Prawnicy z Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris od wielu miesięcy monitorują sytuację prawną w warszawskim ratuszu. Żądają transparentności polityki prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. podpisanej Deklaracji LGBT+, która została podpisana na początku roku. Istnieją uzasadnione obawy, że od września do stołecznych szkół wejdą zajęcia z edukacji seksualnej wg. standardów WHO. - Dlatego złożyliśmy do warszawskiego Ratusza wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych Deklaracji LGBT+ i edukacji seksualnej w warszawskich szkołach. Wniosek został poparty 4 tyś. podpisów przeciwko jej realizacji, czyli jest ich cztery razy więcej niż przewidują przepisy - mówi dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris. - Liczymy na to, że pan prezydent Rafał Trzaskowski przychyli się do naszego wniosku, bo tego wymagają standardy demokracji i transparentności. Jeżeli tak się nie stanie to pewnie wejdziemy na drogę prawną.
Pytania bez odpowiedzi
Warszawska Deklaracja LGBT+ nigdy nie była przedmiotem dyskusji, ani obrad Rady Warszawy. - Został on przygotowany w zamkniętym gronie organizacji ideologicznych. Dlatego też dokument jest enigmatyczny i rodzi wiele pytań, które jako Ordo Iuris zadajemy wielu warszawskim instytucjom - tłumaczy Tymoteusz Zych podczas konferencji prasowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pierwsze z nich w trybie dostępu do informacji publicznej zostały wysłane już 7 marca. Dotyczyły one sposobu wdrażania Deklaracji LGBT i udostępnienia dokumentów i kosztów, które są z tym są związane. Pytano też, z jakimi podmiotami i organizacjami ratusz pracuje nad wdrożeniem tych ideologicznych wytycznych. Po 2 miesiącach ratusz odpowiedział, że nie rozpoczęto procesu wdrażania, ani nie zbadano kosztów wdrożenia Deklaracji LGBT. - Pytamy o podstawy od 5 miesięcy i nie dostajemy praktycznie żadnej odpowiedzi. Jak ma wyglądać edukacja seksualna? Jak mają wyglądać klauzule antydyskryminacyjne wśród przedsiębiorców? Czy karta LGBT będzie obowiązywać w ośrodkach Caritas? - mówi mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.
Podczas konferencji prasowej została przytoczona wypowiedź Rafała Trzaskowskiego z 17 kwietnia, gdy powiedział on, że nad programem pracują miejscy eksperci, by były gotowe do września. 2 maja w jednej z rozgłośni radiowych Justyna Michalak z wydziału prasowego miasta stołecznego Warszawy wskazała, że z ramienia prezydenta Warszawy wdrażaniem Deklaracji LGBT w zakresie edukacji seksualnej w szkołach zajmie się Warszawskie Centrum Innowacji Edukacji Społecznych i Szkoleń. - Od razu zadaliśmy pytanie i skierowaliśmy do tej instytucji wniosek o dostęp do informacji publicznej. Dostaliśmy odpowiedzi, że nie trwały i nie trwają prace nad zajęciami dla uczniów oraz kursu dla nauczycieli z zakresu edukacji seksualnej - wskazuje Kwaśniewski. - Zasadne jest więc pytanie: Dlaczego wydział prasowy Urzędu Warszawy w dniu 2 maja kłamał? Zadajemy też pytanie: Czy program dla warszawskich dzieci przygotowują aktywiści ruchów LGBT?
Walka o dzieci
Instytut Ordo Iuris żąda przeprowadzenia konsultacji społecznych z udziałem organizacji prorodzinnych. Domaga się, by trwały co najmniej 6 miesięcy i obejmowały 12 spotkań informacyjnych. Z racji zebrania wymaganej ilości podpisów, ratusz ma obowiązek zorganizować takie konsultacje. - Ukrywanie przed wyborcami zamiaru dokonania gruntownych zmian w funkcjonowaniu wielu płaszczyzn życia społecznego mieszkańców Warszawy przeczy zasadom transparentności i ładu demokratycznego - mówi mec. Rafał Dorosiński z Instytutu Ordo Iuris.
Podpisy były zbierane przez zatroskanych rodziców i dziadków, którzy po prostu boją się o przyszłość warszawskich dzieci. Część zbiórek zorganizowali parafianie po niedzielnych Mszach św. - Okres wakacji nie jest najlepszy, bo wiele zaangażowanych ludzi wyjechało. Ale cieszę się, że w dwa weekendy udało się zebrać cztery razy więcej podpisów niż potrzeba - mówi Maria Szeląg z parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. - Ludzie podpisywali się bardzo chętnie, bo po prostu boją się o swoje dzieci. Ja też się boję o swoje wnuki i dlatego będę o nie walczyć.