Uroczysta gala z okazji 80. urodzin bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap. odbyła się 22 września br. w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Druga część jubileuszu miała miejsce w Domu Miłosierdzia Caritas.
Nocturnem Fryderyka Chopina, w wykonaniu Piotra Wicenciaka – skrzypce i Anety Mroczek – fortepian, rozpoczęto pierwszą część spotkania. Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, przywitał wszystkich serdecznie oraz wyraził radość, że SOK jest miejscem tak pięknego wydarzenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szczegółowego powitania gości dokonał ks. Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz sekretarz bp. Antoniego Dydycza. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, Caritas Polska, duchowieństwo na czele z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, siostrami zakonnymi, braćmi kapucynami, z których wywodzi się ksiądz biskup. Nie zabrakło służb mundurowych, Bractwa Kurkowego, ludzi świata kultury, nauki, służby zdrowia, prezesów instytucji, firm oraz przyjaciół, rodziny, w tym brata Henryka, który z obecnym kpt. Zbigniewem Sulatyckim obchodzi jubileusz 85-lecia urodzin. Ks. Łukasz Gołębiewski odczytał list bp. Tadeusza Pikusa skierowany na tę okoliczność.
Reklama
W składanych życzeniach można było usłyszeć wiele ciepłych słów uznania i podziwu za całokształt kapłańskiej i pasterskiej posługi Jubilata oraz obecność i głos w najważniejszych momentach dziejowych Polski ostatnich lat. Podniosłym momentem było wręczenie bp. Antoniemu Dydyczowi Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego z rąk Jerzego Leszczyńskiego, marszałka województwa podlaskiego oraz włączenie Ekscelencji w szeregi Bractwa Kurkowego i nadanie szczególnego odznaczenia.
Seria nagrań bp. Antoniego przeniosła w historyczną podróż wspomnień z czasów dzieciństwa, życia powojennego, zakonnego i posługi duszpasterskiej. Wielu radości i emocji dostarczył występ z cyklu tańce polskie w wykonaniu wizytówki Sokołowa Podlaskiego, Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie. Z kolei nutkę sentymentu wzbudziła bliska sercu ksiądza biskupa pieśń „Drohiczyn”, wyśpiewana przez zespół Seniorynki.
Bp Antoni Pacyfik Dydycz podziękował za zorganizowanie jubileuszu, życzenia oraz za przybycie gości z różnych części Polski i nie tylko. Druga cześć spotkania odbyła się w Domu Miłosierdzia Caritas.