Reklama

Wiara

Ten koncert dotyka polskie serce

„To nie są wiersze, poematy/ I polonezy karmazynów:/ To biblia, w której polskie światy/Z ojców przenoszą się na synów (...)” – te słowa z wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Biblia polska” stały się inspiracją projektu o tym samym tytule, w ramach którego już 9 października br. w Nowym Targu zostanie zaprezentowany patriotyczny koncert

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcemy przypomnieć i przywołać treści, które tworzą nasz kod kulturowy, są fundamentem niepodległościowych dążeń Polaków, od zaborów aż do odzyskania niepodległości, a które swoimi korzeniami sięgają początków polskiej państwowości, nierozerwalnie związanej z chrześcijaństwem – wyjaśnia koordynator projektu Andrzej Dubiel ze stowarzyszenia Muza Dei. Przypomina, że na takich fundamentach wyrosły wielkie postaci naszej współczesności, m.in. św. Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Słowo

W koncercie zostaną wykorzystane fragmenty dzieł m.in.: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasin´skiego, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Wierzyn´skiego, Zbigniewa Herberta czy Karola Wojtyły. Autor scenariusza i reżyser koncertu Dariusz Kowalski (związany od lat z festiwalem Strefa Chwały) przyznaje, że przeczytany przed laty wiersz „Biblia polska” głęboko zapadł mu w pamięć. I dodaje: – Mam świadomość, że słowo poetyckie ma moc. A szczególnie poezja naszych wieszczów. To byli prorocy! Poza tym jest to poezja piękna pod względem zarówno formy, jak i treści – porusza wszystko, co jest istotą polskiego serca. Prawdziwa Biblia narodu, który długie lata pielgrzymował do wolnej Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W projekcie, dofinansowanym z programu „Niepodległa”, wystąpią m.in.: Dominika Figurska, Agnieszka Cudzich, Agnieszka Musiał, Paweł Królikowski, Full Power Spirit, chór Strefy Chwały. – Zależało nam na stworzeniu widowiska, w którym znani i lubiani aktorzy przywołają twórczość polskich poetów, a wszystko to będzie wzmocnione muzyką, pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego, oraz scenografią multimedialną – informuje Andrzej Dubiel i zapewnia: – To nietuzinkowe wydarzenie. Jedyne w swoim rodzaju widowisko! Dariusz Kowalski dodaje: – Będziemy świętować niepodległość. Przywoływać wartości, które nas ukształtowały i ocaliły: patriotyzm, odwagę, honor, wiarę... Odwołując się do „Przesłania Pana Cogito”, w którym Herbert napisał: „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem”, reżyser wyjaśnia, że wartości, które budują naszą wspólnotę, trzeba przypominać. – A czasem uczyć ich na nowo – przekonuje.

Spojrzenie i refleksja

Gdy przywoławszy popularne stwierdzenia, że muzyka łagodzi obyczaje, ale też motywuje do walki, do aktywności, dopytuję, który z tych celów jest uznawany przez twórców koncertu za priorytetowy, Dariusz Kowalski stwierdza: – Pokolenia, które zapłaciły najwyższą cenę za Polskę, łączyły w sobie łagodność obyczajów z duchem walki. To byli ludzie dobrze, po chrześcijańsku wychowani, praktykujący miłość bliźniego na co dzień. Autor i reżyser przywołuje Sergiusza Piaseckiego, który w jednej ze swych książek opisuje instrukcję dla agentów sowieckiego wywiadu wysyłanych do Polski, w której pouczono, że jeśli w domu, do którego wejdą, wisi krzyż, to nic im tam nie grozi, ale jeśli krzyża nie ma, to trzeba uważać. Kowalski podkreśla: – To byli ludzie, którzy łączyli najlepsze obyczaje – a więc życzliwość, łagodność, szacunek dla drugiego człowieka – z przeświadczeniem, że są wartości, których trzeba bronić za wszelką cenę, nawet za cenę życia. A odnosząc się do koncertu zapowiada: – Chcemy przypomnieć, jaką cenę za wolność płacili nasi przodkowie. Że to zobowiązuje. To jest spojrzenie na przeszłość, z jednoczesną refleksją na temat teraźniejszości, która również ma swoje wyzwania; trudno i pięknie jest umierać za Ojczyznę, ale czasem równie trudno jest pięknie dla niej żyć...

Naszyjnik z pereł

Moi rozmówcy zapewniają, że koncert zainteresuje odbiorcę w każdym wieku. – Myślę, że z prezentowanymi treściami mogą się utożsamiać osoby w różnym wieku. Mamy przecież wspólny kod kulturowy – przekonuje Dariusz Kowalski. A Andrzej Dubiel potwierdza, że projekt jest kierowany do wszystkich grup, ale ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. I dodaje: – Spodziewamy się pełnej sali koncertowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Podjęliśmy współpracę z nowotarskimi szkołami i już wiemy, że na widowisko przyjdzie młodzież. Równocześnie koordynator projektu informuje, że bezpośrednia transmisja w Internecie pozwoli je obejrzeć i przeżyć nieograniczonej liczbie osób z różnych stron nie tylko Polski.

Koordynator projektu przekonuje, że warto się zainteresować treściami, które niesie koncert, a jego reżyser porównuje prezentowane utwory do ukrytych w szufladzie pereł, wyciąganych od święta, którym prawdziwy blask nadają dopiero padające na nie światło i nasze spojrzenie. I zapowiada: – Ten koncert dotyka polskie serce. Zaprezentujemy naszyjnik z prawdziwych pereł!

2018-10-03 08:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Te Deum Laudamus” – muzyczny hołd dla św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

muzyka

koncert

Vatican Media/Natalia Pieśniewska

W niedzielę, 19 października, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbył się wyjątkowy koncert z okazji 47. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. „Te Deum Laudamus - dla Ciebie i z Tobą, św. Janie Pawle II” był nie tylko artystycznym upamiętnieniem Papieża Polaka, lecz także wspólnym dziękczynieniem za jego pontyfikat, nauczanie i duchowe dziedzictwo, które nieustannie inspiruje wiernych na całym świecie.

Podczas wieczoru wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej w Lublinie, znany z bogatego repertuaru sakralnego. Wykonawcom towarzyszyła Teresa Krasowska - organistka i kierownik artystyczny przedsięwzięcia, zaś całość poprowadziła Urszula Bobryk, dyrygent chóru. Funkcję asystenta dyrygenta pełniła Karolina Drapała.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję