Reklama

Niedziela Podlaska

Duchowe kwiatki

O modlitewnym wsparciu kapłanów podejmowanym przez członków Apostolatu ,,Margaretka” opowiada Renata Przewoźnik, odpowiedzialna za ruchy i stowarzyszenia maryjne działające na terenie diecezji drohiczyńskiej, w rozmowie z Moniką Kanabrodzką

Niedziela podlaska 22/2019, str. 7

[ TEMATY ]

modlitwa

margaretka

Ks. Marcin Gołębiewski

Renata Przewoźnik

Renata Przewoźnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MONIKA KANABRODZKA: – Jest Pani odpowiedzialna za ruchy i stowarzyszenia maryjne działające na terenie naszej diecezji, w tym za Apostolat „Margeretka”. Proszę przybliżyć jego idee.

RENATA PRZEWOŹNIK: – Apostolat „Margaretka” to duchowa adopcja kapłana w modlitwie. Założycielką jest Louise Ward, a patronką Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Ruch ten powstał w Kanadzie w sierpniu 1981 r. za aprobatą miejscowego biskupa i jest uważany za jeden z głównych ruchów w kanadyjskim Kościele. Inspiracją stało się życie i modlitwa niepełnosprawnej Margaret O’Donnell (1933-78), która swe cierpienia ofiarowała Bogu w intencji kapłanów. Nazwa pochodzi zatem od jej imienia, które jest zarazem nazwą kwiatu i jako logo dla ruchu ustalono właśnie ten kwiat. W centrum kwiatu wpisuje się imię księdza, a na siedmiu płatkach imiona osób, z których każda modli się w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia. Ruch szybko trafił do Europy, a do rozkwitu „Margaretek” przyczynili się franciszkanie z Medjugorie. Prof. Louise Ward z ideą tego ruchu zapoznała ówczesnego proboszcza o. Jozo Zovko zakładając dla niego „Margaretkę”. To o. Jozo w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju tego dzieła. Podczas konferencji wygłaszanych do pielgrzymów tam przybywających prosił o modlitwę i zachęcał do zakładania „Margaretek” za swoich kapłanów.

Reklama

– Od jak dawna w naszej diecezji działa Apostolat, ile zrzesza osób oraz w jakich parafiach funkcjonuje?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W Polsce „Margaretki” pojawiły się w 2000 r. W 2016 podczas 372. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Bogusław Nagel został powołany na krajowego duszpasterza Apostolatu Modlitwy za Kapłanów. W naszej diecezji apostolat jest zaliczany do wspólnot maryjnych. Z zebranych wykazów wynika, że pierwsze „Margaretki” powstały w 2002 r. Trzy w Węgrowie założyła nieżyjąca już Halina Putkowska i dwie w Sadownem założone przez Hannę Koroś. Pani Hania do chwili obecnej założyła ich 120. Najczęściej zakłada je w Wielki Czwartek i dołącza do życzeń dla miejscowych księży. W diecezji istnieje ponad 600 „Margaretek”, w tym część została ofiarowana misjonarzom czy księżom prowadzącym rekolekcje lub misje spoza diecezji. Jest wielu naszych kapłanów, którym te duchowe kwiatki nie zostały jeszcze wręczone, gdyż nie w każdej parafii taki ruch istnieje.

– Członkowie modlą się za kapłanów, ale również sami pragną pogłębiać swoją wiarę. Jak wyglądają spotkania formacyjne?

Reklama

– Osoby podejmujące „duchową adopcję kapłana” oprócz modlitwy starają się również pogłębiać swoją wiedzę przez zapoznawanie się z wydanymi materiałami. Wielu członków wyjeżdża na Krajowe Dni Skupienia, które organizowane są w drugą sobotę października w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Ponadto, drugi raz zostało zorganizowane takie skupienie w Niepokalanowie, a termin to sobota poprzedzająca Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W naszej diecezji od ubiegłego roku w katedrze w Drohiczynie, również organizowany jest dzień skupienia dla należących do Apostolatu. W programie mieści się Droga Światła, Eucharystia, której przewodniczy bp Tadeusz Pikus, konferencja, modlitwa różańcowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tematy konferencji są zróżnicowane. Ubiegłoroczny temat konferencji z 14 kwietnia, to „Z Maryją w Duchu Świętym”. W bieżącym roku skupienie modlitewne odbyło się 18 maja, z konferencją, pt. „Miejsce modlitwy w moim życiu”, którą wygłosił ks. Łukasz Kolasa, duszpasterz Apostolatu „Margaretka” diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Prelegent wyjaśnił warunki, jakie należy spełnił, aby przynależeć do apostolatu. Ponadto była możliwość, aby zaopatrzyć się w materiały do zakładania „Margaretek” oraz nabyć książkę posiadającą imprimatur pt. „Apostolat Modlitwy za Kapłanów” opracowaną przez ks. Bogusława Nagela.

– Dlaczego warto modlić się za kałanów oraz wstąpić do Apostolatu „Margeretka”?

– Dziś, kiedy istnieje ogromna potrzeba wsparcia duchowego kapłanów, niezbędna jest w ich intencji systematyczna modlitwa. Taką właśnie przede wszystkim gwarantują „Margaretki”. Do złożenia przyrzeczenia modlitwy, jednakowej dla całej grupy, dobry jest każdy dzień, jak: jubileusz, imieniny, pielgrzymka, odpust itp. Przez tę formę modlitwy nawiązuje się między stronami pewna więź duchowa. Znam księdza, który otrzymane blankiety wywiesił w widocznym miejscu, aby móc codziennie łączyć się duchowo z osobami, które w danym dniu wstawiają się za nim przed Panem Bogiem i Maryją. W wielu parafiach naszej diecezji osoby należące do apostolatu, oprócz modlitwy w intencji kapłanów, zamawiają również Msze św. lub podejmują dodatkową formę modlitwy. Na koniec zacytuję prośbę Maryi z objawień w Medjugorie (2 stycznia 2013): „Dzieci moje, módlcie się za pasterzy. Niech wasze usta będą zamknięte na każdy osąd, bo nie zapominajcie, mój Syn ich wybrał i tylko On ma prawo sądzić”.

2019-05-28 13:40

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie, prostota i jedność

Apostolat „Margaretka” swoim zasięgiem obejmuje już obie półkule. Jego istotą jest modlitwa za kapłanów, którą podejmują świeccy zatroskani o swoich księży. Objęcie kapłana modlitwą jest włączeniem go w kwiat siedmiu darów Ducha Świętego i dlatego każda „margaretka” składa się z 7 osób, z których każda otacza modlitwą konkretnego kapłana. Ruch „Margaretka” powstał 1 sierpnia 1981 r. w Kanadzie. Jego założycielką jest prof. Louise Ward. Symbolem Apostolatu „Margaretka” jest mały biały kwiatek, który oznacza poświęcenie, prostotę i jedność

Margaretkę” może stworzyć każdy z nas, zarówno pojedyncze osoby jak i całe rodziny. Ważne jest to, aby w każdy dzień tygodnia ktoś modlił się za danego kapłana. W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób (lub nazwiska rodzin), które składają Bogu przyrzeczenie dożywotniej modlitwy – każda osoba (lub rodzina) w jednym określonym dniu tygodnia za konkretnego kapłana. Siedem osób połączonych ofiarowywaniem dnia za kapłana, wybiera formę modlitwy, która im najbardziej odpowiada i kontynuuje ją przez całe swoje życie, także po jego śmierci.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję