Reklama

Głos z Torunia

Nowa przestrzeń działania

Niedziela toruńska 22/2019, str. 5

[ TEMATY ]

Caritas

Ewa Jankowska

Przecięcia wstęgi dokonał m.in. dyrektor ks. kan. Grzegorz Bohdan

Przecięcia wstęgi dokonał m.in. dyrektor ks. kan. Grzegorz Bohdan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcie nowego budynku Brodnickiego Centrum Caritas im. bp. Jana Chrapka odbyło się 16 maja. Do zmodernizowanego budynku zostały przeniesione Bursa Szkolna, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz biura i magazyny.

Ks. kan. Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas, opowiedział, jak w niecały rok udało się zrealizować projekt nowoczesnej rozbudowy budynku: – Od początku zaufaliśmy Opatrzności Bożej. Myślę, że to jest pierwszy stopień naszego zwycięstwa. Długo przed rozpoczęciem projektu zanosiliśmy w naszej kaplicy modlitwy o Boże błogosławieństwo, zawierzając się Bogu przez wstawiennictwo św. Józefa i Świętych Aniołów Stróżów. Nowy budynek Brodnickiego Centrum Caritas liczy ponad 2 tys. m2 i mieści się przy ul. Gajdy 3 w Brodnicy. Posiada pełne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Znajdują się w nim m.in. pracownie witrażu, krawiecka, stolarska, przestronna kuchnia, miejsca do nauki i rozrywki dla młodzieży, 30 pokoi 2-osobowych z łazienkami, sale konferencyjne, pokoje dla wychowawców i terapeutów, szatnie, biura oraz pomieszczenia magazynowe. Miejsce to jest dla wielu osób niepełnosprawnych, bezdomnych, młodzieży uczącej się, wychowawców i terapeutów przestrzenią zamieszkania, terapii, nauki, rozwijania umiejętności. Z pomocy i wsparcia Brodnickiego Centrum Caritas korzysta średnio ok. 150 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bóg jest miłością, a my chrześcijanie nazywamy tę miłość caritas. Dziękujemy Brodnickiemu Centrum Caritas za to, że pięknie tę ideę wypełnia – powiedział ks. kan. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, składając podziękowania na ręce Księdza Dyrektora i pracowników. Rozbudowa, modernizacja oraz wyposażenie były możliwe dzięki realizacji środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wsparciu powiatu brodnickiego, miasta Brodnica, wielu osób i instytucji.

– Myślę, że to jest siła dyrektora ks. kan. Grzegorza Bohdana, że potrafił stworzyć zespół, który się wzajemnie wspiera, razem potrafi realizować wielkie sprawy. Życzę, żeby Centrum nadal było miejscem, w którym realizuje się przykazanie miłości Boga i bliźniego – powiedział bp Wiesław Śmigiel, kierując do wszystkich słowa podziękowania. Po przywitaniu, obejrzeniu prezentacji przygotowanej przez pracowników Caritas i wręczeniu podziękowań Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia budynku oraz kaplicy pw. Świętych Aniołów Stróżów, mieszczącej się przy Brodnickim Centrum Caritas.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Troska o Ziemię i troska o sąsiada

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Kromka Chleba dla Sąsiada zachęca do życzliwości w najbliższym otoczeniu

Kromka Chleba dla Sąsiada zachęca do życzliwości w najbliższym otoczeniu

Wśród nas żyją osoby cierpiące z powodu niedostatku, zmagające się z samotnością i opuszczeniem. Nierzadko ich sytuacji nie dostrzegają nawet najbliżsi sąsiedzi. Caritas diecezjalna próbuje to zmienić przez program Kromka Chleba dla Sąsiada. W tym roku akcja potrwa od 15 do 22 września

O co chodzi? W czasie trwania akcji Parafialne Zespoły i Szkolne Koła Caritas będą organizować wspólne dzielenie się chlebem, do którego zaproszą wolontariuszy i podopiecznych swoich placówek. W dniach 20-21 września w wybranych sklepach zostanie przeprowadzona zbiórka żywności, a przygotowane z zebranych darów paczki będą przekazane najbardziej potrzebującym osobom starszym. Oprócz tego wszystkie parafie, również te, w których nie działa jeszcze PZC, proszone są o zorganizowanie u siebie 15 lub 22 września Parafialnego Dnia Kromki Chleba Caritas. W jego trakcie można ustawić w kościele kosz z bochenkami chleba, który zostanie poniesiony w procesji z darami, przedstawić w ramach ogłoszeń parafialnych, czym zajmują się i komu pomagają Parafialne Zespoły Caritas, a także rozprowadzić po Mszach św. deklaracje Grona Wspierających Ubogich i rozdzielić wśród wiernych chleb – jako symbol pomocy ludziom głodnym i niedożywionym.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu

2026-06-24 07:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Mszę dla pątników odprawił kard. Grzegorz Ryś. Bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu - powiedział. Polskę i Węgry łączą m.in dzieje zakonu paulinów, który pochodzi z Węgier.

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Koniec roku szkolnego. Ponad 74 tysiące uczniów uczy się w szkołach katolickich

2026-06-24 14:05

[ TEMATY ]

edukacja

Szkoła katolicka

Adobe Stock

26 czerwca uczniowie w Polsce kończą rok szkolny 2025/2026. Według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej w szkołach dla dzieci i młodzieży kształci się blisko 4,9 mln osób. Do szkół katolickich uczęszcza 74 170 uczniów, czyli około 1,5 proc. wszystkich uczniów w kraju. Część tych placówek prowadzą zgromadzenia zakonne, w tym siostry zakonne.

W piątek w całej Polsce odbędą się uroczystości zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Uczniowie odbiorą świadectwa i rozpoczną wakacje. Dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, duszpasterzy i osób konsekrowanych będzie to dzień podsumowania miesięcy nauki, egzaminów, konkursów oraz codziennego towarzyszenia dzieciom i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję