Wy jesteście moją nadzieją – pod takim hasłem w dniach od 11 do 13 października w parafii św. Mikołaja w Skwierzynie i parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Trzcielu odbywał się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Wincentyńskiej. Uczestniczyło w nim ok. 150 osób z różnych części Polski. – Jako parafie wincentyńskie chcemy przede wszystkim integrować się, inspirować i budować nie tylko świadectwem św. Wincentego a Paulo, ale również wielkiego Polaka, patrioty św. Jana Pawła II. Myślą przewodnią naszego spotkania są słowa „Wy jesteście moją nadzieją”, bo to młodzi są wiosną Kościoła, mają nieść całemu światu z wielką radością orędzie Dobrej Nowiny – mówił ks. Daniel Frąc CM, współorganizator spotkania.
Reklama
Na Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Wincentyńskiej, czyli młodych zaangażowanych we wspólnoty prowadzone przez Księży Misjonarzy i Siostry Miłosierdzia, przybyła młodzież z całej Polski, m.in. z Bydgoszczy, Ignacowa, Pabianic, Grodkowa, a nawet z Zakopanego. Dotarły także grupy z Gorzowa, Gozdnicy i Iłowej. – Przyjechałem z 15-osobową grupą młodzieży z Zakopanego. Wincentyńskie spotkanie młodych to cykliczna impreza dla młodzieży z szeroko pojętej rodziny wincentyńskiej. Ten krótki czas chcemy wykorzystać na formowanie się, pogłębienie relacji z Bogiem, poznanie się oraz poznanie różnych wspólnot, które różnie działają, ale łączy je ten sam charyzmat – powiedział ks. Jerzy Rutkowski. – Charyzmat wincentyński to wyjście do człowieka ubogiego, zarówno duchowo, jak i materialnie. To okazywanie szeroko pojętego miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do Skwierzyny przyjechał Janek z Ignacowa w diecezji warszawsko-praskiej. – W parafiach, z których przyjechaliśmy, żyjemy w duchowości św. Wincentego a Paulo. Na co dzień działamy różnie – chłopcy w grupie ministrantów i lektorów, dziewczyny w grupie bielanek. Spotykamy się co piątek w celu czytania Pisma Świętego, rozmowy. W ramach parafii współdziałamy razem ze Stowarzyszeniem Miłosierdzia na rzecz ubogich – powiedział Janek.
Pierwszego dnia zjazdu uczestników spotkania odwiedził bp Tadeusz Lityński, który otrzymał od nich okolicznościowe upominki i podzielił się z nimi swoim świadectwem tego, jak w młodości został ministrantem.