywaniami mającej wkrótce nastąpić katastrofy klimatycznej – wzrostu temperatury, dezertyfikacji wielkich obszarów ziemi, topnienia lodowców, podnoszenia się poziomu wód oceanicznych. Pojawiają się scenariusze apokaliptyczne, za które miałby być odpowiedzialny człowiek. Ale chodzi jedynie o przypuszczenia, z którymi nie zgadza się część środowiska naukowego.

Petycja w sprawie ocieplenia

Reklama

W sytuacji, w której świat bardziej słucha Grety Thunberg, kilkunastoletniej kasandry katastrofy klimatycznej, niż głosów nauki, grupa wybitnych włoskich naukowców wystosowała do miejscowych władz politycznych petycję w sprawie globalnego ocieplenia. Jej inicjatorem była grupa naukowców na czele z prof. Ubertem Crescentim (profesor geologii stosowanej, Uniwersytet „Gabriele d’Annunzio” w Chieti-Pescara), w której znaleźli się: Giuliano Panza (profesor sejsmologii, Uniwersytet Triesteński), Alberto Prestininzi (profesor geologii stosowanej, Uniwersytet „La Sapienza” w Rzymie), Franco Prodi (profesor fizyki atmosfery, Uniwersytet w Ferrarze), Franco Battaglia (profesor chemii fizycznej, Uniwersytet Modeny i Reggio Emilia), Mario Giaccio (profesor technologii i ekonomii źródeł energii, Uniwersytet „Gabriele d’Annunzio” w Chieti-Pescara) i Nicola Scafetta (profesor fizyki atmosfery i oceanografii, Uniwersytet Neapolitański). Obok naukowców z komitetu promotorów petycję podpisało ponad 80 wybitnych profesorów i inżynierów, w tym światowej sławy fizyk Antonino Zichichi, emerytowany profesor fizyki (Uniwersytet Boloński), kandydat do Nagrody Nobla, założyciel i prezes Centrum Kultury Naukowej im. Ettore Majorana w Erice na Sycylii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Petycja zaczyna się słowami: „My, niżej podpisani, obywatele i naukowcy, zwracamy się do przywódców politycznych z prośbą, aby prowadzili politykę ochrony środowiska zgodnie z wiedzą naukową. W szczególności należy pilnie zwalczać zanieczyszczenie środowiska tam, gdzie występuje, zgodnie ze wskazaniami najlepszej nauki. (...) Musimy jednak pamiętać, że sam dwutlenek węgla nie jest zanieczyszczeniem. Przeciwnie, jest niezbędny do życia na naszej planecie. W ostatnich dziesięcioleciach rozpowszechniła się teza, że ocieplenie powierzchni Ziemi o ok. 0,9°C, obserwowane od 1850 r., byłoby anomalne i spowodowane wyłącznie działalnością człowieka, w szczególności emisją CO2 z paliw kopalnych do atmosfery. (...) W związku z tym wiele narodów świata przyłączyło się do programów mających na celu redukcję emisji dwutlenku węgla i są one zmuszane (...) do przyjęcia coraz bardziej wymagających programów, których realizacja wiąże się z dużymi obciążeniami dla gospodarek poszczególnych państw członkowskich. Miałoby to doprowadzić do kontroli klimatu, a zatem do «zbawienia» planety”.

Reklama

Włoscy naukowcy przypominają zasadniczą sprawę, a mianowicie to, że „antropiczna (tzn. związana z ludzką działalnością – przyp. W. R.) przyczyna globalnego ocieplenia jest niesprawdzoną hipotezą, wyciągniętą tylko z niektórych modeli klimatycznych”. Wprost przeciwnie, „literatura naukowa coraz bardziej podkreśla istnienie naturalnej zmienności klimatu, której modele te nie są w stanie odtworzyć”. Dlatego podkreślają: „antropiczna odpowiedzialność za zmiany klimatu zaobserwowana w ubiegłym wieku jest nieuzasadnioną przesadą, a katastrofalne prognozy nie są realistyczne. Klimat jest najbardziej złożonym systemem na naszej planecie, dlatego należy się nim zająć metodami adekwatnymi i zgodnymi z jego poziomem złożoności. Modele symulacyjne klimatu nie odtwarzają obserwowanej naturalnej zmienności klimatu, a w szczególności nie odtwarzają ciepłych okresów ostatnich 10 000 lat”.

Niepewny wpływ CO2

Ponadto naukowcy podkreślają, że istniejące modele nie są w stanie wytłumaczyć znanych, 60-letnich oscylacji klimatycznych, które były odpowiedzialne np. za okres ocieplenia (1850-80), a następnie za okres ochłodzenia (1880 – 1910), po czym ponownego ocieplenia (1910-40) i ochłodzenia (1940-70) i nowy okres ocieplenia (1970 – 2000), podobny do obserwowanego 60 lat wcześniej. W kolejnych latach (2000-19) nie było przewidywanego wzrostu temperatury o ok. 0,2°C na dekadę, ale można zaobserwować znaczną stabilność klimatyczną, którą sporadycznie przerywały gwałtowne, naturalne oscylacje równikowego Pacyfiku, znanego jako El Nino-Southern Oscillation, takie jak te, które doprowadziły do tymczasowego ocieplenia między 2015 a 2016 r.

Reklama

Konkluzje naukowców są bardzo jasne: „System klimatyczny nie jest jeszcze wystarczająco poznany. Chociaż prawdą jest, że CO2 jest gazem cieplarnianym, to wpływ jego wzrostu w atmosferze na klimat jest nadal bardzo niepewny – stwierdzają to również sami członkowie IPCC (Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych – przyp. W. R.). Przypisywanie ludziom odpowiedzialności za ocieplenie klimatyczne obserwowane od ubiegłego wieku do dziś jest zatem naukowo nieuzasadnione. Prognozy alarmistów nie są wiarygodne, ponieważ opierają się na modelach, których wyniki są sprzeczne z danymi eksperymentalnymi. Wszystkie dowody sugerują, że modele te przeceniają wkład człowieka, a nie doceniają naturalnej zmienności klimatu, szczególnie powodowanej przez oscylacje Słońca, Księżyca i oceanów”. Jeżeli chodzi o wpływ człowieka na zmiany klimatyczne, możemy o nim mówić dopiero od czasów rewolucji przemysłowej, gdy James Watt wynalazł maszynę parową, a więc praktycznie od XIX wieku.

Nieudowodniona teoria

Według autorów petycji, winą mediów jest także „rozpowszechnianie informacji, jakoby teza o antropicznych przyczynach zmian klimatu miała jednomyślny konsensus naukowców, a debata naukowa na ten temat była skończona”. Podkreślają oni, iż „metoda naukowa polega na tym, że fakty, a nie liczba zwolenników, czynią hipotezę skonsolidowaną teorią naukową”. Jednym słowem, domniemana zgoda świata nauki na tę teorię nie istnieje. Przy okazji przypominają, że ich apel nie jest czymś odosobnionym, gdyż „były już petycje podpisane przez tysiące naukowców, którzy wyrazili sprzeciw wobec domniemanej antropicznej przyczyny globalnego ocieplenia, tak jak ta z 2007 r. promowana przez fizyka Federicka Seitza, byłego przewodniczącego amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (United States National Academy of Sciences), oraz ta opracowana przez IPCC, w którego raporcie z 2009 r. czytamy, że ??to «natura, a nie działalność człowieka rządzi klimatem»”.

Petycja kończy się apelem: „Biorąc pod uwagę kluczowe znaczenie paliw kopalnych dla zaopatrzenia ludzkości w energię, sugerujemy, aby nie wprowadzać w życie polityki bezkrytycznej redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery w pozornym przekonaniu kontrolowania klimatu”.

Apel włoskich naukowców powinien zmusić wszystkich do refleksji w sytuacji, w której dominujące, głównie lewicowe, kręgi polityczne i intelektualne, przy masowym wsparciu mediów, narzucają nam nieudowodnioną teorię o ludzkiej odpowiedzialności za zmiany klimatyczne.

Chciałbym na zakończenie zacytować słowa prof. Franca Prodiego, jednego z najwybitniejszych włoskich meteorologów, fizyka atmosfery: „Zamiast bić na alarm z powodu CO2 i niszczenia lasów tropikalnych, zamiast ustawiać stosunki międzynarodowe na nienaukowym dogmacie globalnego ocieplenia i trudnego do przewidzenia wzrostu poziomu mórz starajmy się respektować planetę według wezwań zawartych w encyklice «Laudato si’»”.

2019-12-10 08:48

Oceń: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CIDSE apeluje o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem

[ TEMATY ]

klimat

zmiany klimatyczne

pixabay.com

Sekretarz generalna Katolickiego Stowarzyszenia Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) Josianne Gauthier zaapelowała o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem. W dniach 20 i 21 czerwca w Brukseli odbędzie się konferencja unijnych szefów państw i rządów przed planowanym na 23 września szczytem w sprawie zmian klimatycznych.

Ludzie w Europie i Ameryce Północnej jeszcze nie odczuwają w swoim życiu codziennym, jak pilnym problemem jest kryzys klimatyczny, powiedziała Kanadyjka w rozmowie z niemiecką agencja katolicką KNA 16 czerwca w Brukseli. Ale – dodała – jeśli ktoś żyje w regionie Pacyfiku, w Ameryce Południowej czy Afryce, odczuwa to każdego dnia.
CZYTAJ DALEJ

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję KRRiT o koncesji dla Telewizji wPolsce24 i TV Republika

2025-04-09 13:37

[ TEMATY ]

telewizja

telewizja

Adobe.Stock.pl

Skandaliczna walka z pluralizmem! Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę KRRiT o przyznaniu koncesji Telewizji wPolsce24 oraz Telewizji Republika. Zasądził od przewodniczącego KRRiT na rzecz Polskich Wolnych Mediów w Szczecinie ponad 10 tys. zł kosztów postępowania. Wyrok nie jest prawomocny.

W tej sprawie przewodniczący KRRiT w ocenie sądu naruszył przepisy postępowania administracyjnego w stopniu, który mógł mieć wpływ na wynik sprawy. Wszystkie zarzuty podniesione w skardze okazały się zasadne — mówiła sędzia przedstawiając wyrok.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję