O pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej opowiedzieli dwaj prelegenci, którzy gościli w kinie Teatr Elektryczny w Skoczowie: burmistrz tego miasta Mirosław Sitko oraz wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. G. Morcinka Wojciech Grzebielec. W ponad 2-godzinnej prezentacji pokazali fotografie z różnych miejsc, po których poruszali się biblijni bohaterowie – głównie z Izraela i Palestyny – i omawiali je. Część zdjęć była z pielgrzymek z udziałem dziekana ks. Ignacego Czadera z Pogórza.
– Moja przygoda z Ziemią Świętą rozpoczęła się w 2002 r. Byłem już tam 5 razy. Podczas pielgrzymowania widziałem np. grotę Zwiastowania, czyli fragment domu, w którym miało dokonać się Zwiastowanie. Warto zauważyć, że ludzie w Nazarecie mieszkali w grotach. I one będą Panu Jezusowi towarzyszyć całe życie: w grocie się począł, urodził, w niej został pochowany i zmartwychwstał – zauważył Wojciech Grzebielec. Burmistrz był raz w Ziemi Świętej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Pamiętam, gdy z Jerozolimy jechaliśmy autobusem przez ogromną pustynię – widzieliśmy jej bezkres, wszędzie piaski. Przez tę właśnie pustynię szła Maryja do Elżbiety, pokonując samotnie dystans 140 km. Wydaje się to niemożliwe i pokazuje, że w tym był plan Boży – zauważył Mirosław Sitko, prezentując fotografie pustyni i wiele innych.
Reklama
Prezentację oglądali także przedstawiciele organizatorów – prezes Koła PTTK w Skoczowie Krzysztof Greń oraz dyrektor MCK Integrator Julia Raszka. – Niejednokrotnie odwiedzając Ziemię Świętą, albo pogłębiamy swoją bliskość z Bogiem, albo też się od niego oddalamy. Czasem coś, co namacalne, tak naprawdę nie pozwala się przybliżyć. Zdarza się, że jakieś wyobrażenia się rozpływają. A bywa też tak, że np. dotykając schodów, po których chodził Jezus Chrystus i które widzimy na zdjęciu, przybliżamy się do Boga tak bardzo, że już się nie da zrobić kroku w tył. Zespalamy siebie ze świętością wtedy, kiedy znajdujemy Ziemię Świętą w sobie – podkreśliła Julia Raszka, zachęcając widzów, aby przy okazji Świat Wielkanocnych sięgali do Pisma Świętego, także pod kątem topografii, i poczytali, co wydarzyło się w prezentowanych miejscach.
– Mówimy najczęściej o Palestynie, Izraelu, ale Ziemia Święta jest szersza: to też Liban, Syria, Jordania, część Egiptu z górą Synaj i Południowa Turcja – dodała dyrektor.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu prelekcji multimedialnych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Koło Miejskie w Skoczowie we współpracy z Miejskim Centrum Kultury ,,Integrator”.