Reklama

Aspekty

Tu jest wasz dom!

Przybywajcie do Maryi, mówcie Jej o wszystkim, co dla was ważne, z całą pewnością odejdziecie wysłuchani – mówi ks. Piotr Bortnik, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2019, str. 5

[ TEMATY ]

Matka Boża Rokitniańska

Karolina Krasowska

Ks. Piotr Bortnik

Ks. Piotr Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAMIL KRASOWSKI: – 18 czerwca obchodzimy liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Obchody Wielkiego Odpustu trwają już od 11 czerwca. Co nas jeszcze czeka w Rokitnie?

KS. PIOTR BORTNIK: – Od ubiegłego roku towarzyszy nam nieco rozbudowana formuła odpustowa. Chodzi o to, byśmy wspólnie mogli świętować nie tylko Rok Jubileuszowy, ale i odpust rokitniański w jak najszerszym gronie. Dlatego tradycyjnie już 11 czerwca zaprosiliśmy zakrystianów, zakrystianki, organistów i tych, którzy posługują w parafiach przy naszych świątyniach. Ważną grupą są chorzy i niepełnosprawni oraz służba zdrowia, którzy przybędą do Rokitna w środę 12 czerwca. W czwartek poszerzamy nieco zaproszenie, oczekując wszystkich czcicieli św. Antoniego Padewskiego – to może być przyczynek, by każdego roku zapraszać różne środowiska naszych parafii, które nie mają odrębnej pielgrzymki do diecezjalnego sanktuarium. Piątek i sobota to przestrzeń dla młodych, którzy w te dni spotkają się w „Sercu” diecezji. W niedzielę 16 czerwca będą miały miejsce uroczystości centralne pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W poniedziałek spotkają się leśnicy, a we wtorek 18 czerwca biskup diecezjalny zakończy oficjalne obchody Roku Jubileuszowego podczas Mszy św. o godz. 18.

Reklama

– Jubileusz 350-lecia obecności Cudownego Obrazu w Rokitnie rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku. Jak go przeżywaliście?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Na czas roku jubileuszowego przyjęliśmy pewne zobowiązania i stałe wydarzenia zostały również dostosowane do tego czasu. W każdy piątek od godz. 15, oprócz stałych godzin spowiedzi, można było przez całe popołudnie skorzystać z sakramentu pojednania. W czasie każdego nabożeństwa oraz na zakończenie Mszy św. odmawialiśmy Modlitwę Jubileuszową ułożoną specjalnie na tę okazję przez ks. Grzegorza Cyrana, kapłana naszej diecezji, jak również modliliśmy się w intencjach Ojca Świętego oraz wyznaczonych nam przez Penitencjarię Apostolską. Odbywały się tradycyjne pielgrzymki z okazji I soboty miesiąca z dekanatów naszej diecezji oraz piesze pielgrzymki – jedna nazywana przez nas „fatimską” i druga tzw. babskie pogaduchy z Międzyrzecza do Rokitna. Msze św. w I soboty miesiąca o godz. 11 były transmitowane przez TVP3 Gorzów Wlkp. Ponadto w różnych parafiach przypominaliśmy o roku jubileuszowym i szczególnej roli Matki Bożej Rokitniańskiej w naszej diecezji. Niektóre parafie wzbogaciły się o kopie Cudownego Obrazu oraz organizowały peregrynacje wśród wiernych i pielgrzymki do Rokitna specjalnie z racji roku jubileuszowego. Proboszczowie i wikariusze regularnie prze cały rok w jeden wybrany dzień tygodnia przybywali z wiernymi na Apel Maryjny. Warto wspomnieć, że tegoroczne obchody Dnia Życia Konsekrowanego oraz święcenia diakonatu również odbyły się w Rokitnie. Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, które sprawiły, że rok ten był rzeczywiście wyjątkowy. Niewątpliwie historycznym wydarzeniem były odwiedziny w Sanktuarium Królowej Orła Białego Prezydenta RP Andrzeja Dudy 1 kwietnia br., w 10. rocznicę wizyty śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

– Jakie szczególne łaski można było uzyskać nawiedzając w Roku Jubileuszowym sanktuarium w Rokitnie i czy możemy już dzisiaj mówić o pewnych owocach tego wydarzenia?

– Szczególne łaski... To już pozostanie raczej tajemnicą przybywających pielgrzymów. Jednak to właśnie stanowi o bogactwie tego miejsca – ci, którzy przybywają do Pani Rokitniańskiej, by „nagadać” Jej do ucha, z całą pewnością odchodzą wysłuchani. Świadczą o tym intencje, które zostały nam powierzone, a o których mogę jedynie powiedzieć, że zostały wysłuchane. Wspomnę choćby o bardzo osobistej prośbie pewnej babci, która bardzo chciała doczekać I Komunii św. swojego wnuka, a z powodu ciężkiej choroby było to bardzo wątpliwe – odprawialiśmy wielokrotnie Msze św. i modliliśmy się podczas Apelu – Matka wysłuchała i Bóg dał. I oto cała tajemnica naszego sanktuarium.

– Sanktuarium w Rokitnie z każdym rokiem nawiedza coraz większa liczba osób. Jak wygląda oferta dla pielgrzyma?

Reklama

– Rzeczywiście, poczynając od Wielkanocy aż do grudnia trwa czas pielgrzymek i rozmaitych rekolekcji. Domy rekolekcyjne, dodatkowa kaplica, dobra kuchnia i poczucie, że przyjeżdża się do domu, sprawiają, że wierni chętnie tu wracają, a my cieszymy się każdym pielgrzymem – resztę już trzeba „załatwić” z Królową Rokitniańskiego Wzgórza. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość wspólnej modlitwy na naszej 5-kilometrowej Kalwarii, po której można wędrować pieszo lub z pomocą elektrycznych pojazdów. Apele Jasnogórskie i możliwość skorzystania ze spowiedzi przed każdą Mszą św. także w niedziele – to też jest warte zapamiętania.

– Księże Kustoszu, jakie są najbliższe plany sanktuarium i dlaczego warto przyjechać do Rokitna?

– Plany na przyszłość? O, tych jest wiele. Chcielibyśmy na jesieni zorganizować sympozjum przybliżające to miejsce i pokazujące jego szczególną rolę. Naszym marzeniem jest kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Chcielibyśmy też po tych 350 latach przeprowadzić badania wzgórza rokitniańskiego i renowację zabytkowych murów oraz dokończyć restaurację Kaplicy Polnej. Ale przede wszystkim chcę zaprosić i prosić mieszkańców naszej diecezji: przybywajcie do Maryi, mówcie Jej o wszystkim, co dla was ważne, z całą pewnością odejdziecie wysłuchani. Zapraszamy codziennie na Apele Maryjne, każdego roku na Nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej, a dziś na obchody jubileuszu 350-lecia przybycia Pani Cierpliwie Słuchającej do Rokitna. Tu jest wasz dom!

2019-06-12 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystanek u Matki

Pielgrzymi zmierzający rowerami ze Szczecina na Jasną Górę dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Cyklistów powitał Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński, a Kustosz Rokitniański ks. Marcin Kliszcz tradycyjnie pokropił wodą święconą. Drugiego dnia rowerzyści przebyli liczący 92 kilometry odcinek z Barlinka do Rokitna. To już 32. Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Cykliści do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej dotrą w niedzielę 9 lipca. Głównym punktem będzie Eucharystia o godzinie 17. Zapraszamy do fotogalerii.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie uzgodnienia przez Pieszą Pielgrzymką do grobu św. Jadwigi Śląskiej

2024-10-01 21:05

Ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie przewodników i organizatorów w Brzeziej Łące

Spotkanie przewodników i organizatorów w Brzeziej Łące

Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej już za 10 dni wyruszy z katedry wrocławskiej. Podczas spotkania przewodników i organizatorów pielgrzymki omawiane były szczegóły pielgrzymowania.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: “Jesteśmy Kościołem”. Początek zaplanowany jest na 12 października na godz. 6:00. W katedrze pw. św. Jana Chrzciciela będzie miało miejsce błogosławieństwo pielgrzymów, a następnie pielgrzymi, każdy w wybranej przez siebie grupie. Do wyboru są: grupa 1 - pokutna, prowadzona przez ks. Włodzimierza Wołyńca, grupa 2 - paulińska, prowadzona przez o. Marcina Wirkowskiego. Grupa 3 - “Maciejówka” - prowadzona przez ks. Bartłomieja Kota, grupa 4 - Ziemia Oławska - prowadzona przez ks. Zbigniewa Kowala, grupa 5 - Ziemia Oleśnicka - prowadzona przez ks. Przemysława Fica, grupa 6 - Ziemia Brzeska, Wołowska i Dolnobrzeska - prowadzona przez ks. Daniela Solarza, grupa 7 - dekanaty Strzelin, Kąty Wrocławskie, Wiązów oraz Nowy Dwór prowadzona przez ks. Pawła Jędrzejskiego, grupa 9 - obejmująca parafie i wspólnoty salezjańskie prowadzona przez ks. Grzegorza Dłużniaka SDB, grupa 10 D.A. “Redemptor prowadzona przez o. Pawła Zyskowskiego, redemptorystę, grupa 12 - “Orzechowa” - prowadzona przez ks. Łukasza Pawickiego, grupa 13 - franciszkanie konwentualni - prowadzona przez o. Szymona Tuptońskiego OFMConv, grupa 14 - Ziemia Górowska, parafia Głębowice, Dekanat Sobótka - prowadzona przez ks. Łukasza Romańczuka, grupa 15 - franciszkanie brązowi - prowadzona przez o. Jarosława Zatokę, grupa 18 - karmelitańska - prowadzona przez o. Krzysztofa Piskorza, grupa 19 - harcerska ZHR, prowadzona przez ks. Adama Kwaśniewskiego, grupa 20 - Rodzinno - Młodzieżowa prowadzona przez ks. Jakuba Deperasa, grupa 21 - katedralna obejmująca m.in. archidiecezjalne parafie Wrocławia, prowadzona przez ks. Marka Stępkowskiego. grupa 22 - Lectio Divina - prowadzona przez s. Samuelę.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja sosnowiecka deklaruje współpracę z organami państwowymi i chęć pomocy poszkodowanym przez aresztowanych księży

2024-10-02 17:28

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Red./ak/GRAFIKA CANVA

"Reagujemy i bezzwłocznie wdrażamy kościelne procedury opracowane na takie właśnie przypadki" - mówi KAI rzecznik diecezji sosnowieckiej. Jak podkreśla, każda osoba skrzywdzona w Kościele może liczyć na konkretne wsparcie ze strony diecezji. Publikujemy oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

- Reagujemy i bezzwłocznie wdrażamy kościelne procedury opracowane na takie właśnie przypadki. Zależy nam na wyjaśnieniu tych dwóch spraw, dlatego będziemy się im wnikliwie przyglądać. Jednocześnie nasze myśli są przy osobach skrzywdzonych w Kościele. Każda z nich może liczyć na nasze wsparcie. Diecezjalne biuro delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży jest po to, aby przyjmować zgłoszenia od osób skrzywdzonych, ale również po to, aby wyjść naprzeciw ich potrzebom i zaproponować odpowiednią pomoc - powiedział KAI ks. Przemysław Lech.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję