Nowi kapłani to ks. Rafał Lisicki z parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu, ks. Wojciech Przyborowski z parafii pw. św. Mikołaja w Świebodzicach oraz ks. Sebastian Pytlik z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.
Ksiądz Biskup w czasie homilii, zwracając się do neoprezbiterów, podkreślił, że w posłudze kapłańskiej najważniejsze jest zjednoczenie z Chrystusem. – Drodzy Bracia, Chrystus każdego z was powołał osobiście i każdego namaści Duchem Świętym i mocą, abyście skutecznie przedłużyli Jego misję. Święty Proboszcz z Ars pokazał, że w tej sprawie najważniejsze jest zjednoczenie z Chrystusem i że wtedy wszystko staje się możliwe. Możliwe jest pokonanie szatana, skuteczna ewangelizacja i nadzwyczajne nawrócenia, możliwa pełnia i radość kapłańskiego życia, ale warunkiem jest pokorne i święte serce kapłańskie, serce nasze zjednoczone z Sercem Syna Bożego.
Neoprezbiterzy ostatni tydzień przed święceniami spędzili na rekolekcjach w Domu Sióstr Jezusa Miłosiernego w Bledzewie, prowadzonych przez ojca duchownego ks. Grzegorza Słapka. – Lata formacji to była piękna droga i tak jak każda, którą wybieramy w czasie naszego życia, były na niej momenty trudne i łatwe. Ale cieszę się z tego, że nawet jeżeli były te momenty trudne, to one pozwalały wzrastać jeszcze bardziej i cieszyć się z tych momentów, które później były radosne – dzielił się ks. Sebastian Pytlik. Jakie wyzwania czekają przed nowymi kapłanami? – Trudno to jeszcze określić. Na razie żyjemy święceniami i tym, co jest dzisiaj, a później oddajemy się już do dyspozycji księdza biskupa i tego, jakie zadania nam wyznaczy – dodał kapłan.
Bp Tadeusz Lityński wyraził swoją wdzięczność za 20-letnia posługę oo. Franciszkanów w Zielonej Górze
Zielonogórscy Franciszkanie obchodzą w tym roku dwa jubileusze: 20 - lecie przybycia do Zielonej Góry i powstania w mieście pierwszej franciszkańskiej parafii. Świętowanie rozpoczęli już 2 października. Zwieńczenie obchodów miało miejsce 6 października uroczystą sumą odpustową z udziałem Franciszkanów i zaproszonych gości.
Swoją wdzięczność za 20 lat posługi oo. Franciszkanów w Zielonej Górze wyraził bp Tadeusz Lityński. - Jako parafianin, mieszkający na terenie tej parafii pragnę wyrazić moją wdzięczność za 20 lat ofiarnej służby, pracy duszpasterskiej, ewangelizacyjnej Franciszkanów w Zielonej Górze, ale też budowy dwóch kościołów - pierwszy Kościół to ten żywy Kościół, złożony z obecnych wiernych przynależących do tej wspólnoty parafialnej, Kościół żywej wiary, miłości do Boga i drugiego człowieka; drugi to ten, który Franciszkanie budują w oparciu i z pomocą św. Franciszka - powiedział pasterz diecezji. - Chciałbym podziękować wszystkim Franciszkanom, którzy tutaj przez lata pracowali i pracują dzisiaj, za pełnioną posługę. W ramach tego skromnego jubileuszu życzę im ciągłego pomnażania wiary, żeby to się mogło realizować bardzo owocnie i skutecznie z pomocą św. Franciszka, tutaj, w parafii franciszkańskiej w Zielonej Górze.
Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.
W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).
Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.