Wydarzenie zainicjowano 7 października w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W jej inauguracji uczestniczyli: bp Piotr Greger, bp Paweł Anweiler, emerytowany zwierzchnik ewangelików na Śląsku Cieszyńskim, salwatorianie, parlamentarzyści, samorządowcy, a przede wszystkim młodzież szkolna wraz ze swymi nauczycielami.
– Bliźnim jest się wówczas, kiedy okazujemy pomoc kosztem własnej wygody, poświęcenia czasu i dzielenia się swoim mieniem – mówił bp Greger, analizując przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Omawiając ją, zaznaczył, że wielkość człowieka przejawia się w tym, że mądra lokata czasu, środków finansowych i siły polega na inwestowaniu w dzieło wspomagania innych ludzi, zwłaszcza potrzebujących. Biskup podkreślił, że po ludzku sądząc Samarytanin, pomagając pobitemu Żydowi, poniósł same straty. Jego zysk – co skonkretyzował hierarcha – ma jednak zupełnie inny wymiar. – Samarytanin zyskał wiele w porządku duchowym. Udoskonalił wrażliwość swego spojrzenia na życie drugiego człowieka. Tego rodzaju zysku nie da się wycenić w skali żadnego rachunku tego świata – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Hospicja to temat, przed którym ludzie uciekają. Wracają jednak do niego, kiedy muszą tam zgłosić kogoś ze swoich bliskich. Hospicja odgrywają ogromną rolę w ostatniej drodze człowieka umierającego. Ich celem i zadaniem jest nie tylko ulżyć w cierpieniu umierającemu, ale wspomóc rodzinę tej osoby – mówiła Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które sprawuje kuratelę nad Hospicjum św. Jana Pawła II.
Po przemówieniach przyszedł czas na multimedialną prezentację przypominającą o historii bielskiego hospicjum oraz na rozdanie uczniom nasion żonkili. W trakcie uroczystości ks. Piotr Schora zaprosił wszystkich uczestników na odpustową Mszę św., która odbędzie się 22 października o godz. 15 w hospicyjnej kaplicy św. Jana Pawła II w jego liturgiczne wspomnienie.
To 16. edycja „Pól Nadziei”. W ub. roku wzięło w niej udział ponad 60 szkół, których finansowe wsparcie pozwala utrzymać placówkę na odpowiednim poziomie. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z hospicjum pięcioletni kontrakt na dofinansowanie do 16, z 28 łóżek, jakimi ono dysponuje. Pobyt pacjenta w hospicjum jest bezpłatny.